Sarhoş Ayıltan Dünya Yemekleri

Seyahat etmeyi, hiç bilmediğim yerleri görmeyi, yarın olmayacakmış gibi sokaklarda serserilik yapmayı, hiç bilmediğim yemekler tatmayı ve en çok da yeni tanıştığım dostlarla, dilini bilmesem de birlikte içmeyi, kafayı bulmayı özledim. Bütün bunları düşünürken kapalı barlar aklıma geldi. Herkes evinde kendi mini partisinde takılıyor olmalı. Madem evlere kapandık, başka ülkelerde parti yapıp sarhoş olamıyoruz, o zaman başka ülkelerde sarhoşlar neler yapıyor, ayılmak için neler yiyor, bunlara bakalım mı? Akşamdan kalanlar için sarhoş ayıltan dünya yemekleri arasında seveceğiniz, denemek isteyeceğiniz bir şeyler mutlaka vardır.

Bulgaristan

Bulgaristan’da en favori alkol boğma rakı. Eee söz konusu rakı olunca sabaha uyanmak daha doğrusu ayılmak zor. Bulgaristan’ın en favori sarhoş ayıltan yemeği hepimizin çok yakından tanıdığı İşkembe çorbası. Çorba dışında ayran, bal ya da bitki çaylarının rakı ertesinde kolay ayılmanın ilk ilacı olduğu düşünülür.

Hırvatistan

Peynir, et ve hamur işi ürünlerinin alkolü kısa süre içerisinde emdiği düşünüldüğü zaman ayılmanız oldukça kolay. Tabii ayılmak isterseniz. Hırvatlar alkolün yanında mutlaka peynir ve kuru et tüketirler. Partiden çıkıp eve giderken gececi fırınlara uğrayıp pita, börek gibi hamur işlerinden de geri kalmazlar.

Çek Cumhuriyeti

Sarhoş Ayıltan Dünya Yemekleri – Yolda Kal
Çekya’nın meşhur sarhoş ayıltan sarımsak çorbası Česnečka.

Eğer sık oranda alkol tüketen biriyseniz ve yurt dışındaki alkol yaşamları hakkında bilginiz varsa, Çekya’nın gece hayatının ne kadar meşhur olduğunu bilirsiniz. Bira ya da diğer alkoller ile birlikte masalarda tüketilen mezeler sabahları kafanızın ağrımasına neden olabilir. Çekya’nın akşamdan kalanlar için en etkili ilacı sarımsak çorbası, bilinen adıyla Česnečka. Aynı zamanda vampirlerden de korur. Kokusunu almamak için burnunuzu kapatarak için derim.

Macaristan

Macarların akşamdan kalanlar için buldukları çözüm biraz ilginç. Yine de etkili olduğunu söylüyorlar. Bazı kesim serçe pisliği olarak adlandırsa da halk arasında baykuş çorbası olarak bilinir. Orjinal adı “Éjszakai Bagoly Leves“. İsmine aldanmayın, bol malzemeli, etli, sebzeli, ekşili güzel çorbadır. Yoklukta işkembe niyetine içilir. Yine de “Ay ne o öyle!” diyenlere kızarmış ekmek öneririm. Ama çorbanın zihin açmadaki başarısı takdire şayan.

Baykuş çorbası tarifi (İngilizce)

Litvanya

Bilenler bilir. Lahana turşusu akşamcıların ayıltıcı ilaçlarından biri. Üstelik bu durum taa Mısırlılara kadar dayanır. Kalın bir dilim Litvanya çavdar ekmeği ile yenen lahana turşusu çorbası sağlık açısından da oldukça faydalı.

Polonya

Sarhoş Ayıltan Dünya Yemekleri – Yolda Kal

Gece hayatı konusunda oldukça aktif olan Polonyalılar, sabahın ilk ışıklarında kendilerini çorbacıya atarlar. Polonya sokaklarında gezerken Zurek adı verilen, çavdar ununu fermente ederek hazırladıkları çorbadan içen pek çok kişi görmeniz mümkün. Hele bir de orada düğüne giderseniz misafirlere ayılmaları için bu çorbadan ikram edildiğini görebilirsiniz. Tavuk çorbası, işkembe, turşu suyu, meyve suyu ve ayran da ayılmak amacıyla tüketilen diğer alternatifler arasında. Türkiye’ye uyarlanmış tarifi: Zurek Çorbası Tarifi

Romanya

Romenler de Bulgarlar gibi alkol sonrası sabahın ilk ışıklarında kendilerini işkembeciye atarlar. Kök sebzeler, sarımsak, sirke ve kremayla harmanlanan çorba sizi hemencecik kendinize getirir. “Aman bana işkembe deme” diyen tayfa için ise ekşi lahana çorbası da güzel bir alternatiftir.

Rusya

Turşu suyu akşamdan kalma Rusların ayılma amacıyla tükettikleri ilk besin. Üstelik marketlerde dahi bulmanız mümkün. Suya batırılmış siyah ekmek ve meyve suyu da ekstra alternatif olabilir. Limon dilimi üzerine konulmuş şekerden yapılan ve tek ısırımlık olarak tüketilen votka dilimi de lezzetli olduğu kadar ayıltıcı yanıyla da bilinir. Bence denemeden gitmeyin.

Sırbistan

Sırplar ayılmak için ayrıca bir şey yemiyorlar. Hatta Sırplar ayılmak için hiç bir çaba harcamıyor. Bardan çıkan sarhoş arkadaşlarım eve gitmeden önce kocaman Pljeskavica (Sırp hamburgeri) ya da krep, börek türü hamur işlerini yiyip o halde yatağa gömülüyorlar. Keyif için sürekli et ürünleri tükettiklerinden, akşamdan kalanlar bizde de bilinen yöntemle, hafif ayılmak için türk kahvesi içiyor.

Ukrayna

Hem Ukrayna hem de Doğu Avrupa’da akşamdan kalanlar için uygulanan tedaviler oldukça çeşitli. Hatta bazıları lezzet oranıyla da dikkat çeker. Ekşi çorbalar ve turşu suyu en etkili yöntem. Kwas olarak bilinen alkolsüz fermente edilmiş mayalı içecek çeşidi de sıkça tercih edilen lezzetlerden biri.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.