Doğada Seyahat Kampçılık

Doğada Hayatta Kalmak

Ateş hem moral kaynağıdır hem de güvende hissetmenizi sağlar.

Kamp yapmaya gittiğiniz bir ormanda, doğa yürüyüşü yaptığınız patikada, dağda acil bir durumla karşı karşıya kaldınız mı? Bu tip durumlarda doğada hayatta kalmak için sakin ve dikkatli bir şekilde düşünmeli, önceliklerinizi belirlemeli ve buna uygun bir plan yapmalısınız. Doğada kaybolmak, kaza geçirmek gibi durumlar hayatınızı ciddi anlamda riske atabilir.

Bu yazıda doğada hayatta kalmak için izlemeniz gereken 7 önceliği bulabilirsiniz. Yıllar öncesinde aldığım dağcılık eğitimi ve geçen sürede okuduğum kitaplar, aylarca yürüyerek seyahat etmem, vahşi doğa kampı konusundaki deneyimlerim sonucu faydalı olacağına inandığım 7 temel önceliği özetlemeye çalıştım. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yazının sonunda yer alan yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyin.

Sadece burada yazan bilgiler ile doğada hayatta kalmak MÜMKÜN DEĞİLDİR! Doğada hayatta kalmakla ilgili detaylı bilgi ve eğitim için çeşitli basılı kaynaklara ve Hayatta Kalma Okulu, Dağcılık ve Kampçılık toplulukları gibi yerlere başvurmalısınız!

1. Olumlu Düşüncenin Gücü

Geldiğim yerlere bakıyorum ve gideceğim yerleri hayal ediyorum. | Arnavutluk, Cacabeze

Doğada hayatta kalmak şehirde hayatta kalmaktan pek de farklı sayılmaz. Moral ve motivasyonunuz yüksek olduğu sürece başarıya ulaşmanız kolaylaşır. Korkularınızı kontrol altında tutmalı ve panikten uzak durmalısınız. Hayatta kalmaya kesin olarak karar verin. Durumunuzu her yönüyle  gözden geçirin. İçinde bulunduğunuz kötü ve zorlu durumu tüm olumlu ve olumsuz yönleri ile düşündükten sonra yapmanız gerekenleri sırasıyla planlamaya başlayın. Çok hızlı yargılardan kesinlikle uzak durun. Doğada hayatta kalmak için herşeyden çok sakin, berrak ve olumlu düşünen bir zihne ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi çekebilir: Seyahatlerde anksiyete ile başa çıkmak!

YORUM YOK

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.