Terk Edilmiş En Güzel 10 Yer

8

10. SS Ayrfield, Homebush Bay, Avusturalya

Günümüzde Homebush (Sydney, Avusturalya’nın batısında) körfezinde gövdesindeki orman benzeri bitki örtüsü ile çürümeye terk edilmiş bir gemi olan SS Ayrfield bir zamanlar SS Corrimal olarak da bilinmekteydi. 1011 yılında UK’de üretilen SS Ayrfield 6 Ekim 1972’de parçalanmak üzere Homebush körfezine gönderilmiş.
Haslams koyunun ağzına yakın bir yerde bulunan geminin gövdesi kıyıya dönük durmaktadır. Yıllar içinde geminin içinde yetişmeye başlayan bitki örtüsü günümüzde mini bir ormanı andırmakta.

SS Ayrfield, Avusturalya
Paylaş
Önceki İçerikMükemmel Viyana Günleri
Sonraki İçerikAloft Bursa Yeni Yeteneklere Sahnesini Açtı
Güneş AKDOĞAN
10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım. Google+

8 YORUM

  1. Sayın homfa; Aklınızda ki seyahat etme planınızı ertelemeyin derim. Bende bir zamanlar emekli olduğumda dünyayı gezeceğim derdim. Şimdi anlıyorum ki her şey zamanında güzel. Fakat biraz geç oldu benim için. Hayatı ertelememek lazım.

  2. Herşeye rağmen Çernobil’in etkileriyle terkedilen coğrafya en hüzünlülerinden. Ancak oranın da dünya bilimine yaptığı bir araştırma katkısı var ki yadsınamaz. Ne tür bir felaket olursa olsun insanın olmadığı bir yerde doğa, renklerini zor da olsa toparlayıp eski haline gelebiliyor. Her yeri sarmaşıklar sarıp, betonların arasından yabani otlar fışkırıyor. Yeni hayatlar kuruluyor.
    Aslında terkedilmiş yerlerde yepyeni hayatlar da başlıyor.

    • Doğa döngüsünü her şartta devam ettirebilir. Uzun tarihte de bu hep böyle olmuştur. Büyük göktaşı çarpmaları, buzul çağı, aktif volkan dönemleri gibi olayları göz önünde bulundurup bugünkü duruma bakınca doğanın işini en iyi şekilde yapabildiğini ve canlılığı devam ettirebildiğini görmemek mümkün değil.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın