Tarihi Tren Yolu, Uzice

Balkan yürüyüş rotamızın başlangıç noktası olan Uzice tarihi tren yolu yürüyüş parkurunun yenileme çalışmaları 1925 yılına kadar uzanır. Sırbistan’ın Uzice kentinden Şargan ve Bosna Hersek’in Saraybosna kentine kadar uzanan, Çetinja nehrinin etrafında harika manzara eşliğinde uzanan tren yolunda yarım yüzyıla yakın bir süre ünlü Çira hizmet vermiştir. Tarihi tren yolunun Uzice – Vrutci arasında kalan bölümü yeniden düzenlenerek yürüyüş ve bisiklet parkuru olarak hizmete açılmıştır.

Kent plajından başlayan, Vrutci kentine kadar 13 km boyunca 12 tünel, 5 köprü, şelale, termal su kaynağına sahip dinlenme alanı, büyük bir baraj ve baraj gölü bulunmaktadır.
Uzice’de yaşayanlar için hergün kullanılan oldukça keyifli ve güzel parkurda zaman zaman tematik yarışmalar veya aktiviteler yapılmakta.

Günlük yürüyüş, bisiklet, paten, nehir balıkçılığı, dinlenme gibi farklı amaçlara uygun rota boyunca doğanın içinde Çetinja nehrinin kıyısında tertemiz havayı soluyarak Vrutci’ye kadar varmak mümkün.

Tarihi tren yolu rotası üzerinde bulunan tünellerin içinde ışıklandırma bulunmamakta. Yanınızda fener bulundurmanızı öneririm.
13 km’lik rotanın tamamını yürümek isterseniz nehir kenarında uygun gördüğünüz yerde kamp kurmanız mümkündür.

Uzice tarihi tren yolu tüneli
Uzice Tren Tüneli

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.