Booking.com

Dünyanın En Temiz Şehirleri

Daha önce yazdığım, iç karartıcı gerçeklerin bulunduğu “Dünyanın En Kirli Şehirleri” yazısından sonra biraz da umutları yeşertmek, kararan zihinlere rahat nefes aldırmak amacıyla aynı çalışmada yayınlanan “Dünyanın En Temiz Şehirleri“ni de sizlerle paylaşmaya karar verdim. Şu canım mavi gezegeni temiz tutmak için çok sayıda bireyin çabası oldukça önemli. Daha da önemlisi bu çabayı yönetim, siyaset, politika, ekonomi gibi alanlarda da göstermek gerekiyor. Tabandan tavana topyekün bir çalışma, planlama, eğitim ve uğraşının sonucu tertemiz şehirler yaratmak elbet mümkün.

Dünya Sağlık Örgütü, en tehlikeli görülen kirlilik sorunlarını da göz önünde bulundurarak, yaşam belirtisi 40 yaşın altı ve 80 yaş üstü şehirleri belirledi. 80 yıldan daha uzun süre yaşayabileceğiniz ülkelerin sayısı ne yazık ki 20’yi geçemiyor. Gelecekte bu sayının çok daha yükselmesini umut ediyorum. Şimdi umutlarımızı canlı tutacak Dünyanın En Temiz Şehirleri listesiyle sizi, düşüncelerinizi baş başa bırakıyorum.

1) Calgary, Kanada

Calgary’de sıradan bir sokak. | Fotoğraf: Oceanflynn

Burası, dünyanın en temiz şehri olarak kabul ediliyor. Trafiğin çok iyi planlandığı bu şehir, geri dönüştürülebilen malzemeleri çıkaran aktarma istasyonlarına sahiptir. Bölgede büyük bir petrol ve gaz endüstrisi olmasına rağmen, doğru planlama ile hava kirliliği minimum düzeydedir.

2) Honolulu, ABD

Honolulu | Fotoğraf: Edmund Garman

ABD’nin listedeki en yüksek rütbeye sahip şehri. Dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri olan Honolulu’da yaşayanlar toplu taşımaya teşvik edilmektedir. Böylece hem trafik hem de hava kirliliği azalmaktadır.

3) Helsinki, Finlandiya

Helsinki | Fotoğraf: Kati Kosonen

Helsinki, 500.000’den fazla nüfusa sahip, oldukça büyük bir şehir olmasına rağmen; raylı sistemlerin çok iyi planlanması ve kullanılması sayesinde çok daha küçük bir şehir hissine sahiptir. Helsinki sakinleri şehirlerinden gurur duyuyor ve bölgenin temiz kalması için bireysel uğraşılarını eksik etmiyorlar.

4) Oslo, Norveç

Oslo’nun dünyanın en temiz şehirlerinden biri olduğu düşünülmesinin nedeni, kent geliştiricilerinin etrafı yeşil tutmanın yollarını bulmasıdır. Norveç’in bu rahat başkentindeki kaldırımlar temizlikleri ile tanınıyor.

5) Singapur

Yasaklar ülkesi olarak bilinen Singapur, temiz havası ve temiz sokakları ile de tanınıyor. Bölgenin kusursuz temiz sokakları, dünyanın en sıkı çöp yasalarının ve en iyi kamu hizmetlerinin burada olduğunu gösteriyor. Kulağa efsane gibi gelse de Singapur’da yere sakız atmak, tükürmek ciddi cezalara tabi.

6) Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, dünya standartlarına göre oldukça temiz bir şehir. Etraftaki çöpleri azaltmak ve geri dönüşüm sağlamak için son yıllarda birçok adım atıldı. Hava kalitesi ile de öne çıkan Danimarka’nın başkenti, 2025 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Kopenhag’a kocaman bir alkış.

İlginizi Çekebilir!

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar

Avustralyalı yazar Pam Brown “Atlar, insanların kendileri hakkındaki hayallerinin yansımasıdır. Güçleri ve güzellikleriyle, bize sıradan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir