Booking.com

Dünyanın En Kirli Şehirleri

Yaşadığımız gezegenimiz Dünya aynı zamanda bilinen evrendeki tek yuvamız ve bizler de bu mavi gezegeni temiz tutmak adına elimizden gelen çabayı göstermekle sorumluyuz. Eminim bu yazıyı okuyan herkes en azından çevresini temiz tutmak adına elinden gelen çabayı gösteriyordur. Elindeki çöpü yere atmamak, pilleri toplama noktasına götürmek, plastikleri doğada bırakmamak gibi eylemler hepimizin günlük hayatında bir yere sahiptir diye düşünüyorum. En azından umut ediyorum. Bireyler olarak elimizden gelen çabayı göstersek de gezegende temiz olmayı bir kenara koyun, maalesef “pis” bile olamayacak kadar kirlenmiş şehirler mevcut. Geri dönüşü yüzbinlerce yıl sürecek bu kirliliğin sebepleri ayrı bir yazı konusu olsa da temelinde hep aynı sorun yatıyor: “İnsanoğlunun doymak bilmez açgözlülüğü!”

Dünya Sağlık Örgütü, en tehlikeli görülen kirlilik sorunlarını göz önünde bulundurarak, yaşam belirtisi 40 yaşın altı ve 80 yaş üstü şehirleri belirledi. 80 yıldan daha uzun süre yaşayabileceğiniz ülkelerin sayısı ne yazık ki 20’yi geçemiyor. Dünyanın en kirli şehirlerini belirleyen faktörlerin başında hastalık geliyor. Onu; iç ve dış savaşlar, çöp temizleme imkanının olmaması, yeraltı suyu kirliliği, sanayi madenciliği faaliyetleri, radyoaktif atıklar, kentsel hava kalitesi, kapalı hava kirliliği gibi faktörler takip ediyor. İşte bu kriterlere göre “Dünyanın En Kirli Şehirleri”

1) Linfen, Çin

Linfen Dünyanın en kirli şehri olarak liste başı.

Linfen yalnızca Çin’de değil, Dünyanın en kirli şehirleri arasında da birinci sırada yer alıyor. Endüstriyel ve otomotiv kirliliklerin yanı sıra, burada birçok kömür madeni de var. Şehrin havası, yanan kömür nedeniyle çok fazla kirleniyor.

2) Tianying, Çin

Listenin iki numarasında yine Çin’in bir başka şehri Tianying yer alıyor. Kurşun ve ağır metaller nedeniyle ciddi bir kirlilik oluşan bölgede, Çin’in toplam kurşun üretiminin yarısından fazlası yapılıyor. Kurşun zehirlenmesi yaşamak istemiyorsanız buraya seyahat etmemeniz öneriliyor.

3) Sukinda, Hindistan

Sukinda, krom ve diğer ağır metaller nedeniyle, Dünyanın en kirli şehirleri arasında gösteriliyor. 2.5 milyondan fazla insanı etkileyen bu kirlilik, dünyadaki en büyük açık dökme krom madenlerinden birini içeriyor. Sukinda’da içme suyu, uluslararası standartlardan % 60 daha yüksek seviyelerde krom içeriyor.

4) Dzerzhinsk, Rusya

SARIN ve VX Gazı gibi kimyasallar ve zehirli yan maddeler nedeniyle Dünyanın en kirli şehirleri arasında oldukça acayip ve bana göre bir o kadar saçma, anlamsız, insanlık dışı içeriğe sahip bir şehir. Bir şehrin sarin ve VX gibi gazlarla kirletilmesi nasıl ve neden mümkün olabilir ki? Burada ölüm hızı, doğum oranını %260 aşmış durumda. Hayatı seviyorsanız yakınından bile geçmeyin.

5) Sumgayıt, Azerbaycan

Kirliliğinin nedeni ağır metaller ve yağ. Buradaki fabrikaların çoğu kapılarını kapatmış olsa da, kirlilik hala devam ediyor. Bölgeyi temizlemek için ise yapılan hiçbir çalışma yok. Ortamın pisliği doğaya terkedilmiş halde. Nerden baksan onyüzbinmilyon yıl sonra temizlenmiş olur.

İlginizi Çekebilir!

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar

Avustralyalı yazar Pam Brown “Atlar, insanların kendileri hakkındaki hayallerinin yansımasıdır. Güçleri ve güzellikleriyle, bize sıradan …

Bir yorum

  1. Çok güzel konu seçimi 🙂 Afiyetle okudum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir