En'ler

Ücretsiz İzleyebileceğiniz 5 Seyahat Belgeseli

Karantina günleriniz nasıl geçiyor? Köydeki evimde bahçe bütün zamanımı alıyor. Sabahtan akşama kadar tohumlarla, fidelerle, bahçedeki sebzelerle ilgileniyorum. Arada fırsat buldukça kitap okuyor, yazı yazıyor ve film, belgesel izlemeye çalışıyorum. Uzun bir süre seyahat edemeyeceğimi düşünmekten olsa gerek, çoğunlukla seyahat belgeseli izlemeyi tercih ediyorum.

Bir çok arkadaşımın da karantina günlerini evden çalışmanın yanında yazarak, okuyarak, film ve dizi izleyerek geçirdiğini görüyorum. İş, sosyal medya, film, dizi derken ekran başında harcadığımız zaman arttı mı dersiniz? Bilgisayar ve telefon ekranı başında çok fazla vakit geçiriyorsanız gözlerinize de dikkat etmeyi unutmayın. Gözlerinizi ekranın yan etkilerinden korumak için mavi ışık filtreli gözlük kullanabilirsiniz.

Çok güzel film ve belgesel önerileriyle karşılaştım fakat bir çoğu Netflix veya benzeri paralı platformlarda gösteriliyor. Bu tür platformlarda üyeliğim olmadığı için ben de YouTube üzerinden ilginç belgeseller bulmaya çalışıyorum. Geçen haftalarda izlediğim ve çok beğendiğim bazı belgeselleri sizinle de paylaşmak istedim.

Isolated

Bir grup sörf meraklısının Dünya’nın keşfedilmemiş dalgalarınının peşinde, Papua Yeni Gine’ye yaptıkları yolculuk yamyamlar, insan haklarının yerle bir edildiği vahşetler ve etik dışı madencilik faaliyetleri ile kesişir. Dünya’nın neredeyse hiç görüntülenmemiş yerlerine yaptıkları bu yolculuk ve belgesel sayesinde Papua Yeni Gine’nin gizli, saklı kalmış yerli kültürünü ve son 20 yılın en inanılmaz sörf dalgalarını izleme fırsatı sunuyorlar.

Life In A Day

Acaba tam da şu an, dünyanın bir ucunda, insanlar neler yapıyor, neler yaşıyor, hiç merak ettiniz mi?

Life In A Day – Hayatın Bir Günü, prodüktörlüğünü Ridley Scott’un, yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın yaptığı harika bir National Geographic belgesel filmi. Sıradışı bir seyahat belgeseli. Tek bir günde, 24 Temmuz 2010’da dünyanın dört bir yanından onbinlerce insan hayatlarından bir kesit kaydederek YouTube’e yükledi. Toplamda 4.500 saatten uzun süren 80.000 videoyu kullanan yönetmen bu harika belgeseli ortaya çıkardı. Avusturalya’dan Zambiya’ya, kalabalık şehirlerden izole doğal alanlara kadar dünyanın bir gününe tanık olmak için bu belgeseli izleyin.

First Time In Africa: Ep 1 – Backpacking in South Africa & Namibia

Afrika’ya henüz gidemedim ama hep aklımda. Ortak atalarımızın yaşadığı, bildiğimiz her yerden daha eski tarihe sahip bu çılgın kıtayı bir gün görmek istiyorum. Gezgin Karl Watson’ın Namibya ve Güney Afrika’ya yaptığı gezilerden hazırladığı bu güzel belgesel çok hoşuma gitti.

Rick Steves’ Europe: Istanbul

Rick Steves’in çok büyük bir hayranı değilim fakat bir yabancının gözünden İstanbul’u incelemek için iyi bir yapım. Rick Steves’ Europe serisinin İstanbul belgeselini biraz da tanıdık yerler görmek, İstanbul’u özleyenlerin bir nebze özlemini gidermek için bu yazıya ekledim.

Inside North Korea, Vice

Vice, ilginç ve bazen de garip belgeselleri ile ünlü, gençlerden oluşan bir medya grubu. Bu ilginçliklerini bir adım öteye taşıyarak Kuzey Kore’ye seyahat ediyor ve yaşadıklarını 3 serilik belgesel ile bizlere aktarıyor. Kuzey Kore gerçekleri tadından bir belgesel bekliyorsanız hevesinizi başka bir yapıma saklayın. Bir yabancı turistin Kuzey Kore’de başına gelenleri izlemek isteyenler için 3 bölüm seri aşağıda;

Bölüm 1: DMZ’den İnziva Krallığına

Bölüm 2: Kuzey Kore’nin Cömert Metro Sistemi

Bölüm 3: Kuzey Kore’de Karaoke Gecesi

YORUM YOK

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version