Doğada Seyahat Kamp Malzemeleri Koli Bandı Seyahatte Hayat Kurtarır

Koli Bandı Seyahatte Hayat Kurtarır

Seyahat ederken başınıza ne geleceği, neye ihtiyacınız olacağını kestirmek çoğunlukla zordur. Sırtınızdaki çantaya sığdırabildiğiniz kadar eşya ile karşılaşacağınız farklı sorunları çözmeyi bilmeniz seyahatinizin keyifle sürmesi açısından son derece önemli. Gitmeyi düşündüğünüz yer şehirler, kasabalar veya kırsal alanlar olabilir. Hostellerde, arkadaşlarınızın evinde veya çadırda konaklamayı tercih edebilirsiniz. Her durumda da çantanızda kullanışlı malzemeler bulunması seyahatinizin konforlu, stressiz ve etkili geçmesini sağlar.

Sırt çantasının hacmi ve ağırlığı kısıtlı olduğu için yanınıza aldığınız bir çok eşyanın birden çok işe yaraması faydanıza olur. Yıkanmak için kremli şampuan veya hem vücut hem saç için kullanılan tipte şampuan bulundurmak size zaman, para, çantanızda yer ve ağırlık kazandırır. Kamp yapmaya alışık olanlar yanlarında çok amaçlı malzeme bulundurmanın faydalarını iyi bilir. Şehirlerde seyahat edenlerin çoğu bunu göz ardı eder. Gittikleri yerde karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak gereksiz harcamalara ve vakit kaybına sebep olur.

Bu yazımda nereye, ne zaman ve ne kadar süre ile seyahat ederseniz edin her daim yanınızda olmasını tavsiye ettiğim bir malzemeyi tanıtacağım. Hepimizin aslında çok yakından tanıdığı, binbir işe yarayan, seyahat dostu, sevgili “KOLİ BANDI”. İlk başta kulağa garip gelse de koli bandı İsviçre çakısını sollar geçer. İnternette bu konuda araştırma yaparsanız yüzlerce, binlerce farklı işe yaradığını görebilirsiniz. Bu yazıda koli bandının genel kullanım alanları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bu örnekler duruma, kişiye ve seyahate göre çoğaltılabilir.

Seyahat ederken koli bandından yararlandıysanız yazının altındaki yorum bölümü ile bu deneyiminizi paylaşabilirsiniz.

Su Toplayan Ayaklar

Doğanın acımasızca mahvettiği ayaklara koli bandı yeter.
Doğanın acımasızca mahvettiği ayaklara koli bandı yeter.

Özellikle uzun mesafeleri, şehirleri yürüyerek dolaşmayı seviyorsanız ve ayakkabınız da yeni veya rahatsız bir modelse su toplayan ayaklarla tanışmışsınızdır. Ayakkabı vurmaya başladığında zarar gören bölgeye bir parça pamuk koyup koli bandı ile destekleyebilirsiniz. Böylece hem su toplamasının önüne geçersiniz hem de gününüzü kurtarırsınız.

Koli Bandı ile Çamaşırlık

Koli bandından uzun bir parça kesin, yapışkan tarafları üstüste gelecek şekilde ikiye katlayın. Uçlarından birer parça koli bandı ile istediğiniz yüzeye yapıştırıp çamaşır asmak için kullanabilirsiniz.

Yırtık – Delik Tamiri

Konu tamir ise koli bandı sınır tanımaz.
Konu tamir ise koli bandı sınır tanımaz.

Yırtılan, delinen ne varsa, aklınıza ne gelirse bir kaç kat koli bandı ile anında onarabilirsiniz. Sırt çantası, çadır, ayakkabı, mont, pantolon… Kısacası delinen, yırtılan ne varsa koli bandı ile en hızlı ve kolay yoldan tamir edebilirsiniz.

Çantanızı İşaretleyin

Çantanızın üstüne yapıştıracağınız bir parça koli bandı özellikle havalimanında çantanızı kolayca tanımanızı sağlar.

Fazla Malzemenizi Bağlayın

Sırt çantanızda yeteri kadar yer kalmadığı durumlar olabilir. Yolda satın aldığınız yoga matı, snorkel, parmak arası terlik gibi eşyalara yer bulamıyorsanız bunları koli bandı ile çantanızın bir kenarına iliştirmeyi deneyin.

Çantanız İçin Ek Güvenlik

Özellikle transit uçuşlarda çantaların kurcalandığı bir gerçek. Çantanızın fermuarı üzerine yapıştıracağınız koli bandı kesin güvenlik sağlamasa da caydırıcı bir rol oynar.

Sinek Kapanı

Bulunduğunuz yerde çok sayıda sinek mi var? Bir parça koli bandının üstüne az miktarda şeker serpiştirin ve uygun bir yere asın. Güle güle sinekler…

Ayakkabınızı Yalıtın

Söz dinlemeyen bağcıkları koli bandı ile durdurun.
Söz dinlemeyen bağcıkları koli bandı ile durdurun.

Nefes alabilen spor ayakkabılar ile yola çıkmak konforlu olsa da bardaktan boşanırcasına sağanak yağışta durum tersine işleyebilir. Ayakkabınızın su sızdıran yerlerine suya dayanıklı koli bandı yapıştırarak yalıtım sağlayabilirsiniz.

Rüzgar, Soğuk ve Yağıştan Korunun

Bolca zaman ve koli bandı ile harikalar yaratabilirsiniz.
Bolca zaman ve koli bandı ile harikalar yaratabilirsiniz.

