Ana SayfaGezi RehberiKıbrısKıbrıs'ın Tarihi Gezilecek Yerleri

Kıbrıs’ın Tarihi Gezilecek Yerleri

İster uçaklı Kıbrıs turları olsun isterseniz otobüsle ancak Kıbrıs turu seçecekseniz yalnız casinoları ve deniziyle ön plana çıkarmamanız gerekiyor. Vizesiz yurtdışı turları arasında en fazla tercih edilen Kıbrıs’a gittiğiniz zaman mutlaka görmenizi gerektiren birbirinden güzel tarihi yerler var. Kıbrıs bilindiği üzere ilk olarak Türkiye tarafından kabul edilmiş ve bu nedenle de ülkemizden hem yakın olması hem de vizesiz olmasından dolayı en çok gidilen ülkelerin başında geliyor.

Bu yazımda Kıbrıs’a gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Kıbrıs aslında kendi başına bir tarih, dolayısıyla gittiğiniz her yerde kendinizi farklı bir zaman diliminde hissedebilirsiniz.

Girne Yat Limanı

Girne Limanı, Kıbrıs

Kıbrıs’ta tam bir Akdeniz şehri havası almak istiyorum diyorsanız mutlaka Girne yat limanını görmeniz gerekiyor. Burası özellikle de yaz aylarında görülmesi gereken bir yer. Limanda kafeler, dükkânlar ve gözlerinizi kamaştıracak olan yatlar demirlemiş durumda. Burası için gerçekten de tarih boyunca görmeniz gereken güzel yerlerden birisi diyebilirim.

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Kıbrıs’ın geçmişinde çok savaşlar ve katliamlar vardır. 1974 yılında Barış harekatında çıkarmanın yapıldığı ilk gün Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’nun kullandığı eve bir roket atar atılmıştı. İşte o ev o şehitlerin anısına müze haline dönüştürüldü ve şehitlik olarak kabul edildi.

Mavi Köşk

Mavi köşk İtalyan asıllı bir Rum avukat tarafından yapılmıştı. Mavi köşkü sıradan köşklerle karıştırmamak gerekiyor. Çünkü o zamanın şartlarıyla yapılmış olan konforu bir hayli yüksek ve son teknolojinin kullanıldığı bir köşk. İçerisini gezerken her bölümde şaşırtan bir takım noktaları görüyorsunuz. Kesinlikle gezmenizi öneriyorum.

Aziz Mamas Kilisesi

Kilise Güzelyurt’ta bulunuyor ve Bizans dönemine ait olduğu biliniyor. Aziz Mamas Bizanslılar döneminde o bölgede yaşayan bir keşiştir ve bu yapılan kiliseye de onun adı verildiği için Aziz Mamas kilisesi adını almıştır. Eskiden kalma Kıbrıs’ta kullanılan bir kilise var mı derseniz burayı gösterebiliriz.

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi

Doğa ve Arkeoloji müzesi Aziz Mamas kilisesinin hemen yan tarafından bulunuyor. Bu bölgede çıkan arkeolojik eserlerde bu müze içerisinde sergileniyor.

Kapalı Maraş

Burası ölü bir şehir. Kıbrıs barış harekatında Türkler tarafından ele geçilmiş ancak o tarihten sonrada içerisinde ne Türklerin ne de Rumların yaşadığı bir yer olmuş. Burası bir zamanlar Akdeniz’de en gözde tatil yerlerinden biriymiş fakat harekât sonrasına ölü bir şehir halini almıştır.

Namık Kemal Meydanı

Namık Kemal zindanı ve müzesi, Kıbrıs

Hep müzelerden ve mekânlardan bahsediyoruz ancak Namık kemal Meydanı ise tarihi bir alan olarak biliniyor. Ünlü şair Namık Kemal’in “Vatan Yahut Silistre” oyunundan sonra sürgüne gönderilmiştir. En iyi eserlerini bu meydanda yazması buranın da önemini artırmıştır. Meydana her yıl binlerce turist akını oluyor.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_stacked"

2 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Edin

14,477BeğenenlerBeğen
5,046TakipçilerTakip Et
8,286TakipçilerTakip Et
1,070AbonelerAbone

Yeniler

Hoşunuza Gidebilir