Ana SayfaGezi RehberiNefes Kesen Yürüyüş Parkurları

Nefes Kesen Yürüyüş Parkurları

Seyahat etmek kişiye garip bir şekilde cesaret aşılayan bir davranıştır. Normal zamanlarda aklımızın ucundan bile geçmeyecek aktiviteleri seyahatlerimizde hiç düşünmeden gerçekleştirebiliyoruz. Önümüze gelen tek kullanımlık şansı boşa harcamamak uğruna. Uzun süre seyahat edenler için sorun yaratabilen durum ise gitgide her yerin birbirine benzetme hissidir. Bu durumdan çıkmak uğruna sıradışı yerlere seyahatler başlar. Birçok heyecan sever gezgin bu sebeplerden dolayı tehlikeli köprü, kanyon veya parkurları geçmeye bayılır. Gezgin kişi hayatında en azından bir kere de olsa tüm korkularına karşı gelerek adrenalini olanca coşkusuyla hissetmek ister. Sizler için derlediğim nefes kesen, adrenalin garantili yürüyüş rotaları. Korkularınızla yüzleşmeye hazır mısınız?

– Cennet Geçidi + Büyük Geçit Yolu + Cam Köprü, Çin

(3’ü 1 arada adrenalin paketi)
Zhangjiajie’nin Ruhu olarak kabul edilen Tianmen Dağı Milli Orman Parkı’nın çatısında 131 mt. yüksekliğe sahip görkemli doğal bir kemer olan Cennet geçidi (Heaven’s Gate) görenlerde hayranlık uyandırmaktadır.
1520 mt. irtifada bulunan heyecan verici kemer sadece 30 mt. genişliğe sahiptir. Zirve noktaya ulaşmak için 999 merdiven çıkmanız gerekir. 9 rakamı Çin kültüründe derin manevi anlamlar içermektedir. Dokuzun varyasyonları 99 ve 999 ise büyük öneme sahiptir. Adrenalin dolu Cennet geçidini yürürken adımlarınızı saymayı unutmayın.

Heavens-Gate
Heavens Gate, Çin

Büyük Geçit Yolu (Big Gate Road) sizi deniz seviyesinin 200 mt. altından 1300 mt. yukarısına kadar taşır. Böylesine heyecanlı parkur sizin için biraz fazla ise üzülmeyin. Adeta bir dragon misali kıvrılan yolu çıkmak zorlu gelirse, Cennet Geçidi’ne ulaşmak için teleferik kullanabilirsiniz.

avenue-heaven
Cennet Geçidi, Çin

Orman parkının sunduğu bir diğer nefes kesen parkur ise Cam parkur. 20 mt. uzunluğa ve sadece 1 mt. genişliğe sahip tamamen camdan oluşan bu parkur deniz seviyesinin 1432 mt. yükseğinde yer almaktadır. Ayakkabınıza galoş benzeri koruyucu takmadan yürümenize izin verilmiyor. Hem kayma riskini azaltıyor hem de camın temiz kalması sağlanıyor. Camı test etmek için üstünde koşmaya veya zıplamaya kalkmayın, kesinlikle yasak.

– Ha’iku Merdivenleri, Hawaii

Oahu adası, Hawaii’de bulutlara doğru 850 mt. yükselmek için 3922 metal merdiveni adım adım çıkmaya ne dersiniz? Bu garip yapı 1943 yılında askeri iletişim sisteminin bir parçası olarak anten kablolarının kurulumu amacıyla ortaya çıkmış. Güvenlik sebebiyle kullanıma kapalı olan merdivenler birçok adrenalin meraklısı gezgini kendisine çekmeye devam ediyor. Yakalanmamak için gün ağarmadan merdivenleri adımlamaya başlayan gezginler bir yandan da korkularına meydan okumaktalar. Merdivenleri ziyaretçilere açmak için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Ha'iku Merdivenleri, Hawaii
Ha’iku Merdivenleri, Hawaii

