Sırbistan’da Geçici Oturum ve Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

6

Sırbistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her 6 ay için 3 ay süreyle vizeden muaftır. En fazla üç ay sürecek seyahatler için vize alınması gerekmiyor. Eğer Sırbistan’da 3 aydan daha uzun kalmanızı gerektirecek bir bahaneniz var ise uygun belgelerle başvuru yapmalısınız. Sırbistan’da geçici oturum ve çalışma vizesi almak için ciddi bir bürokrasi karmaşasına da hazır olmanızı öneriyorum. Kiril alfabesi ile yazılı formları doldurmak, sürekli bir bürodan aldığınız belgeleri diğer büroya götürmek, banka hesabı açmak gibi basit bir işlem için en az 5 banka şubesinde derdini anlatmaya çalışmak, sürekli bir evrak karmaşasında sürüklenip durmak gibi Kafkavari olaylar buradaki bürokrasinin standartları arasında yer alıyor.

Tüm bunları okuduktan sonra gözünüz korkmasın. Biraz karışık olsa da güzel yanı Sırbistan’ın geçici oturum ve çalışma vizesi için çok sayıda farklı seçenek sunmasıdır. Durumunuza en uygun seçeneği belirledikten sonra istenen belgeleri toplamanız ve başvurunuzu yapmanız çoğu zaman yeterli oluyor. Burada evraklar tam olduğu sürece ciddi bir sıkıntıyla karşılaşmak pek olası değil.

NOT: Burada yazılan bilgiler Sırbistan’da yaşadığım sürece edindiğim deneyimlere, bilgilere dayanmaktadır. Bu yazıda size fikir verecek kadar bilgi vardır. Resmi geçerliliği veya güncelliği konusunda hiç bir garanti veremem. Geçici oturum ve çalışma vizesi ile ilgili resmi, güncel bilgileri ilgili ülkenin konsolosluklarından, yabancılar şubesinden edinmeniz gerekmektedir.!

Çalışma Vizesi

Sırbistan’da çalışarak yaşamak ve bunun için vize almak istiyorsanız bu seçeneği tekrar gözden geçirmelisiniz. Eğer işiniz gerçekten burada çalışmanızı gerektirmiyorsa çalışma vizesi almanız oldukça zordur. Sebebi ise ülkedeki yüksek işsizlik oranlarıdır. Burada çalışan yabancıların neredeyse tamamı havayolu, petrol şirketi, inşaat (mühendis – mimar) sektörlerinde yüksek kademelerde görevli.

Çalışma vizesi almanın bir diğer yolu ise Sırbistan’da bir şirket açıp iş kurmak. Bu bir büfe de olabilir, ev-ofis, turizm acentası ya da fotoğraf stüdyosu da olabilir. Basitçe “Benim belli miktar yatırımım var. Burada şirket kurup ticaret yapmak istiyorum.” demiş oluyorsunuz. Bu durumda karşınıza bir sürü evrak işi, şartlar, çeviriler ve ciddi bürokratik işlemler çıkıyor. Açılan şirkette en az bir Sırp vatandaşının çalışması gibi ek koşullar da olabiliyor. Bu konuda benden fikir isteyenlere tavsiyem Belgrad’ta ofisi bulunan Dvornic Tercümanlık Bürosu (http://www.dvornic.com/tr/) ile iletişime geçmeleridir. Dvornic; belli ücretler karşılığında danışmanlık, yeminli tercüman hizmeti, çeviri, şirket kaydı ve diğer yasal işlemlerde hizmet veriyor.

Geçici Oturum Vizesi

Eğer benim gibi dışardan geliri olan serbest çalışansanız Sırbistan’da çalışma izni vermeyen fakat 3 aydan uzun süreyle burada bulunmanıza izin veren Geçici Oturum Vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Bu vize size kayıtlı ya da kayıtsız çalışma izni vermez. Bu yüzden dışarıdan gelirinizin olması gerekiyor. Benim durumumda internet üzerinden yaptığım serbest işlerimin kazancı bu şartı yerine getirmemde yardımcı oldu. Kira geliri, emeklilik maaşı ya da farklı şekilde elde edilen düzenli gelirlerden birisi olabilir.

Geçici oturum vizesi başvurusu yapabilmek için Sırp vatandaşı birisiyle aile – kan bağınızın olması, evlilik, medya ile ilgili bir proje, sosyal yardım kuruluşu çalışmaları, gönüllü çalışma, gayrimenkul sahibi olmak gibi çok farklı şartlar vardır. Her bir durumda istenen belgeler, ön şartlar, verilen vizenin süresi değişebiliyor. Geçici oturum vizesi ile Sırbistan’da yaşayanlar, burada kalmalarını gerektiren durumları devam ediyorsa, vizeleri bitmeden bir ay önce tekrar başvuru yaparak vize süresini uzatabiliyor.

Gayrimenkul Satın Almak

Sırbistan’da ev satın alırsanız ve dışardan geliriniz de varsa geçici oturma vizesi için başvuru yapmanız mümkün. Ev fiyatları her ne kadar uygun olsa da yabancıların buradan ev satın almasıyla ilgili çok sayıda kısıtlama var. Alacağınız evin belli bir mesafesinde askeri veya devlet kurumu, eğitim kurumu vb olmaması gerekiyor gibi. Bunların eski Yugoslavya döneminden kalan, zaman içinde değişeceği söylenen eski kanunlar olduğunu duydum. Bu konuda detaylı bilgi için konsolosluk ile görüşmenizi öneririm.

