Booking.com
Keshwa Chaca, Peru | Flickr @Krystelle-Denis

Dünyanın En Tehlikeli Köprüleri | Cesaretiniz Var mı?

Daha önce hazırladığım “Nefes Kesen Yürüyüş Parkurları” yazımın araştırma aşamasında karşılaştığım birbirinden ilginç köprülerin varlığı beni oldukça şaşırtmıştı. Yürüyerek seyahatim sırasında da köprüler nedense hep bir neşe kaynağı, yürünmesi keyifli ve fotoğraf çekmek için harika imkanlar sunan yapılar olmuştu. Fakat Dünya’da oldukça zorlu ve korkutucu yapıda köprüler de mevcut. Hiç emniyetli görünmeyen bir asma köprü ile karşılaştınız mı? Delik deşik zemini, paslanmış kablosu ile göz alabildiğine uzanan bir asma köprü. Ayaklarınızın altında inanılmaz bir güçle akan suyun gürültüsü kendi sesinizi bile duymanızı engelliyor. Şiddetli rüzgar ise tutunmaya çalıştığınız köprüyü beşik gibi sallamakla meşgul, duyabildiğiniz tek ses kalbinizin delice çarpıntısı ve kontrol etmekte zorlandığınız nefesiniz. Dünyanın en tehlikeli köprüleri günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Birçok heyecan sever gezgin bu tür tehlikeli köprü, kanyon veya parkurları geçmeye bayılır. Bazı kaynaklarda yaşanan çok yoğun yükseklik korkusunun köprü-fobisine yol açabildiği belirtilmekte. Yine de birçok gezgin hayatında en azından bir kere de olsa tüm korkularına karşı gelerek adrenalini olanca coşkusuyla hissetmek ister. Sizler için derlediğim nefes kesen, adrenalin garantili köprüler. Korkularınızla yüzleşmeye hazır mısınız?

Adrenalin Dolu En Tehlikeli Köprüler

5. Trift Köprüsü, Isviçre

Trift İsviçre | Flickr @n3m3sj - En tehlikeli köprüler
Trift, İsviçre | Flickr @n3m3sj

Hayal ettiğiniz kadar korkutucu olmayan Trift köprüsü Alp dağlarında yürüyebileceğiniz en uzun asma köprüdür. Yılda ortalama 20.000 ziyaretçi alan 170 mt. uzunluğa sahip köprü adını aldığı Trift boğazının 100 mt. yükseğinde yer almaktadır. Köprüyü geçerken sakın aşağıya bakmayın. Yüksekliği sebebiyle sürekli rüzgara maruz kalan köprünün sabit durmasını da beklemeyin. Adımlarınızı dikkatli atarken çevrenin muhteşem güzelliğini izlemeyi ve acele etmeden bol bol fotoğraf, video çekmeyi de unutmayın.

4. Keshwa Chaca, Peru

Keshwa Chaca Asma Köprü Peru | Flickr @Krystelle-Denis
Keshwa Chaca, Peru | Flickr @Krystelle-Denis

Keshwa Chaca, Inkalara ait olduğu bilinen ayakta kalmış son halat köprüdür. Inkalar çevrede bulunan bitkilerden yaptıkları halatları köprü yapımında kullanmışlardır. Her yıl Haziran ayında çevrede yaşayanlar köprüyü yenilemektedir. Yakın bir geçmişte daha geniş ve güvenli bir köprü yapılmış olsa da bu tarihi ve özel köprüyü ayakta tutmak için özen gösterilmekte. El yapımı bu köprü 36 mt. uzunluğunda ve Apurimac Nehri’nin 67 mt. yükseğinde yer almaktadır.

3. Namche Bazaar Köprüsü, Nepal

Namche Köprüsü | Evgin DUYARLI www.firtinaninsesi.com
Namche Köprüsü | Evgin DUYARLI

Nepal’in kuzeydoğusunda, Khumbu bölgesinde bulunan 3,440 m. irtifadaki Namche Bazaar özellikle Everest’e ulaşmak isteyenlerin merkezi konumundadır. Namche Bazaar’a ulaşmak isteyenler bu garip ve korkutucu köprüden geçmek zorundalar. Kısa bir zaman önce Everest’e tırmanarak hayallerini gerçekleştirmiş olan Evgin DUYARLI da bu köprüden geçenlerden. Dünya’nın en tehlikeli köprüleri henüz adım atmadığım yerler olsa da en azından bir tanıdık gezginin bu köprüyü geçmiş olması beni mutlu etmekte.

2. Hussaini Köprüsü, Pakistan

Hussaini Asma Köprüsü, Pakistan | Flickr @Yodod
Hussaini Asma Köprüsü, Pakistan | Flickr @Yodod

Pakistan’da bulunan Hussaini Köprüsü Hunza vadisinde yaşayan insanlar tarafından komşu köy ve kasabalara ulaşmak için düzenli olarak kullanılsa da dışarıdan gelen ziyaretçiler köprüyü geçmek için cesaretten fazlasına ihtiyaç duymaktalar. Yukarı Hunza vadisindeki Borit gölü üzerinde uzanan köprü, bacaklarını esnetmek isteyen gezginleri kendisine çekmekte. En tehlikeli köprüler arasında liderliği çeken Hussaini köprüsünde yürümeye karar verirseniz sırtçantanızı karada bırakmayı unutmayın.

1. Ghasa Asma Köprüsü, Nepal

Ghasa Asma Köprüsü, Nepal
Ghasa Asma Köprüsü, Nepal

Nepal’de bulunan Ghasa asma köprüsü, sürekli olarak dar yollardan bir aşağı bir yukarı yol alan hayvan sürülerinin yarattığı sıkışıklığı önlemek amacıyla kurulmuş oldukça uzun bir asma köprüdür. Pek de dengeli olmayan bu köprüden geçenler yaşadıkları heyecanı hayvan sürüleri ile de paylaşmakta.İlginizi Çekebilir!

Yunanistan’ın En Güzel Çıplakları

Deniz kıyısında çıplak vakit geçirmekten kim hoşlanmaz ki? Kendimizi kandırmayalım gençler, Ege kıyıları Dionysos tarafından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir