Dünyanın En Temiz Şehirleri

Calgary, Kanada

Calgary’de sıradan bir sokak. | Fotoğraf: Oceanflynn

Burası, dünyanın en temiz şehri olarak kabul ediliyor. Trafiğin çok iyi planlandığı bu şehir, geri dönüştürülebilen malzemeleri çıkaran aktarma istasyonlarına sahiptir. Bölgede büyük bir petrol ve gaz endüstrisi olmasına rağmen, doğru planlama ile hava kirliliği minimum düzeydedir.

Honolulu, ABD

Honolulu | Fotoğraf: Edmund Garman

ABD’nin listedeki en yüksek rütbeye sahip şehri. Dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri olan Honolulu’da yaşayanlar toplu taşımaya teşvik edilmektedir. Böylece hem trafik hem de hava kirliliği azalmaktadır.

Helsinki, Finlandiya

Helsinki | Fotoğraf: Kati Kosonen

Helsinki, 500.000’den fazla nüfusa sahip, oldukça büyük bir şehir olmasına rağmen; raylı sistemlerin çok iyi planlanması ve kullanılması sayesinde çok daha küçük bir şehir hissine sahiptir. Helsinki sakinleri şehirlerinden gurur duyuyor ve bölgenin temiz kalması için bireysel uğraşılarını eksik etmiyorlar.

Oslo, Norveç

Oslo’nun dünyanın en temiz şehirlerinden biri olduğu düşünülmesinin nedeni, kent geliştiricilerinin etrafı yeşil tutmanın yollarını bulmasıdır. Norveç’in bu rahat başkentindeki kaldırımlar temizlikleri ile tanınıyor.

Singapur

Yasaklar ülkesi olarak bilinen Singapur, temiz havası ve temiz sokakları ile de tanınıyor. Bölgenin kusursuz temiz sokakları, dünyanın en sıkı çöp yasalarının ve en iyi kamu hizmetlerinin burada olduğunu gösteriyor. Kulağa efsane gibi gelse de Singapur’da yere sakız atmak, tükürmek ciddi cezalara tabi.

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, dünya standartlarına göre oldukça temiz bir şehir. Etraftaki çöpleri azaltmak ve geri dönüşüm sağlamak için son yıllarda birçok adım atıldı. Hava kalitesi ile de öne çıkan Danimarka’nın başkenti, 2025 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Kopenhag’a kocaman bir alkış.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.