– Yosemite Half Dome, ABD

Ünlü Yosemite Milli Parkı’nın adeta imzası olan Yarım Kubbe Yosemite vadisinden 1443 mt. ve deniz seviyesinden 2700 mt. yüksekte bulunmaktadır. 1865 yılında yayınlanan raporda “Yosemite’nin tarihinde ve geleceğinde ayak basılmayacak kadar erişilmesi imkansız tek noktası” olarak nitelendirilmiş olsa da 1875 yılında George Anderson tüm bilinenlere karşı durarak ulaşmayı başarır.
Günümüzde her yıl binlerce doğa yürüyüşçüsü 13 km uzunluğundaki parkur boyunca yüzlerce metre granit merdiveni aşarak zirveye ulaşmaktadır. Son 120 mt.lik dik tırmanış iki metal kablo yardımı ile çıkılmakta. Birkaç dağcının ölümüne sebep olan rotada dikkatli ve güvenli davranmayanların en azından yaralanması oldukça sık görülen bir durumdur.

Yosemite Half Dome, ABD
Yosemite Half Dome, ABD

Machu Pichu Inka Yolu, Ölüm Merdivenleri, Peru

Dünyaca ünlü Machu Pichu’ya uzanan Inka yolu temel olarak üç rotadan oluşmakta.
Klasik, Mollepata ve tek günlük. Hemen hemen her gezginin hayallerini süsleyen bu bölgeyi ziyaret etmek için birçok dik ve dar merdiveni de adımlamak gerekiyor. Inkalar harika mimari ve matematik bilgileri sayesinde tamamen havada asılı gibi görünen merdivenleri inşa etmişlerdir. Binlerce metre yükseklikte asılı duran bu merdivenleri çıkmaya ne dersiniz?

inka-merdivenleri
İnka Merdivenleri, Peru

– El Caminito del Rey, Ispanya

Kralın küçük yolu (Ispanyolcası, El Caminito del Rey) Álora yakınlarında bulunan devasa kireç taşı boğazı El Chorro’nun duvarları etrafına sabitlenmiş harabe denilecek kadar döküntü halde bulunan yürüyüş parkurudur. Guadalhorce nehrinin 106 mt. yükseğinde bulunan yolun genişliği birkaç metreden fazla değildir. Birçok kaynak tarafından Dünya’nın en tehlikeli parkurları arasında kabul edilen Kral yolu birkaç trajik kaza sebebiyle Ispanyol yetkililer tarafından 2000 yılında yasal olarak ziyarete kapatılmıştır. Yine de adrenalin bağımlısı gezginler bariyerleri aşmanın bir yolunu bularak sınırları zorlamaktalar.

caminito-del-rey
El Caminito del Rey, Ispanya

– Hua Shan Parkuru, Çin

Adrenalini tüm hücrelerinizde hissetmek için ne kadar uzağa gitmeyi göze alırsınız? En deneyimli dağcıların bile heyecandan titrediği Hua Shan parkuruna gitmeye ne dersiniz?
Hua Shan dağı Çin’in 5 ilahi dağından birisidir. Sayısız kaynağa göre de Dünya’nın en zorlu yürüyüş parkuru unvanına sahiptir. Kimi kaynağa göre her yıl onlarca kişi Hua Shan parkurunda yaşamını yitirmekte. Bir adımdan daha dar ahşap kalaslar ve demir çubuklar yardımı ile ulaşılan zirvenin manzarası için tüm zorluk ve tehlikeleri göze alan gezginler sınırları zorlayan bu parkuru ziyaret etmekte. Rota boyunca yerleştirilmiş olan güvenlik zinciri için emniyet kemeri ile gerekli bağlantıları yaparak kendinizi sağlama alabilirsiniz.

mount-hua-shan

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

2 YORUM

  1. Harika bir paylaşım olmuş Gunes. Eğer bu derleme Sana aitse Senin adını kullanarak bizim gezgin dernekte paylaşmak istiyorum.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Edin

14,477BeğenenlerBeğen
5,046TakipçilerTakip Et
8,259TakipçilerTakip Et
1,070AbonelerAbone

Yeniler

Hoşunuza Gidebilir