Türkiye’de Araçla Gidilecek 5 Rota

4. NEVŞEHİR, AVANOS

Ankara’nın başkent olması sebebiyle şehir merkezi bana hep sıkıntılı görünmüştür. Ankara şehir merkezi kötü görünse de çevresi çok güzel seçeneklerle dolu. Öğrencilik zamanımda her fırsatta Ankara’dan kaçmak için yakın çevresine seyahat ettim. Ankara’nın yakın bölgesinde zirve faaliyetine, kültür gezisine veya hafta sonu doğa yürüyüşüne imkan veren çok sayıda yer var. Size güzel doğası, yaşattığı kültür ve sahip olduğu tarih sebebiyle Nevşehir Avanos’u öneriyorum. Henüz ilkokula giderken, annemin okulunda düzenlediği gezi ile Avanos’u ilk kez görmüştüm. O zamandan beri ne zaman Nevşehir dense aklıma hep Avanos gelir. Kızılırmak’ın gürleyen suyu, Hititler’den beri süregelen çanak-çömlek yapımı, çevresindeki dağların güzelliği, mimarisi ve sıcakkanlı insanları halen gözlerimin önünde.

Avanos’ta babadan oğula geçen çanak-çömlekçilik işlik denilen atölyelerde üretilir. Çark adı verilen tezgahı ayakla döndüren usta üzerindeki çamuru eliyle şekillendirir. İlk bakışta son derece kolay görünse de denemesi bedava.
Avanos’a kadar gitmişken özenle hazırlanan yemek kapları, su testileri, yemek saklama çömleklerinden almanızı tavsiye ederim.

Ankara – Avanos arası 280 km mesafede. Araçla 4 saatte ulaşmanız mümkün.

Çömlek yapımcılığı Avanos’un en güzel kültürel mirası. | Fotoğraf: Travel Turkey

3 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.