Evet bu çözüm pek pratik ve ekonomik sayılmaz. Olur da ölüm – kalım söz konusu olan bir durumla karşılaşırsanız montunuzun ve ayakkabınızın iç kısmını koli bandı ile kaplayabilirsiniz. Böylece soğuğa karşı yalıtım sağlayıp vücut sıcaklığınızı koruyabilirsiniz. Hayatta kalmak için ufak fakat etkili bir çözüm.

Çanta Yapın

Koli bandı çantalarda modeller hayal gücünüzle sınırlı.
Koli bandı çantalarda modeller hayal gücünüzle sınırlı.

 

Çeşitli mağazalarda katlanabilen, çok az yer kaplayan ufak sırt çantaları satılır. Bu çantalar seyahat ederken günlük ihtiyacı karşılamakta harikadır. Yine de koli bandı ile havalı çantalar yapabileceğinizi aklınızda tutun. İster plaj çantası, ister gece çantası olsun seçenekleriniz hayal gücünüzle kısıtlı.

Yardımcı İp Yapın

Tıpkı çamaşır ipi gibi uzun koli bandını yapışkan taraflarından ikiya katlayın. Bu sayede son derece güçlü bir ipiniz olur. Bir şeyler bağlamak için kullanabilirsiniz.

Gevşek Fişleri Yapıştırın

Her ülkenin priz standartları farklılık gösterir. Kimi ülkelerdeki prizlerin delikleri daha büyüktür. Bu durumda fişiniz tam oturmaz, sorun çıkartır. Bu durumda fişinizi koli bandı ile duvara sabitleyebilirsiniz.

Şişe Kapaklarını Güçlendirin

Yanınızda çok güvenmediğiniz şişe, kavanoz vs… var ise bunların kapaklarını koli bandı ile sararak istenmeyen durumlara karşı güvenlik sağlayabilirsiniz.

Değerli Eşyalarınızı Gizleyin

Koli bandı ile pasaport, para, kredi kartı veya ufak fakat değerli eşyanızı yatağınızın altına, çekmecenin içine veya herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz.

Perdeleri Kapalı Tutun

Bunu bir hostelde karşılaştığım yabancı yolcudan öğrenmiştim. Hostelin perdeleri tam kapanmıyordu. Zavallı gencin yatağı da tam pencere kenarındaydı ve sabah güneşi direk üstüne vuruyordu. Bir parça koli bandı ile perdeleri birbirine tutturup sorunu kolayca çözdü.

Lavaboyu Tıkayın

Bunu sakın ola ki kötü amaçlarınız için kullanmayın. Çoğu hostel çamaşır yıkamak için sizden ek ücret talep eder. Böyle durumda ufak tefek kıyafetinizi, donunuzu yıkamanın en kolay yolu lavaboyu kullanmaktır. Bir parça koli bandı ile lavabo giderini kapatıp su doldurabilirsiniz.

Çantanızı Etiketleyin

Çantanıza havalı etiketler için koli bandı ve asetat yeterli.
Çantanıza havalı etiketler için koli bandı ve asetat yeterli.

Renkli koli bandı ile çantanıza havalı isim etiketleri iliştirebilirsiniz.

Koli Bandı Çantada Nasıl Taşınır?

Koli bandını pipete sararak taşıyabilirsiniz.
Koli bandını pipete sararak taşıyabilirsiniz.

Koli bandı standart olarak devasa rulolar halinde satılır. Bu şekilde çantada taşımak pek etkili sayılmaz. Kimi mağazalarda satılan seyahat için özel paketlenmiş koli bandı ise gereksiz şekilde pahalıdır. Bu sebeple en güzel yöntem sıradan bir rulo koli bandı alıp bunu seyahate uygun halde paketlemeniz olacaktır.

En basit yöntem için sıradan bir kurşun kalem veya pipet kullanabilirsiniz. Kalem veya pipete arzu ettiğiniz kadar koli bandını sarmanız yeterli. Pipet kullanırsanız bandın dışında kalan fazlalık kısımları kesmeyi unutmayın.
Bir diğer yöntem ise eski, kullanmadığınız bir plastik kartın etrafına koli bandı sarmaktır. Bu eski bir banka kartı, üyelik kartı, öğrenci kartı olabilir. Son derece basit değil mi?

BONUS

koli-bandi-bonus

Yol arkadaşınızın çenesi mi düştü? Tek istediğiniz pencereden dışarıyı sessizce dinlemek mi? Ufak tefek sebepler yüzünden birisiyle tartışmaya mı başladınız?

Tüm dertlerin çözümü koli bandında.

5 YORUM

  1. Ayağınıza giydiginiz çorabın üzerini tamamen koli bandıyla(varsa poşet geçirmek daha kolay bir çözüm) sarıp üzerine ayakkabı içinde kaymasını önlemek için bir kat daha çorap giyebilir, uzun yürüyüşlerde su geçiren ayakkabılarda ayağınızın ıslanmasını önleyebilirsiniz. Bizzat denenmiştir.

  2. bu ürün o kadar koli bandı diyince alınan bir ürün değil. Sencer arkadaşında dediği gibi ducktape ve temini biraz zor

  3. abi yalnız orijinal ismi ducktape. hırdavatçılarda ya da boya malzemeleri satan yerlerde branda bantı ya da ducktape diye sorarak bulabilirsiniz. bu arada bant rulosunu taşımak için başka bir şeye sarmak yerine direk ruloyu da ezebilirsiniz, dümdüz oluyor. ben sarmaya üşendiğim için eziyorum 😀 her yolculuk ve hayatım için vazgeçilmez bir şey ducktape. mythbusters’da küçük bir uçağın dış kaplamasını söküp ducktape’leyerek uçurmayı bile denemişlerdi, işe yarıyor. 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.