Almak istediğiniz yer özellikle şehir dışında, kırsal kesimde ise işler biraz daha karışıyor. Eski yerleşim birimlerinin neredeyse tamamı tapuda sorunludur. Oturma izni yoktur, tapuda kayıtlı değildir, elektriği yoktur, suyu yoktur, bahçe içine kurulmuştur, komşular evin satılmasını istemez vs… Ev dışında kalan arazi, tarla, ormanlık, meyvelikler ise yabancılar tarafından satın alınamıyor.

Bu seçeneği sakın hafife almayın. Evi aldım, vizemi de alırım diye düşünmeye kalkarsanız yanılabilirsiniz. Nadiren de olsa evi aldıktan sonra polis kontrolünde sizin o evde yaşamak istediğinize ikna olmayabilir, işinizi bazı sebeplerle yokuşa sürebilir, tüm işlemleriniz tam olsa da vize başvurunuzu reddedebilir. Bu durumda gerçekten işlemleri olması gerektiği gibi yapmak, işin takibini yapmak ve gerekli yerlere uygun başvurular yapmak son derece önemli.

Önümüzdeki sene bunlarla ilgili düzenleme yapılacağı söylentileri var.

Buradan gayrimenkul almak isteyenler de Dvornic Tercüme Bürosu (http://www.dvornic.com/tr/)  ile iletişime geçebilirler.

Gönüllü Vizesi

2012 yılında Sırbistan’da 3 ay gönüllü çalıştığım sanat komününde yaşamaya karar verdikten sonra “Gönüllü Vizesi” için başvuru yaptım. Bu vizeyi gönüllü çalıştığım yer “Devlete Bağlı Olmayan Dernek” (NGO) statüsünde olduğu için alabildim. Benden Sırpça çevirileri ile birlikte banka hesap dökümüm, pasaport fotokopisi, sağlık sigortası, gönüllü çalıştığım yerin faaliyet belgesi ve benim burada kalmamı gerektiren sebepleri belirten mektup istediler. Vize ücretini de yatırdıktan sonra 6 aylık “Gönüllü Vizesi” aldım. Bu vizemin bitmesine 1 ay kala tekrar başvuru yapmak istediğimde Sırbistan’da bir banka hesabı açıp buraya bir miktar para yatırmamı istediler. Bir kaç ek belge ile birlikte bu sefer 1 yıllık vize aldım. Her sene vizemi bu şekilde yeniliyorum.

Sırbistan’da NGO olarak hizmet veren çok sayıda dernek mevcut. 3 aydan fazla gönüllü çalışarak burada yaşamak istiyorsanız öncelikle sizi tanıyan, bilen, kefil olabilecek bir NGO sahibiyle iletişim halinde olmanız gerekir.

Gönüllü vizesi size kalıcı oturum izni vermez. Başvurunuz bittiği zaman tekrar uzatmak isterseniz bu tamamen gönüllü çalıştığınız işin konumu, sizin bağlantılarınız ve yabancılar şubesinin takdirine kalmış bir durumdur.

Sırbistan’da diğer şartlarla oturum ve çalışma vizesi almak isteyenler detaylı bilgi için http://www.mup.gov.rs sitesini ziyaret edebilir.

Paylaş
Önceki İçerikHimalaya Khumbu 3 Passes Trekking Videosu
Sonraki İçerikEge’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajları
Güneş AKDOĞAN

10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım.
Google+

6 YORUM

  1. Güneş hocam geçici oturum iznine Sırbistan içinden mi başvurulacak yoksa çıkış +geçici oturum vizesi alıp+tekrar sırbistana giriş mi yapılacak. yani geçici oturum vizesini dışarıdan (Türkiye’den mesela) alıp gelmek gerekiyor mu (neden sordum; doğruluğunu bilmemekle beraber bazı ülkelerde durum değişikliği olduğunda giriş çıkış yapmak gerekiyor diye duydum). teşekkür ederim aydınlatıcı yazılar için.

  2. 2016nın Ekim ayindan itibaren Belgrad’da yaşıyorum. Daha önce 2014 yılında 4 ay kalmıştım. Medyada çalıştığım ve kurumun Belgrad ofisinde olduğum için oturma ve çalışma iznini o kadar çok uğraşmadan aldım. Bu kadar bürokrasi ile karşılaşsam sanırım ücretli avukatlık firmasına yaptırırdım işi 🙂 Guzel ve yaşaması keyifli bir ülke ancak düzgün iş bulmak imkansız gibi. Kendi işinizi açacaksanız ve iyi bir birikiminiz varsa Karadağ’da şirket kurup Sirbistan’a temsilcilik açmanızı öneririm. Daha kolay ve hızlı. Ev satın almak konusunu çok araştırmadım fakat ben iyi bir semtte ve eşyalı bir evde kirada yaşıyorum. Benim şartlarım dahilinde burada 1700usd ve üzeri net geliriniz yoksa (ki yeme içme oldukça ucuz) çok rahat edemezsiniz. Burasi daha çok parasi olup Türkiye’deki mevcut sikintilardan kacmak için ideal. Yoksa 2 ay kalip kaçarsınız.

  3. Ah Sırbistan.. Gerçekten orayı çok özlüyorum.. Sen böyle “nasıl ev alınır, nasıl vize alınır” diye anlattıkça içime bir şeytan giriyor ama dur bakalım.. 🙂

  4. gecen zemun pazarida meyve ve sebzeleri alirken bir suru turkce konusan insanlarla rastlandim, bir abiye sordum turist misiniz falan, yok diyor biz buraya Mersinden yerlesmeye geldik, şaşırıp direk saka attim dedim herkes gider Mersine siz galiba tersine, yok dedi biliyorsun turkiyedeki durumlar sıkıntılı vs.. =D… artik hic de bile sasirmiyorum belgrad da her yerde turkce duyuyorum ve buna karsi hiç değilim ama aşırı tutucular gelmesin…bu makale sanki bu dvornic fırmasının reklamıdır..=D

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın