LifeStraw Su Filtre Cihazı

Uzun mesafeleri yürürken karşılaştığım en ciddi sorun temiz su bulmaktı. Özellikle yerleşim yeri dışında kalan kırsal bölgelerde temiz su kaynağı bulmak neredeyse imkansız. Daha önce yazdığım “Doğa Yürüyüşlerinde Su İhtiyacı” ve “Su Arıtma Yöntemleri” yazılarımda bu konuyu detaylıca işlemiştim. Amacınız haftasonu kamp yapmak, bisikletle uzun yol gitmek, aylarca sürecek bir yolculuğa çıkmak olsa da en temel ve ortak ihtiyacınız temiz suya erişim olacaktır. Bu sebeple yanınızda su filtre sistemlerinden birini taşımanız büyük önem taşıyor. Bu yazımda sizlere yaklaşık 8 aydır memnuniyetle kullandığım LifeStraw adlı su filtre ekipmanından bahsedeceğim.

Şimdiden belirteyim ki bu ürünle ilgili herhangi bir bağım bulunmuyor. Parasını verdim, satın aldım ve kullanıyorum. Gerçekten harika ve çok avantajlı bir ürün olduğu için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

LifeStraw Su Filtresi Nedir?

LifeStraw kullanımı basit, ucuz, hafif ve etkili su arıtma sistemidir.
LifeStraw kullanımı basit, ucuz, hafif ve etkili su arıtma sistemidir.

LifeStraw basitçe bir pipeti andıran, içinde 0,2 mikron düzeyinde filtre kabiliyetine sahip hollow fiber membran barındıran bir su filtre ekipmanıdır. Diğer su filtre sistemlerinden en büyük farkı LifeStraw’un suyu içerken anında filtre etmesidir. Mekanik filtre sistemine sahip olduğu için içtiğiniz suya herhangi bir kimyasal eklememektedir. Böylece suyun temizlenmesi için beklemek zorunda kalmazsınız. Pipeti kirli suya sokup ağız ucundan içmeye başladığınız zaman sadece suyun geçebileceği düzeyde deliklere sahip hollow fiber membran tüm toz, toprak ve zararlı patojenleri filtre ederek temiz suyu size ulaştıracaktır. İsterseniz LifeStraw’u direk su kaynağına sokup kullanabilir isterseniz de şişenize doldurduğunuz suyu pipetinizle içebilirsiniz. Kullandıktan sonra ağız kısmından geriye yavaşça üflemeniz yeterli olacaktır. Pipetin içinde kalan su alt kısımdan dışarı çıkacak ve bu temizlik yeterli olacaktır.

Bu ürün sadece tatlı sularda kullanıma uygun filtre sistemine sahiptir. Tuzlu sularda ve petrol gibi ürünlerle kirlenmiş sularda kullanımı uygun değildir.

LifeStraw sahip olduğu 0,2 mikronluk membranı sayesinde suda bulunabilen E. coli, salmonella gibi bakterileri ve Giardia, Cryptosporidium gibi protozoaları kolaylıkla filtre edebilme kabiliyetine sahiptir. 0.2 mikron ile suda bulunan zararlı bakteri ve protozoalar %99.9 oranında filtresi sağlanmaktadır. Bir pipet ile yaklaşık 1.000 litre suyu filtre etmeniz mümkün. Bu günlük ortalama 3 litreden hemen hemen 1 senelik kullanım ömrü anlamına gelir. Ürünün filtresi dolmaya başladığında suyu çekmeniz zorlaşacak ve hatta tıkanacaktır. Böylece ürünü değiştirmeniz gerektiğini kolayca anlayabilir ve kapasitesinin dışında kullanımı da engellenmiş oluyor.

LifeStraw Su Filtresini Kimler Kullanabilir?

LifeStraw seyahat eden herkes için kullanımı uygun bir ekipmandır. Sırtınızda çanta ile Güney Asya’nın kalabalık şehirlerine veya balta girmemiş ormanlarına mı gideceksiniz? Motosiklet veya bisiklet ile kamp yaparak yolları, geçitleri, dağları, çölleri mi aşacaksınız? Yürüyerek ülkeleri bir baştan diğer başa mı keşfedeceksiniz? Veya sadece bir iki haftalığına kırsal kesimde tatil mi yapacaksınız? Çantanızda bulunacak bir LifeStraw ile su içmekten korkmanıza gerek kalmaz.

Lifestraw kolay ve etkili kullanımı yanında son derece ucuz fiyatı, küçük boyutları, herhangi bir pile, fiziksel güce veya yedek parçaya ihtiyaç duymaması ve hafifliği ile de büyük avantaj sağlıyor. 168 gram ağırlığa sahip olan ürün 23,5×8 cm boyutlarında çantanızın herhangi bir bölümünde kolayca taşınabilir. Basit yapısı sayesinde bozulma, kırılma vs… gibi sebeplerle sizi yarı yolda bırakmaz.

LifeStraw Nasıl Satın Alınır?

Maalesef bu ürünü Türkiye’ye getiren distribütor yeterli ilgiyi görmemesi sebebiyle ithalatı durdurmuş. Bu sebeple ürünü Buy LifeStraw web sitesinden direk sipariş edebilirsiniz. Ödemeyi kolaylıkla yaptıktan sonra ürün posta kargo ile 7 günde adresime sorunsuz ulaştı. Sitede farklı amaçla üretilmiş aynı sisteme sahip diğer filtre sistemlerini de görmeniz mümkün.

LifeStraw aynı zamanda gelişmekte olan ülkelere çeşitli filtre ekipmanları sağlayarak temiz su kaynağından uzaktaki insanların ihtiyacını da karşılamaktadır. Satılan her LifeStraw ürününe karşılık bir öğrencinin tüm yıl boyunca temiz su ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgiyi LifeStraw®Follow the Liters sitesinden alabilirsiniz.

9 YORUM

 1. Sevgili Güneş…
  Öncelikle Türkiye’ye LifeStraw Ürünlerini getiren firma (Mikla A.Ş) adına böylesine güzel bir yazı kaleme aldığınız için teşekkür ederiz.
  Yazınızda küçük bir düzeltme yapmamız gerekmekte. LifeStraw ürünleri Türk Pazarında oldukçe yoğun ilgi görmekte ve firmamız tarafından ithalatı devam ettirilmektedir.

  http://www.hayatkurtaranpipet.com sitesinde diğer çeşitleri de görebilirsiniz.

  LifeStraw® ürünleri Türkiye’de Swat Outdoor, Atlas Outdoor, Alpin Outdoor, Üstün Outdoor, Yaban Store, Everest Outdoor, Alpina Outdoor, Galata Marine, Derin Mavi (İzmir) mağazalarında ve
  http://www.hepsiburada.com/ ve http://www.k2outdoor.com.tr online mağazalarında satışa sunuluyor.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.