Ana SayfaGezi RehberiKanarya AdalarıLas Palmas Gezilecek Yerler | Kanarya Adaları

Las Palmas Gezilecek Yerler | Kanarya Adaları

Fransa’nın güneyindeki Cap D’Agde limanından başlayan teknestop maceramın ilk durağı Cebelitarık olmuştu. Burada bir takım teknik arızaları giderdikten sonra yelkenleri açtık ve Atlantik Okyanusu‘na doğru yol aldık. Bir takım okyanus sıkıntıları eşliğinde Noel’den hemen sonra Kanarya Adaları‘nın en ünlü limanı Las Palmas‘a varabildik.

Las Palmas limanında okyanusa açılmadan önce son hazırlıkları yapmak için 3 gün boyunca demirledik. Bu sırada eksikleri tamamladık, teknenin alt kısmını yosunlardan temizledik ve tabii ki Las Palmas’ı keşfe çıktık. Las Palmas beklediğimden çok daha gelişmiş, cıvıl cıvıl insanlarla dolu, tarihi ve kültürel açıdan son derece zengin bir liman şehri. Adanın çok büyük olmaması buraya gelenlerin zamanlarını dolu dolu yaşamalarına olanak sağlıyor. Yediğim, içtiğim benim olsun, Las Palmas gezilecek yerleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Las Palmas Santa Ana Katedrali

Santa Ana Katedrali | Las Palmas
Santa Ana Katedrali | Las Palmas

Las Palmas şehrinin eski kasabası olan Vegueta’nın tam kalbinde muhteşem bir meydan ve Santa Ana Katedrali yer alır. Katedralin hikayesi oldukça alengirli. 15. yy’da yapımına başlanan katedralin yapımına çok kez ara verilmiş. Santa Ana Katedrali’nin uzun inşaat süresi sonunda gotikten neoklasik tarza kadar tam bir dönemsel karışıklığa sahip olmuş. Mimari açıdan geleneksel Kanaryalı yapı olan katedral adeta adanın patroniçesidir. Katedralin içi beni gerçekten büyülemişti. Muazzam büyüklükteki katedralin içinde bulunan heykeller, işlemeler, mimarisi ve devasa boyuttaki orgu detaylıca incelemeye değer.

Katedralde bulunan eserler muhteşem güzellikte. | Las Palmas
Katedralde bulunan eserler muhteşem güzellikte. | Las Palmas

Katedralin içinde çok sayıda tarihi eser bulunuyor.
Katedralin içinde çok sayıda tarihi eser bulunuyor.

Belli saatlerde bir asansör ile katedralin çatısına çıkarak adayı tüm güzelliği ile görmeniz mümkün. Asansörle çatıya çıkmanın bedeli ise 1,2 € . Muhteşem güzelliği ile rengarenk evleri, Atlantik Okyanusu’nu ve limanı kuş bakışı izlemek, harika fotoğraflar ve videolar çekmek için bu ücreti ödemeye kesinlikle değer.

Ücret: Kuleye asansör ile çıkmak: 1,2 €
Katedral ve Arte Sacro müzesine giriş: 3 €.

Ne Zaman: Pazartesi’den Cuma’ya 10.00 – 16.30
Cumartesi günleri 10.00 – 13.00

Kolomb’un Evi – Casa de Colón

Casa de Colon | Kolomb'un Evi, Las Palmas
Casa de Colon | Kolomb’un Evi, Las Palmas

Santa Ana Katedrali’nin hemen arkasında adanın en sembolik binası olan Casa de Colón (Kristof Kolomb’un Evi) bulunur. Kolomb ünlü Amerika seyahatine çıktığı zaman Gran Canaria’yı ziyaret etmiş ve günümüzde müzenin bir bölümü olan valinin evinde konaklamış.

Evin mimarisi son derece keyifli. Özellikle ortasında yer alan avlusu görülmeye değer. Tarih müzesi olarak görev yapan Kolomb’un Evi bünyesinde çok farklı kültürlere ve zamanlara ait nesneleri bir arada barındırıyor. Kolomb öncesi Avrupalı Flemenk tablolar, Kanarya adalarında görülen 19. yy. Amerikan Barok tarzı eserler, Amerika kıtasının keşfine öncülük eden haritalar gibi harika bir koleksiyonu burada inceleyebilirsiniz.

Casa de Colón – Kolomb’un Evi için giriş ücreti alınmamaktadır.

Ne Zaman: Pazartesi’den Cuma’ya 9.00 – 19.00

Cumartesi 10.00 – 18.00

Pazar 10.00 – 15.00

NOT: 1 Ocak, 22 Mayıs, 24-25-31 Aralık günleri müze ziyaretlere kapalıdır
Casa de Colón resmi websitesi (İspanyolca)

Kanarya Adaları Müzesi – Museo Canario

Kanarya Adaları Müzesi, Las Palmas
Kanarya Adaları Müzesi, Las Palmas

Kanarya adalarının en önemli arkeoloji müzesini ziyaret etmeden buradan ayrılmamalısınız. Adanın yerlileri ve tarihi yaşamları hakkında seramik, antik dekorasyon ürünleri, el aletleri, eşyalar ve özellikle adanın mağaralarında bulunan mumyalar eminim sizin de ilginizi çekecektir. Las Palmas şehrinde bir içkinizi bedavaya getirmek istiyorsanız, giriş ücreti ödemek zorunda kalmayacağınız Pazartesi günü müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Kanarya adaları müzesinde son derece ilginç eserler bulunuyor.
Kanarya adaları müzesinde son derece ilginç eserler bulunuyor.

Ücret: Pazartesileri ücretsiz
Diğer günler: 4 €
Öğrenciler 2,40 € (12 yaşına kadar çocuklar için giriş ücretsizdir.)

Ne zaman: Pazartesi’den Cuma’ya 10.00 – 20.00
Haftasonları 10.00 – 14.00

Kanarya Müzesi Resmi Websitesi (İngilizce)

Gabinete Literario

Gabinete Literario adanın belki de en güzel binası.
Gabinete Literario adanın belki de en güzel binası.

Eski şehir merkezinin dar sokaklarında yürüdüğünüz zaman karşınıza bir anda muazzam güzelliği ile bembeyaz bir bina çıkar. Türkçe karşılığı Edebi Kabin (veya dolap, ev) olan Gabinete Literario’nun içinde son derece lüks bir restoran olan O’clock yer alır. Fakat bina asıl olarak çeşitli etkinliklere, sanat sergilerine ev sahipliği yapar. Bünyesinde bir kütüphane de bulunur.

Bu harika mimariyi incelemek için detaylara dalıp giderken lezzetli kahvelerden birinin de tadına bakmanızı öneririm. Gece saatlerinde de yolunuz buraya düşerse binayı harika ışıklar eşliğinde de görebilirsiniz.

CAAM (Atlantik Modern Sanatlar Merkezi)

CAAM - Atlantik Modern Sanatlar Merkezi, Las Palmas
CAAM – Atlantik Modern Sanatlar Merkezi, Las Palmas

Centro Atlantico de Arte Moderno (Atlantik Modern Sanatlar Merkezi) bünyesinde Afrikalı, Latin Amerikalı ve Avrupalı sanatçıların modern sanat eserlerinin yer aldığı son derece yenilikçi bir sanat galerisidir.

Modern sanatlar merkezinde çok farklı sergileri gezebilirsiniz.
Modern sanatlar merkezinde çok farklı sergileri gezebilirsiniz.

Burada César Manrique, José Jorge Oramas, Plácido Fleitas, Eduardo Gregorio, Felo Monzón, Santiago Santana gibi sanatçılara ait çok sayıda resim, enstalasyon ve heykellerin yanısıra son 30 yıllık döneme ait Carlos Alcolea, José Manuel Broto, Miguel Ángel Campano, Alberto García Alix gibi sanatçıların da eserlerini görmeniz mümkün. Kanarya adalarına kadar gelmişken adanın en önemli sanat merkezini görmemezlik etmeyin. Müzenin yakınında gerçekten harika bir sanat kitapçısı da var, en azından bir ziyaret etmeye değer.

Ücret: Çarşamba 18.00 – 20.00 arası ücretsiz, diğer zamanlarda 5 €

Öğrenciler 2,50 € – 12 yaşına kadar çocuklar için giriş ücretsiz.

Ne zaman: Salı’dan– Cumartesi’ye 10.00 – 21.00

Pazar 10.00 – 14.00

Pazartesi günleri merkez kapalıdır.

Pérez Galdós Tiyatrosu

Perez Galdos Tiyatrosu, Las Palmas
Perez Galdos Tiyatrosu, Las Palmas

Las Palmas seyahatiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir yer varsa o da şehrin en büyük tiyatrosu olan Teatro de Pérez Galdós‘tur. Bir kaza sonucu yanıp 20. yy başlarında tekrardan inşa edilen bina İspanya’nın en modern tiyatrolarından birisidir. 1085 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatronun iç tasarımı muhteşem güzelliktedir.

Muhteşem Perez Galdos tiyatrosu
Muhteşem Perez Galdos tiyatrosu

Eğer adada bir kaç gün vaktiniz varsa burada gerçekleşen klasik müzik, caz konserlerine veya opera ve bale gösterilerine bir bilet almayı unutmayın. Mükemmel iç tasarımı sayesinde harika bir akustiğe sahip olan tiyatroda konser izlemenin zevki kesinlikle tartışılmaz.

Etkinliklerden herhangi birine katılmayı düşünmüyorsanız bile her gün saat 10.15 – 14.15 arası 40 dakikada bir yapılan rehberli turlara katılabilirsiniz. Bunun için 5 € ücret alınmaktadır.

Triana Bölgesi

Triana bölgesi Las Palmas, tam bir alışveriş merkezi.

