Türkiye’de Araçla Gidilecek 5 Rota

3. SELÇUK, EFES, ŞİRİNCE

Konu büyük şehir ve yakın çevre olunca İzmir’de yaşayanlar son derece şanslı. Büyüklüğü tartışılan İzmir’den sadece 80-100 km uzaklaşmak insanı bambaşka Dünyalara götürebiliyor. İzmir’de yaşarken en sık ziyaret ettiğim rota Efes, Selçuk, Şirince olmuştur. Şehir merkezinden arabayla 1,5 saat mesafede yer alan bu harika üçlüyü ziyaret etmek için hiç bir bahaneye ihtiyacınız olmaz.

Selçuk küçük ve şirin bir kasaba olmasının yanında merkezinde yer alan müzedeki eserler ile dikkat çekici bir yerdir. Çok ünlü Artemis heykeli burada sergilenir.

Selçuk merkezden araçla 5 dakika mesafede ise Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti yer alır. Onlarca kez ziyaret etmiş olsam da antik kent her seferinde ayrı bir heyecan yaşatır. Mermer kaplı sokaklarında salına salına yürümek, tiyatronun en üst basamaklarına oturup manzarayı izlemek, kütüphane girişindeki heykellerin ve sütunların her detayına hayran kalmak, şaheser niteliğindeki mozaikleri incelemek vazgeçilmezlerim arasında.

Antik kentten 10-15 dakika mesafede ise Meryem Ana Evi yer alır. Küçük, mütevazi kilise aynı zamanda hristiyanların hacı oldukları yerdir. Tertemiz havası, tarihi dokusu, görülmeye değer doğası ile Meryem Ana’yı ziyaret etmemek olmaz.

Şirince, adı gibi kendisi de Şirin bir köy. | Fotoğraf: Elelicht
Şirince, adı gibi kendisi de Şirin bir köy. | Fotoğraf: Elelicht

Şirince’ye kadar gidip şarap tatmadan, eve eli boş dönmek olmaz. Size önerim kiliseye çıkan yol üzerinde, sağ tarafta bulunan Kıvırcık Abi’yi bulmanız. Sohbeti tatlı, şarabı güzel Kıvırcık abiye uğrarsanız kesinlikle pişman olmazsınız.
Akşam yemeği için Şirince’nin leziz Ege mutfağından daha güzel bir tercih olabilir mi? Acele etmenize gerek yok, şehir sadece bir buçuk saat mesafede.

İzmir merkezden Selçuk’a ulaşmak için otobüs, tren gibi alternatifler bulunsa da buradan Efes’e gidip geri dönmek, ardından Şirince’ye çıkmak, tekrar Selçuk’a gelip İzmir merkez dönmek ve tüm o keyifli yorgunluğun üstüne evinize ulaşmak için toplu taşımanın derdine düşmek günün tüm keyfini kaçırır. Aracınız yoksa 3-4 arkadaşınız ile birlikte bir günlük araç kiralamak bu seyahat için avantajlı olacaktır.

Antik tiyatro Efes kalıntılarının en özel bölümü. | Fotoğraf: Ankara Sanat Tiyatrosu

3 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.