Ultra Maraton Koşucusu Grand Slam Ünvanlı İlk Türk Alper Dalkılıç

Yürüyerek seyahat ederken bir #7kıta7ultramaraton etiketi ile bir tivitır mesajında karşılaştım Alper DALKILIÇ‘a. Ultra maraton deyimini de bu esnada öğrendim. Ultra hafif seyahat, yürüyerek seyahat gibi kavramlara aşina olmama rağmen Ultra Maraton kavramı bende şaşkınlığa sebep oldu.

Alper Dalkılıç | Ultra Maraton koşusunda bir başarı öyküsü
Alper Dalkılıç | Ultra Maraton koşusunda bir başarı öyküsü

Nedir bu Ultra Maraton?

Ultra maraton ya da Ultra uzun mesafe, geleneksel maratondan daha uzun mesafelerde koşma sporudur. Uzun mesafe sözü sizi yanıltmasın. Alper DALKILIÇ’ın katıldığı ultra maraton parkurları  5-10 kilometrelik mesafeler değil, 250 ile 520 kilometre arasında değişen mesafelere sahip.

Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleşen maraton, dağ koşuları ve Türkiye’de ilki düzenlenen “6 günde 240 km” koşulan Likya Yolu Ultra Maratonu (240 km)’na da 3 kez katılan Alper DALKILIÇ, Nisan 2012’ de İznik Ultra Maratonuna (126 km) da katılarak başarıyla tamamlamıştır.

Ultra Maraton İzlanda Parkuru | 250 km
Ultra Maraton İzlanda Parkuru | 250 km

Ultra Maraton ve Grand Slam Başarısı

Dağ Keçisi Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin kurucusu olup halen tırmanışlara ve gittiği yerleri görüntülemeye devam etmektedir. 2011 Haziran ayında katıldığı Gobi Çölü Maratonu sonrasında KlimaPlus-Mitsubishi Electric sponsorluğunda Dünya’ nın 4 ayrı kıtasında gerçekleşen, bir hafta süren ve 250 km mesafe koşulan 4 ultra çöl maratonuna (sırasıyla Atakama Çölü, Gobi Çölü ve Sahara Çölü ultra maratonları ve Antarktika maratonu) katılan Alper Dalkılıç, bir yıl içinde maratonları başarı ile tamamlayarak bir ilki gerçekleştirdi; Dünya çapında sadece 28 sporcunun sahip olduğu Grand Slam’a* bir Türk sporcunun adını yazdırdı. Yönetmenliğini yaptığı “EKSİ-ARTI” isimli filmde yaşadıklarını kendi kamerasından görüntülerle paylaşmaktadır. 5.kıta olan Avustralya’daki The Track Outback Race isimli etkinlik 520 km ile Dünya’nın en uzun yarışı olarak kabul edilmektedir. Finansbank sponsorluğunda katıldığı yarış süresince Alper Dalkılıç’a profesyonel bir kameraman eşlik etmiş olup çekilen görüntüler ile belgesel film oluşturulacaktır. Avrupa kıtasında-İzlanda ve Kuzey Amerika kıtasında Grand Kanyon ultra maratonlarını da başarıyla bitiren Dalkılıç, “7 Kıtada 7 Ultra Maraton Projesi”ni tamamlamıştır. Takip eden süreçte kitap, sergi ve sunumlar ile anılarını paylaşacaktır.

Ultra Maraton'da Grand Slam ünvanlı ilk Türk Sporcu
Ultra Maraton’da Grand Slam ünvanlı ilk Türk Sporcu

*Grand Slam: Aynı takvim yılı içinde 4 ultra maratonun tamamlanması.

Ultra Maraton Koşmak Nasıl Bir Duygu?

Alper Dalkılıç’ın internet üzerinde ultra maraton deneyimleri ile ilgili yazdıkları oldukça etkileyici düşünce ve duygular içeriyor.

– “#7kıta7ultramaraton 6.kıtam olan Avrupa’ da Ağustos ayında katıldığım 250 km uzunluğundaki İzlanda Ultra Maratonu‘nda rüzgar, fırtına ve soğukla mücadele içindeydik. Mayıs ayında tamamladığım 520 km uzunluğundaki Avustralya’daki ultra maraton için “Katıldığım en zorlu etkinlik” demiştim ancak İzlanda bu düşüncemi değiştirdi. Tabi ki sonraki kıta olan Kuzey Amerika’daki ultra maraton için artık “en zor” kelimesini her yerde kullanmamam gerektiğini “en zor”u her daim arayıp bulduğumuzu anladım.”

Alper DALKILIÇ hakkında detaylı bilgi almak için http://alperdalkilic.com adresini ziyaret edebilir, kendisine [email protected] eposta adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Facebook (www.facebook.com/alperdalkilic) ve Twitter (@alperdalkilic) hesaplarını ve #7kıta7ultramaraton etiketini takip ederek güncel bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Alper DALKILIÇ’a başarılarının devamını diliyor, yaptıkları ile gurur duymamı sağladığı, daha da önemlisi cesaret ve güç vererek imkansız lafının anlamını bir kez daha unutmamı sağladığı için teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.