Ana Sayfa Seyahat İpuçları Motivasyon Medeniyetten Uzak Kabileler

Medeniyetten Uzak Kabileler

Şehir hayatının karmaşası size de zorlu, sıkıcı ve zaman zaman anlamsız geliyor mu? Medeni dediğimiz yaşam tarzı çoğumuz için zorluklarla ve bir tür yaşam savaşıyla dolu. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler yaşayanlar için karmaşa içinde geçen günler sıkıcı olabiliyor. Bu karmaşadan uzaklaşmak, sakin bir süre geçirmek için seyahate çıkıyoruz, şehirlerden uzaklaşıyoruz ve kamp yaparak mümkün olan en basit şekilde yaşamayı öğreniyoruz. Bir çoğumuz şehirlerimize geri dönse de bazıları medeniyete uzak köy, ada gibi yerlere yerleşerek basit hayat tarzını seçiyor. Dünya üzerinde medeniyetten uzak kabileler ve topluluklar olabileceğini hiç düşündünüz mü? Öylesine medeniyetten uzak kabileler ve topluluklar var ki bunları ne ansiklopedilerde ne de belgesellerde görebilirsiniz. Dış Dünya ile hiç bir bağlantı kurmamış, muhtemelen biz “medeni?!” insanlardan bihaber yaşayan medeniyetten uzak kabile ve toplumların hayatları son derece basit görünse de bizlerden çok daha ileri hayatta kalma becerilerine sahipler.

Medeniyetten Uzak 5 Kabile

Yana İnsanları

Medeniyetten Uzak Yana İnsanı Ishi - 1914
Medeniyetten Uzak Yetişmiş Yana İnsanı Ishi – 1914

1911 yılında California, Oroville’in yakınlarında bulunan bir ormanda Ishi adlı bir Yana’ya rastlanır. California çevresinde bulunan Yanalar günümüze kadar kendilerine özgü yaşam tarzını korumuş, Amerikan veya Avrupa tarzı kültürün tamamen dışında kalabilmiş medeniyetten uzak son kızılderili topluluğudur. Adı sorulduğunda “Benim bir adım yok çünkü çevrede bana ad verecek kimse yoktu” diye cevap veren Yana’ya daha sonra “Ishi” adı verilir. Yana dilinde Ishi “Adam – İnsan” anlamına gelmektedir.
Ishi ve ailesi modern insanın yaşam tarzının kurbanı olmuş. “Three Knolls Massacre” olarak bilinen bir tür kırım sonrası ve çevrede bulunan çiftçi – çobanlar tarafından tamamen yok olduklarına inanılmış. Ishi’nin 40 sene sonra Oroville’de ortaya çıkması herkesi şaşırtmış.
Ishi ortaya çıktıktan sonra kendi güvenliği için polis tarafından gözaltına alınır. Daha sonrasında California Berkeley Üniversitesi’nden Dr. Saxton Pope, Ishi’yle arkadaş olarak ona göz kulak olmaya başlar. Ishi Pope’a ok ve yay yapmayı öğretir, ikili birlikte California dağlarına avlanmaya giderler. Ok uçları için geleneksel olarak cama benzeyen volkanik kaya parçaları kullanan Ishi daha sonraları bira şişelerinin alt kısmından da ok uçları yapmaya başlar.
Ishi’nin anısına Oroville’de halen “Ishi Turnuvası” adıyla geleneksel okçuluk turnuvası yapılır.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

5 YORUM

  1. Ben de medeniyetten uzaklaşmak istiyorum , Bu insanlar ilk insanlar gibi sadece doğayla iç içe , karınlarını doyurup , hayatta kalmaya bakıyorlar..Şehir insanı iş , çevre , eğitim , rekabet , trafik vb bir çok sorunla boğusurken , onların yaşamı basit bir temel üstüne kurulu .

    • Benim hayalimdir bu…Ama medeniyet bizi terk etmiyor biz onu terk etsekte…Bir gün yapacağım ama evlenmeyecegim ve gideceğim buralardan…belkide başka bir gezegene.. kim bilir…

  2. Sentinelleri Matrix’ten biliyoruz ama bir topluluk olarak hiç duymamıştım. Tabi bu sanırım yine bizim olara taktığımız bir ad.

    Sırt çantamızı alıp oraya gitsek ne olur acaba? Canibal olmaları muhtemeldir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Edin

14,623BeğenenlerBeğen
5,046TakipçilerTakip Et
7,618TakipçilerTakip Et
1,080AbonelerAbone

Yeniler

Hoşunuza Gidebilir