Galicica Milli Parkı – Makedonya Seyahati

Arnavutluk’un Ohrid gölü kıyısında bulunan Pogradec kentinden yürüyerek Makedonya sınırına ulaştık. Galicica milli parkı sınırını oluşturan Makedonya sınır kapısından az ilerde göl kıyısında 905 yılında Aziz Naum tarafından inşa edilmiş ünlü St. Naum manastırı (Aziz Naum) bulunur.

St. Naum’dan yaklaşık 3 km ileride ise Ljubanishta kasabası yer alır. Burada göl kıyısında bulunan oldukça büyük bir kamping alanı mevcut. Kasabanın girişinde bulunan yol ayrımından sol tarafa ineni takip ederseniz doğruca kamp alanına ulaşabilirsiniz. Kamp alanının ücretleri uygun ve imkanları son derece iyi olsa da kamp için para ödemek yerine biraz geride, kampın sınırlarına yakın bir alanda göl kıyısına çadır kurduk. Burası halka açık ve ücretsiz bir kamp alanı. Çevrede herhangi bir imkan veya tesis bulunmamakta. Halka açık ve ücretsiz olduğu için özellikle akşamları içki dozu artanların gürültülerine maruz kalabilirsiniz. Burada kaldığımız süre boyunca gündüzleri kamp alanına girerek orada bulunan kafeteryada vakit geçirdik, tuvalet ve duşlarından faydalandık. Akşam üstü de ücretsiz kamp alanına gidip çadırları kurduk.

Ohrid kıyısında bedava kamp alanı
Ohrid kıyısında bedava kamp alanı

Makedonya’nın ünlü kenti Ohrid’e 30 km mesafede bulunan Ljubanishta kasabası Galicica milli parkı eteklerinde, Ohrid gölü kıyısında son derece keyifli, sakin ve sessiz bir yer. Burada keyifle kamp yapabilir, Galicica milli parkı içinde bulunan işaretli doğa yürüyüşü rotaları ve bisiklet patikaları ile muhteşem bir doğal güzelliği keşfedebilir ve hatta isterseniz çok uygun fiyata yamaç paraşütü eğitimi bile alabilirsiniz. Yazının devamında yamaç paraşütü ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Galicica Milli Parkı sınırlarında tüm rotalar işaretli
Galicica Milli Parkı sınırlarında tüm rotalar işaretli

Galicica Milli Parkı

Galicica milli parkı Sara-Pind sıradağlarının üyesi olan Galicica Dağı sınırlarında yer alır. 1958 yılında milli park statüsüne dahil edilen dağ eşsiz ve muazzam doğa güzelliğinin yanında endemik flora ve faunası ile dikkat çekiyor. Ohrid ve Prespa gölleri arasında kalan Galicica milli parkı yaklaşık 227 km2 alana sahip. Galicica dağının temel jeolojik alanı büyük bir bölgede 500-550 m genişliğinde son derece gözenekli, süngerimsi yapıya sahip kireçtaşları ile kaplanmış Paleozik metamorfik silikatlar oluşturmaktadır. Çok sayıda geniş ve derin vadilere ve muazzam büyüklükte dağ zirveleri ile Galicica’nın güney bölgesi 2,000 metrenin üstünde yüksekliğe sahiptir.

Seyir terasından Ohrid gölü
Seyir terasından Ohrid gölü

Ohrid ve Prespa göllerinin kesintisiz manzarasına tanıklık edebileceğiniz güzellikteki Galicica milli parkı ziyaretçiler için son derece rahatlatıcı ve keyif dolu bir alan olarak biliniyor. Sıradışı doğal güzelliğinin yanında Galicica milli parkı bir çok farklı ekosistemi barındıran çok iyi korunmuş doğal florası ile görenleri hayran bırakıyor. Galicica milli parkı florasında 800’den fazla tür yaşamaktadır.

Galicica ormanları
Galicica ormanları

Onbir yerel endemik formun keşfedilmesi de oldukça ilginçtir. Bu türler sadece Galicica dağının yamaçlarında yaşarlar ve bu durum Galicica’nın kendine has flora yapısını ortaya koyar. Park florası hakkında halen devam eden son derece derin ve yoğun bir araştırma da mevcut. Araştırmacıların söylediğine göre parkta çok daha fazla endemik canlıların varlığına ait izler yer almaktadır. Parkta yaşamını sürdüren omurgasız canlıların sayısı hakkında net bir veri maalesef henüz yok. Galicica milli parkında yaşayan omurgalı canlılar ise 10 amfibiyan, 18 sürüngen, 124 kuş ve 18 memeli olmak üzere toplam 170 türdür.

Araca kapalı bölge. Galicica, Makedonya
Araca kapalı bölge. Galicica, Makedonya

Cehennem Deresi Kanyonu girişinde bir kenara bırakılmış tabelanın aksine Galicica milli parkı sınırlarında işaretli bir çok yürüyüş rotası ve bisiklet yolu yer alıyor. Ohrid tarafından zirveye çıkan patika ve yollar son derece dik ve sık ağaçlık olduğu için biraz zorlu sayılabilir. Zirvedeki manzarayı izlemek için kesinlikle bu zorluğu aşmaya değer.

Zirveye yakın bölgede yol kenarındaki piknik ve kamp alanı.
Zirveye yakın bölgede yol kenarındaki piknik ve kamp alanı.
Piknik alanında masa, mangal ve su kaynağı bulunmakta.
Piknik alanında masa, mangal ve su kaynağı bulunmakta.

Galicica dağının diğer tarafında bulunan Prespa nehrine ulaşmamız 2 günümüzü aldı. İlk sabah Ljubanishta’dan başladığımız yürüyüş boyunca bir kaç kez ormanlık alanda kaybolmuş olsak da bir şekilde yolu tekrar bulduk. Zirveye oldukça yakın bir yerde ana yol kenarında son derece güzel düzenlenmiş piknik ve kamp alanı da mevcut. Burada çadırlar için ayrılmış bir alan, mangal yapmak için bölümler ve ferahlatıcı, son derece lezzetli bir de kaynak suyu bulunuyor. Geceyi bu kamp alanında geçirip ikinci gün dağın doğu yamacına geçerek Prespa nehrine kadar yokuş aşağı indik.

Galicica zirvesi
Galicica zirvesi

Galicica milli parkına yolunuz düşerse yanınızda sinek kovucu mutlaka bulunsun. Kimi bölgelerde yoğun ve saldırgan sivrisinek grupları var. Bir anda çevremizi saran sineklerden koşarak kaçtığımız bile oldu. Bu tip durumlarda Buff veya bandana ile ağız ve burnunuzu kapatmalı, varsa gözlük takmalı ve hızlı adımlarla bölgeden uzaklaşmalısınız.

Yamaç Paraşütü – Ohrid’i Havadan Keşfedin

Ohrid'in müthiş manzarası
Ohrid’in müthiş manzarası

İzmir’den arkadaşım olan sevgili Ayşegül’ün bize katılmasını fırsat bilip hem O’nun hem de bizim dinlenmemiz için bir kaç gün Ljubanishta kasabasının güzel göl kenarında tatil yapmayı uygun gördük. Göl kenarında otururken arkada bulunan dağların zirvelerinden bulunduğumuz kamp alanına doğru gelen yamaç paraşütlerini görünce birden heyecanla dolduk. Ayşegül paraşütleri görür görmez “Haydi uçalım!” diyerek bir çırpıda paraşütçülerin yanına koştu.

Ayşegül paraşütçüler ile konuşurken
Ayşegül paraşütçüler ile konuşurken

İnenlerin yanına gidip yamaç paraşütü yapmak istediğimizi söyledik. Meğerse paraşüt yapanlar Galicica Milli Parkı’nda eğitim almaya gelen Macar bir grupmuş. Bizi eğitmenleriyle tanıştırdılar. Makedon eğitmenleri Kristijan Temelkoski ile sıkı bir pazarlık, konuşma ve biraz da duygu sömürü ile ertesi gün yamaç paraşütüyle uçma sözü aldık. Sabah eğitim alan grubun minibüsü ile birlikte Galicica dağının zirvesinde bir yamaca ulaştık. Burada hazırlıkları tamamladık ve çılgın pilotum Kristijan ile dağdan göle doğru süzülmeye başladık.

Paraşütü hazırlarken
Paraşütü hazırlarken
Bu harika manzarada uçmayı kim istemez ki. Ohrid, Makedonya
Bu harika manzarada uçmayı kim istemez ki. Ohrid, Makedonya

Hem aramızdaki sıcak sohbetlerden hem de Kristijan’ın biraz çılgın halinden olsa gerek ilk yamaç paraşütü deneyimimde sınırları zorladık diyebilirim. Keskin dönüşler, derin dalışlar ve havada sağa sola savrulmalarla geçen uçuşumuz boyunca Kristijan beni korkutmayı beceremedi 🙂

Pilotum çılgın Kristijan ile birlikte
Pilotum çılgın Kristijan ile birlikte

Aşağı indikten sonra oturup birer bira eşliğinde sohbet ettik. Kristijan XSKYLAND adlı yamaç paraşütü ekibinin eğitimcilerinden. İşinde son derece başarılı ve bir çok ödüle sahip bir pilot. Normalde bireysel uçuşlar yapmadıklarını ve sadece eğitim verdiklerini söylüyor.

Belli bölgelerde detaylı haritalar mevcut. Fotoğrafını çekip yolda faydalandık.

BONUS PARKUR

Görüntüle

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.