Booking.com
Ege'nin cenneti Datça

Türkiye’de Araçla Gidilecek 5 Rota

Büyük şehirde yaşamın bir çok avantajı olsa da kalabalık ve stresten uzak durmak neredeyse imkansızdır. İçinizde tutmakta zorlandığınız seyahat etme isteği de varsa durum biraz daha zorlaşır. Zaman zaman şehirden uzaklaşmak, doğanın içinde bir nefes almak hem iş hem de özel yaşantınızda rahatlık ve mutluluk getirir. Düzenli bir işiniz, devam etmeniz gereken okulunuz var ise uzak mesafelere seyahat etmek her zaman mümkün olmayabilir. Hemen karamsarlığa kapılmayın. Hafta sonları sevdiğiniz dostlarınızla birlikte şehirden kaçmanız mümkün. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin merkezleri her ne kadar kalabalık görünse de yakın çevrelerinde keşfedilmeyi bekleyen sakin yerler var.

Yorucu bir haftanın sonunda Cuma akşamı veya Cumartesi sabahı yola koyulup Pazar akşamı evde olacak şekilde hareket ederek harika bir hafta sonu seyahati yapabilirsiniz. Bir çok kişi ulaşım zorlukları sebebiyle hafta sonunu rutin hayatlarına devam ederek harcar. Siz bu hataya düşmeyin. Bu yazıda sizi şehirden kaçırmak için ipuçlarını ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz farklı rotaları okuyabilirsiniz.

Şehirden kaçmak için en az bir hafta önceden planınızı yapın. Birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız 3-4 arkadaşınızla birlikte araç kiralamak ekonomik bir tercih olabilir. Birlikte araç kirasını ve benzini bölüşürseniz, gideceğiniz mesafeye göre hem vakit, hem nakit tasarrufu yapabilirsiniz. Araçla hareket etmenin en büyük avantajı bagajı doldurabilmektir. Evde hazırlayacağınız yiyecekleri ister plastik kaplarda, ister portatif buzlukta, isterseniz de tencerelerde taşımanız mümkün. Yol boyunca restoranlarda para harcamak yerine hazırladıklarınızı yiyerek benzin masrafına katkıda bulunur. Küçük kaçamağınızın vereceği keyif ve rahatlık size bir kaç haftalık sakinlik olarak geri döner. Hem şehre dönünce iş ve/ya okul arkadaşlarınıza anlatacağınız yol hikayeniz, paylaşacağınız fotoğraf ve videolarınız da anılarınızı canlı tutar.

1. TEKİRDAĞ, UÇMAKDERE

Uçmakdere'de yamaç paraşütü yapmaya ne dersiniz?
Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapmaya ne dersiniz? | Fotoğraf: Cüneyt DURHAN

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bulunan Uçmakdere ile sevgili blog yazarı dostum Cüneyt Durhan’ın düzenlediği Trakya tanıtım gezisi sayesinde tanıştım. Geziye katılamamış olsam da sosyal medyadan an an takip etmiştim. Tüm gezi boyunca beni en çok şaşırtan yer Uçmakdere oldu. İstanbul’a bu kadar yakın bir mesafede, doğanın kalbinde yer alan bu eski Rum köyünün en büyük süprizi ise yamaç paraşütü yapılması.

Sizi şimdiden uyarıyorum… İstanbul’a bu kadar yakın mesafede bulunan muhteşem doğanın içinde, son derece ekonomik ücretlerle yamaç paraşütü yapmak yetmezmiş gibi üstüne bir gece de kamp kurarsanız şehre geri dönmek istemezsiniz.

Ulaşım: Uçmakdere’ye toplu taşıma ile ulaşmak maalesef zorlu bir seçenek. Tekirdağ’dan minibüsle ulaşmak mümkün olsa da haftanın sadece belirli günlerinde servis olduğu söyleniyor. Bu yüzden özel araçla ulaşım şart. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanıp Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmeniz gerekiyor. Tekirdağ’ı geçtikten sonra Kumbağ’a devam edip burayı da geçerek orman yolundan önce Yeniköy ardından Uçmakdere’ye varabilirsiniz. İstanbul – Uçmakdere arası yaklaşık 180 km mesafede.

2. NEVŞEHİR, AVANOS

Çömlek yapımcılığı Avanos'un en güzel kültürel mirası. | Fotoğraf: Travel Turkey
Çömlek yapımcılığı Avanos’un en güzel kültürel mirası. | Fotoğraf: Travel Turkey

Ankara’nın başkent olması sebebiyle şehir merkezi bana hep sıkıntılı görünmüştür. Ankara şehir merkezi kötü görünse de çevresi çok güzel seçeneklerle dolu. Öğrencilik zamanımda her fırsatta Ankara’dan kaçmak için yakın çevresine seyahat ettim. Ankara’nın yakın bölgesinde zirve faaliyetine, kültür gezisine veya hafta sonu doğa yürüyüşüne imkan veren çok sayıda yer var. Size güzel doğası, yaşattığı kültür ve sahip olduğu tarih sebebiyle Nevşehir Avanos’u öneriyorum. Henüz ilkokula giderken, annemin okulunda düzenlediği gezi ile Avanos’u ilk kez görmüştüm. O zamandan beri ne zaman Nevşehir dense aklıma hep Avanos gelir. Kızılırmak’ın gürleyen suyu, Hititler’den beri süregelen çanak-çömlek yapımı, çevresindeki dağların güzelliği, mimarisi ve sıcakkanlı insanları halen gözlerimin önünde.

Avanos’ta babadan oğula geçen çanak-çömlekçilik işlik denilen atölyelerde üretilir. Çark adı verilen tezgahı ayakla döndüren usta üzerindeki çamuru eliyle şekillendirir. İlk bakışta son derece kolay görünse de denemesi bedava.
Avanos’a kadar gitmişken özenle hazırlanan yemek kapları, su testileri, yemek saklama çömleklerinden almanızı tavsiye ederim.

Ankara – Avanos arası 280 km mesafede. Araçla 4 saatte ulaşmanız mümkün.

3. SELÇUK, EFES, ŞİRİNCE

Antik tiyatro Efes kalıntılarının en özel bölümü. | Fotoğraf: Ankara Sanat Tiyatrosu
Antik tiyatro Efes kalıntılarının en özel bölümü. | Fotoğraf: Ankara Sanat Tiyatrosu

Konu büyük şehir ve yakın çevre olunca İzmir’de yaşayanlar son derece şanslı. Büyüklüğü tartışılan İzmir’den sadece 80-100 km uzaklaşmak insanı bambaşka Dünyalara götürebiliyor. İzmir’de yaşarken en sık ziyaret ettiğim rota Efes, Selçuk, Şirince olmuştur. Şehir merkezinden arabayla 1,5 saat mesafede yer alan bu harika üçlüyü ziyaret etmek için hiç bir bahaneye ihtiyacınız olmaz.

Selçuk küçük ve şirin bir kasaba olmasının yanında merkezinde yer alan müzedeki eserler ile dikkat çekici bir yerdir. Çok ünlü Artemis heykeli burada sergilenir.

Selçuk merkezden araçla 5 dakika mesafede ise Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti yer alır. Onlarca kez ziyaret etmiş olsam da antik kent her seferinde ayrı bir heyecan yaşatır. Mermer kaplı sokaklarında salına salına yürümek, tiyatronun en üst basamaklarına oturup manzarayı izlemek, kütüphane girişindeki heykellerin ve sütunların her detayına hayran kalmak, şaheser niteliğindeki mozaikleri incelemek vazgeçilmezlerim arasında.

Antik kentten 10-15 dakika mesafede ise Meryem Ana Evi yer alır. Küçük, mütevazi kilise aynı zamanda hristiyanların hacı oldukları yerdir. Tertemiz havası, tarihi dokusu, görülmeye değer doğası ile Meryem Ana’yı ziyaret etmemek olmaz.

Şirince, adı gibi kendisi de Şirin bir köy. | Fotoğraf: Elelicht
Şirince, adı gibi kendisi de Şirin bir köy. | Fotoğraf: Elelicht

Şirince’ye kadar gidip şarap tatmadan, eve eli boş dönmek olmaz. Size önerim kiliseye çıkan yol üzerinde, sağ tarafta bulunan Kıvırcık Abi’yi bulmanız. Sohbeti tatlı, şarabı güzel Kıvırcık abiye uğrarsanız kesinlikle pişman olmazsınız.
Akşam yemeği için Şirince’nin leziz Ege mutfağından daha güzel bir tercih olabilir mi? Acele etmenize gerek yok, şehir sadece bir buçuk saat mesafede.

İzmir merkezden Selçuk’a ulaşmak için otobüs, tren gibi alternatifler bulunsa da buradan Efes’e gidip geri dönmek, ardından Şirince’ye çıkmak, tekrar Selçuk’a gelip İzmir merkez dönmek ve tüm o keyifli yorgunluğun üstüne evinize ulaşmak için toplu taşımanın derdine düşmek günün tüm keyfini kaçırır. Aracınız yoksa 3-4 arkadaşınız ile birlikte bir günlük araç kiralamak bu seyahat için avantajlı olacaktır.

4. KEMER, YANARTAŞ

Dağın zirvesinden çıkan ateşler, etkileyici. | Fotoğraf: David Holt
Dağın zirvesinden çıkan ateşler, etkileyici. | Fotoğraf: David Holt

Bir taşla çok kuş vurmak için Yanartaş seyahati harika bir hafta sonu etkinliği sunuyor. Antalya’da yaşayanların rahatlıkla ulaşabileceği Yanartaş, Kemer ilçesinin Çıralı köyü yakınlarında yer alır. Biraz dikkat gerektiren yarım saatlik patika yürüyüşünün sonunda içinden alevler çıkan kayaları görünce çok şaşıracağınıza eminim.

Ulaşım: Antalya havalimanı araç kiralama yaparak Yanartaş’a gidebilirsiniz. Antalya Havalimanı araba kiralama fiyatlarını karşılaştırmak için linki tıklayın. Çıralı girişindeki köprüyü geçin ve sol tarafa doğru devam edin. Burada pansiyonların ve portakal bahçelerinin olduğu alandan devam eden yol 3,5 km sonra sizi Yanartaş ören yerinin girişine ulaştıracaktır. Burada aracınızı bırakıp hafif eğimli patika yollardan yürüyerek yarım saat sonra dağın zirvesine ulaşabilirsiniz. Tavsiyem gün batımından kırk dakika, bir saat önce yürüyüşe başlamanız. Patikada molalar vererek muhteşem manzaranın tadını çıkarın. Tepeye vardığınızda gün henüz batıyor ise göreceğiniz manzara karşısında hayran kalacağınızdan eminim.

DATÇA

Ege'nin cenneti Datça
Ege’nin cenneti Datça

Yunan mitolojisine konu olan Datça “olağanüstü nitelikler taşıyan ülke” olarak bilinir. Ege denizinin dillere destan güzelliğe sahip ilçesi Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında yer alır.
Özellikle yelkenciler arasında son derece ünlü olan Datça için tüm kaptanlar “görmeden ölme” diyor. Ege ile Akdeniz’in birleştiği Marmaris Yarımadası’nın en uç noktası olan Datça 1999 yılında WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından korunması gereken 100 yeryüzü noktasından biri olarak belirlendi. Ege ve Akdeniz’in muazzam birlikteliği kendine özgü kıyı şeridi, harika su altı yaşamı, yaban hayatı ve bitkileri beraberinde getiriyor.

Dört mevsim ayrı güzelliğe sahip bu güzel ilçeye Marmaris’ten minibüslerle ulaşmanız mümkün. Alternatif olarak Ankara ve İstanbul’dan Dalaman Havalimanına ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı araç kiralama ile Datça merkeze kolayca ulaşmak mümkün. Havalimanı Datça merkeze 155 km uzaklıktadır.

– Muğla – Datça arası yaklaşık 125 kilometre ve 2 saat kadar sürmektedir.
– Marmaris – Datça arası yaklaşık 70 kilometre ve 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
– Aydın – Datça arası yaklaşık 220 kilometre ve 3 saat 40 dakika kadar sürmektedir.

İlginizi Çekebilir!

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar

Avustralyalı yazar Pam Brown “Atlar, insanların kendileri hakkındaki hayallerinin yansımasıdır. Güçleri ve güzellikleriyle, bize sıradan …

3 Yorumlar

  1. Antalya’da bulunan turistik yerlerin bir çoğundan bahsedilmemiş.

  2. Yüce Rent A Car

    Karadeniz bölgesine hiç değinmemişsiniz. Ama güzel bir liste. Tebrikler.

  3. Birazda Karadeniz bölgesinden yerler bekliyoruz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir