Dünyanın En Kirli Şehirleri

Linfen, Çin

Linfen Dünyanın en kirli şehri olarak liste başı.

Linfen yalnızca Çin’de değil, Dünyanın en kirli şehirleri arasında da birinci sırada yer alıyor. Endüstriyel ve otomotiv kirliliklerin yanı sıra, burada birçok kömür madeni de var. Şehrin havası, yanan kömür nedeniyle çok fazla kirleniyor.

Tianying, Çin

Listenin iki numarasında yine Çin’in bir başka şehri Tianying yer alıyor. Kurşun ve ağır metaller nedeniyle ciddi bir kirlilik oluşan bölgede, Çin’in toplam kurşun üretiminin yarısından fazlası yapılıyor. Kurşun zehirlenmesi yaşamak istemiyorsanız buraya seyahat etmemeniz öneriliyor.

Sukinda, Hindistan

Sukinda, krom ve diğer ağır metaller nedeniyle, Dünyanın en kirli şehirleri arasında gösteriliyor. 2.5 milyondan fazla insanı etkileyen bu kirlilik, dünyadaki en büyük açık dökme krom madenlerinden birini içeriyor. Sukinda’da içme suyu, uluslararası standartlardan % 60 daha yüksek seviyelerde krom içeriyor.

Dzerzhinsk, Rusya

SARIN ve VX Gazı gibi kimyasallar ve zehirli yan maddeler nedeniyle Dünyanın en kirli şehirleri arasında oldukça acayip ve bana göre bir o kadar saçma, anlamsız, insanlık dışı içeriğe sahip bir şehir. Bir şehrin sarin ve VX gibi gazlarla kirletilmesi nasıl ve neden mümkün olabilir ki? Burada ölüm hızı, doğum oranını %260 aşmış durumda. Hayatı seviyorsanız yakınından bile geçmeyin.

Sumgayıt, Azerbaycan

Kirliliğinin nedeni ağır metaller ve yağ. Buradaki fabrikaların çoğu kapılarını kapatmış olsa da, kirlilik hala devam ediyor. Bölgeyi temizlemek için ise yapılan hiçbir çalışma yok. Ortamın pisliği doğaya terkedilmiş halde. Nerden baksan onyüzbinmilyon yıl sonra temizlenmiş olur.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.