4 Mevsim Seyahat Mümkün mü? Doğru Hazırlık

Uzun süreli seyahat fikrine karar verdiğimde mevsim yaz idi. Hazırlıkları tamamlayıp yola çıkana kadar kış geldi çattı. Yola çıktıktan birkaç ay sonra bahar ardından tekrar yaz geleceğini biliyordum. Çantamı toplarken oldukça zorlandığımı söyleyebilirim.
Birçok kişi için durum biraz daha farklıdır. Çalıştığınız yerden yıllık izninizi her istediğiniz mevsimde alamayabilirsiniz. Yaz okuluna gitmek zorunda kalabilir, hayalini kurduğunuz seyahate yarı yıl tatilinde çıkmak zorunda kalabilirsiniz.
Hangi mevsimde nereye giderseniz gidin uygun planlama ve araştırma sonucu son derece keyifli seyahat geçirmek elinizde.

ALTERNATİF AKTİVİTELER

Gitmek istediğiniz yerde uygun mevsim dışında olabilecek aktiviteleri araştırın. Kış sezonunda Alp’lerde kayak yapmayı hayal edebilirsiniz fakat yaz sezonunda da Alp’lerde bulunan harika yürüyüş patikalarının tadını çıkarabilirsiniz.
Ocak ayında Sırbistan’a gideceğimi duyan her arkadaşım aklımı yitirdiğimi, öyle bir soğukta hiçbirşey yapamayacağımı ve sonunda bıkıp kısa sürede geri döneceğimi düşünüyordu. Gerçekten hava çok soğuktu, dışarıda yapılacak birşey yoktu. Hava şartları yüzünden daha çok kapalı yerlerde vakit geçirip çok farklı insanla uzun süre vakit geçirme şansına sahip oldum. Yerel hayatın tam da içinde kendimi buldum.

KÖTÜ HAVA YOKTUR, KÖTÜ KIYAFET VARDIR!

Sırbistan'da kar temizlerken
Sırbistan’da kar temizlerken

Büyüdüğüm, yaşadığım Izmir oldukça ılık mevsimleri ile bilinir. Hayatım boyunca belki üç-dört kez günübirlik kar yağışı görmüşümdür. Soğuk iklimde vakit geçirme fikri bana hep zorlu görünmüştür. Ne zaman ki Ankara’da yaşamaya başladım (4 sene) öğrendim ki kötü olan hava değil kıyafetlerimdi. Bu durumun farkına varmam için sert bir kış geçirmem yetti. Ardından uygun kıyafete yatırım yaparak zorlu kış şartlarında bile konforlu hareket etmenin keyfini yaşadım.

GÜN İÇİNDE EN UYGUN SAATİ SEÇİN

Öğlen sıcağından korunun | Arnavutluk
Öğlen sıcağından korunun | Arnavutluk

Öylece kafanıza göre her yapmak istediğinizi gerçekleştirmek için oradan oraya savrulmak yerine bulunduğunuz coğrafyaya ve iklime uygun saatlerde akıllı seçimler yapın. Yaz tatillerini güneyde geçirmek çok güzel fikir olabilir. Fethiye veya çevresine giderseniz Dünyaca ünlü Likya Yolu’nu yürümek isteyebilirsiniz. Temmuz, Ağustos gibi aylarda yüksek sıcaklıklar sebebiyle bu tür bir aktivite zordan da öte tehlikeli olabilir. Maceraya atılmadan önce keyfinizi ve sağlığınızı tehlikeye sokmayacak alternatifler belirleyin.
Arnavutluk’ta yürüdüğüm dönem sıcakların oldukça bastırdığı mevsime denk geldi. Günlük planda ufak bir değişiklik oldukça faydalı oldu. Sabahları erken yola çıkıp öğlen saatini gölgelik bir yerde siesta yaparak günü en iyi şekilde kullanmış oldum.

İÇ MEKANLARI TERCİH EDİN

seyahat iç mekan

Çok sıcak veya çok soğukların en favori yeri iç mekanlardır. Ortalamanın dışında sıcaklıklara sahip olan yerler genelde çok yüksek veya düşük sıcaklıklara hazırlıklıdır. Gideceğiniz yerin sıcaklığı nasıl bir seyahate çıkacağınızı da etkileyecektir.
Belgrad’ın en soğuk kışında şehri yürüyerek keşfetmeye çalışırken hiç ummadığım kadar çok müze, kilise gezdiğimi, bulunduğum kafeteryada yabancılarla daha rahat diyalog kurduğum çok özel bir günü yaşama fırsatım oldu. Kötü havada çektiğim dramatik etkiye sahip fotoğraflar ise favoriler arasındadır.
Çok soğuk bölgelerde bulunan müze, sanat galerisi, tarihi yapılar gibi alternatifler seyahatinize renk katacağı gibi en yüksek faydayı da sağlamış olacaktır.

BEKLENTİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Son olarak kafanızdaki yanlış sezon kavramını beklentiniz ile birlikte tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor.
Seyahat planınız kış sezonunda ve gitmek istediğiniz yer de deniz kıyısı. Beklentiniz yüzmek ise kış şartlarında bu pek mümkün olmayacaktır. Karşımda böyle bir durum olduğunda gideceğim yerle ilgili biraz daha detaylı düşünürüm. Kış zamanı plajda uzun yürüyüşler yapmak hem çok sakinleştirici hem de ilginçtir. Kalabalık ve gürültüden uzak, deniz ve kumsal ile başbaşa kalırsınız. Yaz sezonunda pek farketmeyeceğim kadar güzel ve farklı deniz kabukları ile karşılaşırsınız.
Eğer gideceğiniz yer kışın pek çekici görünmüyor ve bu yüzden o harika yemyeşil bahar manzarasını fotoğraflamaktan yoksun kalacağınızı düşünüyorsanız makro çekime başlamanın en güzel yolu olabilir.
Kışın yumuşak gün ışığı ile harika makro fotoğraflar çekildiği bir gerçek.

Göreceksiniz ki nereye hangi sezonda gittiğiniz pek önemli değil. Her mevsimde her yerde keşfedilecek çok şey var.

2 YORUM

  1. selamlar, hikayenizi okudugumda cok etkilendim, sizi canı gönülden tebrik ederim. e tabi bir sırbistan planımız da var, yardim da mükemmel.olurdu açıkçası. okullar tatil olduğunda 2 hafta full sirbistan yapmak ve sadece sırbistan i gezip, ona doymak istiyoruz. soğukların yabancısı değiliz, soğukta gezmek falan sikinti değil bunları cok yaptık yakın ülkelerde macaristan avusturya gibi veya bursa, ankara gibi. sıkıntımız, kendi içinde o hava şartlarında ulaşım ağı bulabilir miyiz..belgrad tan, novi sad, novi pazar, zlatibor ve daha bir cok yerin kırsalına gitmek niyetimiz var, mümkün olur mu sizce? cevap verirseniz cokkk seviniriz.. sevgilerle.. utku

    • Merhaba;
      Bu sene kış nasıl olur pek kestiremiyorum. Soğuklar erken bastırdı. Belgrad, Novi Sad, Novi Pazar gibi yerlere ulaşım sorunu olmaz fakat Zlatibor konusunda kesin bir şey söylemek zor. Eğer kış sert geçerse yolların kapanma ihtimali olabilir.
      Zlatibor oldukça gözde bir kış merkezi. Bu yüzden yolları uzun süre kapalı tutmazlar fakat şimdiden bir şey söylemek zordur.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.