Seyahat Aşıları ve Seyahat Sağlığı Merkezi

Seyahat aşıları ve merkezleri en az seyahat sigortası kadar gerekli ve önemli olsa da hakkında yeterince bilgimiz olmadığını düşünüyorum. Ne zaman bu konunun lafı açılsa %90 ihtimalle “aaa öyle bir merkez mi varmış?”, “yurtdışına çıkmak için aşı mı gerekiyor?”, “ama çocukken bütün aşılarımı oldum ben!” şeklinde cevaplarla karşılaşıyorum. Bu yüzden seyahat sağlığı ve aşıları hakkında yazarak konuya dikkat çekmek ve bir farkındalık oluşturmayı düşündüm.

Bulaşık ülkelere seyahat edenler veya bu bölgelerden gelenler için Sarıhumma ve Meningokok aşıları zorunludur. Bu aşılar için gereken ve İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak hazırlanan “uluslararası aşı sertifikası” ülkemizde sadece Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü seyahat sağlığı merkezleri tarafından düzenlenir. Bu hizmetin yanında seyahat sağlığı merkezindeki görevli doktor tarafından seyahat öncesi muayene, seyahat süresince karşılaşılabilecek sağlık sorunları ve korunma, aşılama, seyahat süresince ihtiyaç duyulabilecek ilaçlar konularında da hizmet verilir. Seyahat sağlığı merkezinden randevu almak ve gerekli aşıları yaptırmak, bilgi almak son derece kolay ve ÜCRETSİZDİR. Seyahatinizden en az 20 gün önce, mesai saatleri arasında 444 77 34 numaralı telefonu arayarak uygun bir gün ve saate randevu alabilirsiniz. Randevunuza giderken yanınıza pasaportunuzu almayı unutmayın.

Seyahat Aşıları ve Seyahat Sağlığı Merkezi – Yolda Kal
Seyahat aşıları

Seyahat sağlığı merkezinde seyahat edeceğiniz bölgeleri ve süresini doktora bildirdikten sonra olası riskler ve hastalıklar, korunma yöntemleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Özellikle Güney Asya, Afrika, Güney Amerika gibi bölgelere gidecek olanların mutlaka uğramasını tavsiye ederim. Eğer yanınızda sarıhumma için geçerli aşı belgeniz yok ise bu bölgedeki bir çok ülkenin sınırından dönmeniz son derece olasıdır.

Sarıhumma aşısının yanında gideceğiniz bölgede görülen diğer hastalıklardan nasıl korunabileceğinizi, Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği aşılar hakkında bilgiyi, yanınızda bulundurmanız gereken ilaç ve malzemeleri, araç tutması, jetlag ve olası mide – bağırsak sorunları gibi konularda da görevli doktordan bilgi alabilirsiniz.

Seyahat Aşıları ve Seyahat Sağlığı Merkezi – Yolda Kal
Uluslararası aşı kartı

Ben de seyahatime çıkmadan önce İzmir’de Pasaport iskelesinin yanındaki seyahat sağlığı merkezine uğrayarak gerekli bilgileri aldım. Sarıhumma aşısının yanında korunma amaçlı polio (çocuk felci) ve daha önce yaptırmadığım hepatit aşımın da ilk dozunu burada ücretsiz yaptırdım. Kalan dozların da birisini Belgrad diğerini de Tiran’da yaptırmıştım.

Seyahat ederken tatsız sürprizlerle karşılaşmamak ve sağlığınızı korumak için yola çıkmadan önce mutlaka Seyahat Sağlığı Merkezlerinden birisine uğramanızı tavsiye ederim. Konu hakkında daha detaylı bilgi ve merkezlerin iletişim bilgileri için Seyahat Sağlığı sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.