Triana bölgesi eski merkez Vegueta’ya oldukça yakındır. Adanın en hareketli caddelerinden biri olan Triana yürüyüş yapmak, çevreyi izlemek ve kendinizi yerel hissetmek için harika bir noktadır. 19. yy’a kadar denizcilerin yer aldığı Triana daha sonra ticari bölge olarak yeniden düzenlenmiş ve şehrin üst tabaka soylularının tercih ettiği bir alana dönüşmüş. 2. Dünya savaşına kadar Triana’nın sokaklarında “La Pepa” isimli bir tramvay çalışıyormuş. Günümüzde tramvay çalışmıyor olsa da raylarını görmeniz mümkün.

Artık bu cadde trafiğe tamamen kapalı. Caddede Zara, H&M, Massimo Dutti, Stradivarius gibi çok ünlü ve yüksek kaliteli dükkanlar bulunmaktadır. Bütçeniz ile bir sıkıntınız yok ise burada çılgınca alışverişin tadını çıkarabilir, sokak boyunca bulunan banklarda oturup çevredeki sanatçıların gösterilerini izleyebilirsiniz. Dükkanlar saat 10.00 ile 22.00 arası hizmet vermekteler. Buraya kadar gelmişken rengarenk ve ilginç tasarımları ile ün yapmış otantik İspanyol tasarımcı Desigual’e de göz atabilirsiniz.

Sokağın sonunda bulunan San Telmo parkı ise palmiyeler arasında bir bankta oturup güzel havanın ve sakinliğin tadını çıkarabileceğiniz harika bir yerdir.

Doramas Parkı

Doramas Parkı, Las Palmas

Las Palmas şehrinin merkezinde yer alan bu egzotik park 19. yy’da burada yaşayan İngilizler tarafından yapılmış. Parkta oldukça bakımlı bitkiler, çiçekler, heykeller, çeşmeler ve bir çok farklı balığın yer aldığı havuzların keyfini çıkarabilirsiniz. Adanın yerlilerinden birinin sırıkla zıplamasını ortaya koyan anıt ise kölelikten kaçışı ve bu olayın kahramanı, parka adını veren Doramas’ı simgeler.

Işıklandırmalar sebebiyle park geceleri çok daha güzel görünüyor.

Parkın yakınında yer alan Santa Catalina Oteli en eski ve mimari açıdan en özgün 5 yıldızlı oteldir. Winston Churchill, Agatha Christie, Prens Carlos gibi bir çok ünlü burada konaklamıştır.

Néstor de la Torre Müzesi

Néstor de la Torre (1887 – 1938) eserlerini modernizm ve sembolizm tarzında yapan Kanarya Adaları’nın en ünlü ressamıdır. Müze gerçek anlamda otantik ve ziyaret etmeye kesinlikle değer. Ressamın eserlerinin büyük bir bölümünün yanında modern sanat sergileri de müzede yer almaktadır.

Ne Zaman: Salı’dan Cuma’ya 10.00 – 19.00
Pazar günleri 10.30 – 14.30

Ücret: Tam 2 €
Öğrenciler, yaşlılar ve 14 yaşına kadar çocuklar için giriş ücreti bulunmuyor.

Museo Elder

Museo Elder, Las Palmas
Museo Elder, Las Palmas

Santa Catalina parkında bir de bilim ve teknoloji müzesi yer almaktadır. Müzede yer alan interaktif sergileri incelemek için kesinlikle bir kaç saat ayırmaya değer. Diğer tüm müzelerin aksine buradaki temel kural “Eserlere DOKUNMAMAK Yasaktır!” Müzede yer alan tüm eserleri kurcalamanız buraya yapacağınız ziyareti çok daha eğlenceli kılacaktır. Görünmez olabilir, farklı gezegenlerde kilonuzu ölçebilir, orjinal bir turbojete binebilir ve oyunlar, filmlerle dolu bir çok eğlenceli, öğretici aktivitenin parçası olabilirsiniz.

Ücret: Öğrenciler 2,5 €
Tam 5 €

Ne Zaman: Salı’dan Pazar’a kadar 10.00 – 20.00

Keyifli mimarileri ile rengarenk Las Palmas sokakları
Keyifli mimarileri ile rengarenk Las Palmas sokakları

Las Palmas limanı ve merkez plajı
Las Palmas limanı ve merkez plajı

Las Palmas’a kadar gidip tüm bu kültürel yerleri görmekle yetinmemelisiniz. Rengarenk binaların yer aldığı dar sokaklarda kaybolmayı, upuzun ve tertemiz plajlarda güneşlenmeyi, cam gibi denizde serinlemeyi ve sakinliğin tadını çıkarmayı sakın unutmayın.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Edin

14,477BeğenenlerBeğen
5,046TakipçilerTakip Et
8,259TakipçilerTakip Et
1,070AbonelerAbone

Yeniler

Hoşunuza Gidebilir