Booking.com

Greenwich ve Ötesi | Bir Okyanus Macerası

Tüm gece şiddetli rüzgar ve akıntı tekneyi oldukça sarsıyor. Sandrine yine kendini iyi hissetmeyerek kabinine çekiliyor. Sabaha kadar tekne dalgalara çarparak ilerliyor. Sabaha karşı kendi kendine açılan ön yelken Philip’i uğraştırıyor. Saat 09.00 civarı Cartagena açıklarını geçtiğimizde rüzgar ve akıntı hafifliyor.
Saat: 17.55
Koordinat: 36.49 ~ 1.38
Seyir: 250¤ Hız: 6,3 knot
Hava hafif bulutlu, rüzgar düşük şiddette, görüş açık. Yelkenler toplu, motor gücü ile ilerliyoruz.

Öğlene doğru hafifleyen rüzgar ve akıntı bizi biraz olsun mutlu ediyor. 10 civarı ön yelkeni toplayarak daha büyük olan cenova’yı açıyoruz. Önceki gece elektrikli vinçlerden birisinin bozulması yelken toplama ve açma işini bana bırakıyor. Tüm gecenin sallantılı yolculuğu, 2 gündür sadece birkaç mandalin ve elma ile ayakta durmanın acısı vinçleri çevirirken ortaya çıkıyor. Tansiyon yerlerde, hafif baş dönmesi olsa da inatla ve son gücümle vinçleri çeviriyorum.
Ortalığın sakinleşmesi sonucu Sandrine de güverteye çıkarak yüzümüzü güldürüyor.

Sailing France – Gibraltar from Gunes AKDOGAN on Vimeo.

Öğleden sonra uyandığımda yelkenler tamamen kapalı ve motor gücü ile yola devam ettiğimizi görüyorum. Hemen hemen hiç sallantı olmaması denizin de sakinleştiğini gösteriyor.
Philip ile Lauren hummalı bir çalışma içinde. Motor kamarasını açmışlar birşeyleri tamir etmeye çalışıyorlar. Sonradan öğreniyorum ki yakıt tanklarından birinin bağlantısı kopmuş ve sağa sola savruluyormuş. Herkesi mutlu eden sakin hava yerini yakıt tankının matemine bırakıyor. Anladığıma göre yakında bulunan bir limana gidip tankı tamir etmeye çalışacağız.

DSC_9557

Günün mutluluk kaynağı ise banyo yapmamız. Ortalık sakinleşince havanın da güneşli olmasını fırsat bilip sırayla banyo yapıyoruz.
Bugün ilk kez martı sürüsü görünüyor. Gün batımından önce gördüğüm 2 yunus ise çok mutlu ediyor.
Akşam yemeğini bu sefer Sandrine hazırlıyor. Dün akşam Philip’in hazırladığı fakat fırtına ve karmaşa yüzünden kimsenin el sürmediği brüksel lahanası ile tavuk göğüslerinden salata hazırlıyor. Tatlı olarakta meyve salatası.

Seyyahın Seyir Defteri : 8 Aralık 2012


İlginizi Çekebilir!

Okyanus Ortasında Patlayan Yelkenler

Bundan tam 4 gün önce yelkenleri toplamış, seyrimize ara vererek okyanusta yüzmeye cesaret etmiştik. Detayları …

2 Yorumlar

  1. Fotoğraf çok güzel şeyler vadediyor. O turuncu-pembeliğe bayıldım. Salata nasıldı? 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir