Booking.com

Kurban Bayramında Madrid Ve Barselona Tatili

Kurban Bayramında yurt dışına tatil planlıyorsanız, İspanya’nın en etkileyici şehirlerinden Madrid ve Barselona’yı tercih edebilirsiniz. Kurban bayramı turları arasında yer alan Madrid-Barselona turu ile rüya gibi bir tatile çıkabilirsiniz. Bu iki şehir hakkında hazırladığımız küçük notlar bir an önce orada olma hissi uyandıracak.

Madrid

İspanya’nın en büyük şehri olan Madrid, deniz seviyesinden 646 m yükseklikteki Castillian düzlüğünde konumlanmıştır. İspanya’nın başkenti olan Madrid, kültürel ve tarihi güzellikleriyle büyüleyici bir kenttir. İspanya’nın diğer şehirlerine nazaran daha az tarihi ve turistik yerlere sahip olan Madrid, etkileyici arkeolojik yapılarıyla öne çıkar.

Madrid ihtişamlı müzeleri, sanat galerileri ve tarihi yapılarıyla gezginleri mest etmektedir. Şehir merkezinde bulunan ve kentin en önemli tarihi yapıtlarından biri olan Plaza Mayor, çok sayıda alışveriş merkezine ev sahipliği yapan renkli bir bölgedir. Şehirde sanatseverlerin ilgisini çekecek pek çok önemli müze yer almaktadır. Bunlar arasında Pablo Picasso, Joan Miro, Juan Gris, Shalvador Dali gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı Reina Sofia Müzesi görülmeye değerdir. Kentin merkezinde yer alan önemli yapılar arasında, Ortaçağ’ın başlarında bölgeyi yöneten müslümanlar tarafından yaptırılan Arap Duvarı dikkat çekmektedir. Çeşitli tiyatro ve müzik gösterilerinin sahnelendiği bu mekanda keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Şehirde yerel lezzetlerin dışında her damak tadına hitap eden restoranlar bulmak mümkündür. Deniz ürünleri ve et yemeklerinin ağırlıklı olduğu İspanyol Mutfağı değişik yöresel tatlarıyla öne çıkar. Madrid’e özgü ünlü lezzetler arasında sarımsak çorbası, salyangoz türleri, tapas ve sebzeli nohut gibi yemekler bulunmaktadır. İspanya Mutfağına özgü lezzetlerden Paella’yı mutlaka denemelisiniz.

Madrid, el sanatı dükkanları, alışveriş merkezleri ve dünyaca ünlü mağazalarıyla alışveriş tutkunlarına geniş alternatifler sunmaktadır. Şehrin ünlü alışveriş duraklarının başında Goya, Serrano, Ortega, Gasset ve Lagasca caddeleri gelir. Buralarda birçok el sanatı dükkanının yanı sıra dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

Barselona

Akdeniz kıyısında yer alan en güzel şehirlerden biri olan Barselona, tarihi ve modern dokusu, eşsiz mimarisi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. İklimi ve coğrafi yapısı, zengin kültürel, sanatsal ve tarihi mirası ile İspanya’nın en turistik bölgelerindendir.

Barselona’da bulunan birbirinden güzel müzeler, meydanlar ve parklar gezilecek yerler arasındadır. Dünyaca ünlü Mimar Antoni Gaudi’nin yapıları, Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell, Casa Mila, Poble Espanyol, Casa Batllo ve La Rambla Caddesi görülmeye değer güzelliktedir. Futbol meraklıları için F.C Barcelona Futbol Takımı’nın ünlü Nou Camp Stadyumu’nu ziyaret edilmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Barselona kuzeyinde ve güneyinde yer alan muhteşem plajlarıyla ünlüdür. Nova Icaria, Bogatell, Mar Bella en popüler plajlarındadır. Barselona, alışveriş meraklıları için de bulunmaz bir cennet gibidir. La Rambla Caddesi, El Raval, La Ribera ve Plaça de Catalunya en iyi alışveriş durakları arasındadır. Ünlü markaların indirimli satış mağazalarının bulunduğu La roca ise görülmeye değerdir. Hediyelik eşya almayı sevenler için Katalan kültürünü yansıtan hediyelikler güzel bir seçim olacaktır. Barselona’da dünya mutfakları, Akdeniz mutfağı, yöresel yemekler gibi her türlü damak tadına hitap eden restoranlar bulabilirsiniz. Akdeniz’in en renkli mozaiklerinden biri olan Flamenko, İspanya’da yaşayabileceğiniz en heyecan verici deneyim olacaktır. Tablao adı verilen mekanlarda Flamenko gösterisini izlemeden şehirden ayrılmayın.

Setur’un Madrid ve Barselona turunda görülebilecek yerler;

Toledo turu: İspanya’nın eski başkenti ve Unesco Dünya Mirası listesinin en önemli kentlerinden biri olan Toledo ziyaret edilir. Ülkenin en heybetli katedrali ve dünyaca ünlü ressamların eserlerine ev sahipliği yapan, gerçek bir açık hava müzesini andıran şehirde keyifli anlar geçirebilirsiniz. Ünlü ressam El Greco’nun kenti olarak da bilinen Toledo’da Roma, vizigot, arap, gotik, rönesans mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, dar sokaklar, El Greco’nun tabloları, tipik pastaneler, Damaskino mağazaları ve tabii ki ünlü katedrali gezilerek keşif dolu bir gün geçirilir.

Segovia: Madrid’e yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta, İspanyol kültürünün ve ispanyolcanın doğduğu ve geliştiği tipik bir Kastilya kenti olan Segovia, Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesine bir sürü yapısıyla geçmiş önemli bir kenttir. Burada Disneyland’ın sembolü olan şatonun yapımında mimarların esinlendiği Alkazar Sarayı, Romalılar tarafından yapılan ve günümüze kadar çok iyi bir şekilde tamamı korunan su kemeri görülecek yerler arasındadır.

Andorra Prensliği: Güneybatı Avrupa’da, Pirene Dağları’nda, 68.000 nüfuslu küçük bir ülke olan Andorra Prensliği günümüzde turizm cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Önemli kayak merkezlerinden olan bu bölge yılda 10 milyon turisti ağırlamaktadır.1278 yılında biri İspanya’da, öteki Fransa’da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmasıyla Andorra’nın sınırları belirginleşmiştir. Bu farklı ve kendine özgü ülkeyi keşfetmek için Andorra Prensliği ekstra turuna katılabilirsiniz.

Setur tarafından düzenlenen yurt dışı turları hakkında detaylı bilgi için Setur web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

İznik Kano Festivali | 31 Mart 1-2 Nisan

Son yıllarda çeşitli yollar ile şehirden kaçmak isteyen kişiler giderek çoğalıyor. Bisikletle, trekking grupları ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir