Ana Sayfa Seyahat İpuçları Motivasyon Medeniyetten Uzak Kabileler

Medeniyetten Uzak Kabileler

Surma

Medeniyetten Uzak Surma Kadını - Flickr @Sergio Agostinelli
Medeniyetten Uzak Yaşayan Surma Kadını – Flickr @Sergio Agostinelli

Surmalar Etiyopya’nın batı köşesinde, Sudan sınırına yakın fazlasıyla medeniyetten uzak bir bölgede yaşarlar. Yaşadıkları 45 km2’lik alan Surma-nya (Surmaland) olarak bilinir. Surmanya olarak adlandırılan bu ilginç bölge doğal güzelliği sebebiyle “Afrikalı Tibet” olarak da bilinir ve bazı halk şarkılarının sözlerine göre “Evrenin Sonu” tam da burasıdır.
Yaklaşık 40 sene önce bazı Ruslar’ın çocuk felci aşısı ile gelmeleri Surmaların “medeni?!” insanla son karşılaşması olmuş. Durum böyle olunca da geleneksel yaşantılarında pek bir değişiklik bulunmuyor.
Kangini Köyü’nün şefi bu karşılaşmayı “Çok aylar önce, beyaz tenli insanlar hava araçları ile gelerek ilaç getirdiler” şeklinde anlatır.
Köyde ortaya çıkan anlaşmazlıklar “Dunga” karşılaşmaları ile çözüm bulmakta. Başın üstünde dik olarak tutulan mızraklarla yapılan karşılaşmanın kuralları oldukça basittir. Mızrağın süngü gibi direk saldırı amaçlı kullanılması ve yatay konuma getirilmesi yasak. Eğer taraflardan birisi ölürse, öldüren tarafın ailesinden bir kadın ölen adamın ailesine verilir.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

5 YORUM

  1. Ben de medeniyetten uzaklaşmak istiyorum , Bu insanlar ilk insanlar gibi sadece doğayla iç içe , karınlarını doyurup , hayatta kalmaya bakıyorlar..Şehir insanı iş , çevre , eğitim , rekabet , trafik vb bir çok sorunla boğusurken , onların yaşamı basit bir temel üstüne kurulu .

    • Benim hayalimdir bu…Ama medeniyet bizi terk etmiyor biz onu terk etsekte…Bir gün yapacağım ama evlenmeyecegim ve gideceğim buralardan…belkide başka bir gezegene.. kim bilir…

  2. Sentinelleri Matrix’ten biliyoruz ama bir topluluk olarak hiç duymamıştım. Tabi bu sanırım yine bizim olara taktığımız bir ad.

    Sırt çantamızı alıp oraya gitsek ne olur acaba? Canibal olmaları muhtemeldir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Edin

14,975Takip EdenBeğen
4,925Takip EdenTakip Et
6,113Takip EdenTakip Et
871AboneAbone Ol

Yeniler

Hoşunuza Gidebilir