Ana Sayfa Seyahat İpuçları Motivasyon Medeniyetten Uzak Kabileler

Medeniyetten Uzak Kabileler

Sentineller

Medeniyetten uzak hiç bir iletişim kurmayan Sentinel İnsanları
Medeniyetten uzak hiç bir iletişim kurmayan Sentinel İnsanları

Sentinel kelimesi hemen Matrix filmindeki insan avlayan makineleri hatırlatıyor değil mi? Burada bahsedilen Sentineller Dünya üzerinde yaşayan en izole topluluktur.
Bengal Körfezinde, Andaman Adaları çevresinde bulunan Kuzey Sentinel adası teknik olarak Hindistan sayılsa da ülke anlaşmaları ve sınırları burada son bulmakta. Hindistan açıklarına bu medeniyetten uzak adada yaşayan topluluğa Sentinel adı verilmiş. Toplulukla iletişim kurmaya çalışan herkes pek de dost canlısı bir şekilde karşılanmamış. Bir grup Rus yer taraması yapmak için adanın üstünde helikopterle uçmuş ve oklar eşliğinde bir karşılamayla yüzyüze gelmişler.

Helikoptere ok atan Sentinel
Helikoptere ok atan Sentinel

Hiç bir iletişim kurulmamış olan Sentineller hakkında bir öngörüye sahip olmak oldukça zor. Görünüşe göre yaklaşık 300 kişilik bir nüfusa sahip olan Sentineller yaklaşık 60,000 sene önce Afrika’yı ilk terkeden insanların torunları olabilir. Sahip oldukları dil Sentineller’in dışardan bir toplulukla binlerce sene hiç bir iletişimde bulunmadığını göstermekte. Hindistan devleti de yakın bir geçmişte iletişim kurma çabalarına bir son vermiş. Sentineller tüm bu sebeplerden dolayı Dünya’daki en izole toplum olarak kabul edilmekte.

Sentinel İnsanları dış Dünya ile tüm iletişimi reddediyor.
Sentinel İnsanları dış Dünya ile tüm iletişimi reddediyor.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

5 YORUM

  1. Ben de medeniyetten uzaklaşmak istiyorum , Bu insanlar ilk insanlar gibi sadece doğayla iç içe , karınlarını doyurup , hayatta kalmaya bakıyorlar..Şehir insanı iş , çevre , eğitim , rekabet , trafik vb bir çok sorunla boğusurken , onların yaşamı basit bir temel üstüne kurulu .

    • Benim hayalimdir bu…Ama medeniyet bizi terk etmiyor biz onu terk etsekte…Bir gün yapacağım ama evlenmeyecegim ve gideceğim buralardan…belkide başka bir gezegene.. kim bilir…

  2. Sentinelleri Matrix’ten biliyoruz ama bir topluluk olarak hiç duymamıştım. Tabi bu sanırım yine bizim olara taktığımız bir ad.

    Sırt çantamızı alıp oraya gitsek ne olur acaba? Canibal olmaları muhtemeldir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Edin

14,975Takip EdenBeğen
4,925Takip EdenTakip Et
6,113Takip EdenTakip Et
871AboneAbone Ol

Yeniler

Hoşunuza Gidebilir