Seyahatte Kolaylık Sağlayacak 6 İpucu

Tıpkı dijital veya mekanik cihazlarda hack yapıldığı gibi günlük yaşamda da hack yapılabilir mi dersiniz? Seyahatte kolaylık sağlayacak ufak tefek ipuçlarını bilmek büyük oradan zaman ve para kazanmanıza sebep olabilir. Bir takım sorunlara etkili ve pek akla gelmeyen çözümler üretmek yaşamı ucundan hacklemenizi sağlayacaktır. Uzun süreler yaptığım seyahatlerde hem kendi deneyimlerimden hem de diğer gezginlerden öğrendiğim bir takım ipuçlarını seyahatte kolaylık isteyenler için derledim. Bir sonraki seyahatinizde bunları deneyin, memnun kalacaksınız.

Uçak Modunu Kullanın

Uçak modu seyahatte kolaylık sağlar, zaman kazandırır.
Uçak modu seyahatte kolaylık sağlar, zaman kazandırır.

Cep telefonunuzu uçak moduna almanız şarjın çok daha hızlı dolmasına sebep olur. Telefonunuz uçak modunda olsa bile WiFi, GPS, kamera gibi diğer özellikleri kullanmanız mümkün. Eğer beklediğiniz bir telefon görüşmesi yoksa uçak modunda hem daha hızlı şarj edersiniz hem de telefonunuzun şarjı çok daha uzun süre dayanır.

Çevrimdışı Haritalar

Telefonunuzda bir harita olması seyahatte kolaylık sağlar. Özellikle internet olmayan bölgelerde GPS kullanmanız mümkün olsa da haritanızı önceden telefona yüklemiş olmanız gerekmektedir. Android ve IPhone kullanıcıları için seyahatte kolaylık sağlayacak çok sayıda çevrimdışı harita programı mevcut. Özellikle yürüyerek seyahat ederken çoğu zaman geçtiğim köy yollarında veya dağlarda internet bağlantısı bulunmuyordu. Bu tür durumlarda çevrimdışı haritaların büyük yardımını gördüm.

Google Haritalar uygulaması ile haritaları sonradan kullanmak üzere çevrimdışı olarak kaydetmek için internet bağlantınızın olması şart. Bir kere haritayı yükleyince daha sonra internet bağlantınız olmadan da haritanızı kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar oldukça basit:

– Google haritalar ayarlarından Google Labs bölümüne girin ve buradan “Harita alanını önbelleğe al” seçeneğini işaretleyin.

google-labs

– İhtiyaç duyduğunuz bölgeyi google haritalarda görüntüleyin.

– Haritada belleğe almak istediğiniz alanda bir yere uzunca basın. Adres yükleniyor yazdıktan sonra size bir kutuda sonuç gösterilecek. Üstüne tıklayın.

harita-yer-sec

– Çıkan bölümde “Harita alanını önbelleğe al” seçeneğine tıklayın. Ayarlarınıza en uygun şekilde görüntülediğiniz alan ve çevresi telefonunuza yüklenecektir.

google-maps-onbellek

maps-harita-indiriliyor

Bu işlem için telefonunuzun şarjının yeterli olduğundan ve WiFi ile internete bağlandığınızdan emin olun.

Önbelleğe kaydettiğiniz haritaları istediğiniz zaman Ayarlar menüsünde “Önbellek Ayarları” bölümünden düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Seyahatte Kolaylık vs Kirli Donlar

camasir-koklamak

Hostelde yeteri kadar vakit geçirenler mutlaka donların veya çorapların temiz olup olmadığını anlamak için koklayan gezginlerle karşılaşmışlardır. Ve evet ben de onlardan birisiyim 🙂 Benim için bu durum her ne kadar bir tür takıntı olsa da seyahatte kolaylık arayan sizleri bu nahoş durumdan kurtaracak bir fikrim var. Temiz çamaşırlarınızı düğümleyebilir veya ters yüz ederek çantanıza yerleştirebilirsiniz. Böylece neyin temiz neyin kirli olduğunu anlamanız kolaylaşır.

Bölüştürün ki Ortada Cıscıbıl Kalmayın

Seyahat ederken en büyük korkulardan birisi de hırsızlıktır. Turist dolandırıcıları akla hayale gelmeyecek tekniklerle avlarını yakalamak için pusuda beklerler. Bir anlık boşluğunuzdan faydalanıp cüzdanınızı çalan bu dolandırıcılar beş parasız, hiç bilmediğiniz bir yerde kalmanıza sebep olabilir.

Seyahat ederken hiç bir eşyamı veya paramı çaldırmadım. Fakat bu çaldırmayacağım anlamına gelmez. Bu sebeple her zaman paramın bir kısmını kolay erişilebilir yerde tutarken bir kısmını da çantamda, hostel dolabında veya üstümde gizli bir yerde saklamaya özen gösteriyorum. Hatta bir adım öteye giderek çantamda bir adet kandırma amaçlı gizli yer bile bulunuyor. Burada sürekli 20-30 € kadar bir miktar duruyor. Olur da bıçaklı, silahlı vs… birisi ile karşılaşırsam cebimdeki parayı beğenmez ve paramı sakladığım yerden çıkarmamı isterse bu kandırma amaçlı gizli yerde duran paramı çıkartır ve hırsızın tatmin olmasını sağlarım diye düşünüyorum.

Yalandan bir krem kutusu değerli eşyalarınız için iyi bir gizleme sağlar.
Yalandan bir krem kutusu değerli eşyalarınız için iyi bir gizleme sağlar.

Hostelde konaklayanlar ise ihtiyaç fazlası para, pasaport, kredi kartı gibi değerli eşyalarını hostelin kilitli dolap veya kasasında saklayabilirler. Dışarıya çıktığınızda yanınızda sadece yeterli miktarda para, fotoğraflı bir kimlik kartı ve varsa yedek banka kartınızı taşımanız yeterli olacaktır.Değerli eşyalarınızı bu şekilde ayırmanız bir tür yedek almanız gibidir.

Kırışık Kıyafetlere Hayır!

Kırışık kıyafetler bir kader değildir!
Kırışık kıyafetler bir kader değildir!

Kıyafetlerimin buruşuk olmasına oldum olası aldırış etmemişimdir. Ne okula giderken, ne ofiste çalışırken ne de seyahat ederken buruşuk kıyafetler benim için sorun olmuyor. Fakat bu herkes için geçerli bir durum değil. Özellikle gece hayatını sevenler için buruşuk kıyafetler tam bir baş belası olabilir. Bunun önüne geçmek için çantanızda kırışık giderici sprey taşıyabilirsiniz. Eğer bu tür bir spreyiniz yok ise sıcak bir banyo yaparken kıyafetlerinizi dik bir şekilde asabilirsiniz. Banyonun buharı kırışıklıkları gidermenize yardımcı olacaktır.

Fotoğrafla Belgeleyin

Pasaport ve diğer önemli evrakların fotoğraflarını çekin.
Pasaport ve diğer önemli evrakların fotoğraflarını çekin.

Seyahate başlamadan önce pasaport, kredi kartı, nüfus, ehliyet, vize gibi önemli evrakların fotoğraflarını çekin. Çektiğiniz fotoğrafları kendinize eposta ile yollayın. Bu belgeler çalınır veya kaybolursa fotoğraf kopyaları seyahatte kolaylık sağlayacaktır.

Görsel sözlükler dil sorununu ortadan kaldırıyor.
Görsel sözlükler dil sorununu ortadan kaldırıyor.

Gittiğiniz yerin dilini bilmiyor musunuz? Çin’de seyahat ederken kaldığım otelin adını bile söylemek son derece zordu. Bu sebeple önemli yerlerin, sokakların, otel veya restoran gibi yerlerin kartvizitlerinin fotoğraflarını çekiyordum. Telefonunuza resimli sözlük uygulamaları yükleyebilirsiniz. Özellikle yemek siparişi ederken, adres sorarken seyahatte kolaylık sağladığını göreceksiniz.

Herkes kendi deneyimleri, becerileri ve fikirleri ile seyahatte kolaylık sağlayacak bir çok çözüm üretebilir. Yolculuğun kendisi bir tür eğitim değil midir? Seyahat ederken garip sorunlara ilginç çözümleriniz varsa bunları duymak isterim. Aşağıdaki form ile yorum bırakmayı unutmayın.

1 Yorum

  1. kirliler için kücük poşet alıp cıkardıgın kirliyi poşete koymak daha iyi olur kokusu temizlere sinmez karışıklık ortadan kalkar

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.