Seyahatin Enleri Doğa Yürüyüşü Yapılacak En Güzel 5 Zirve

Doğa Yürüyüşü Yapılacak En Güzel 5 Zirve

Rysy dağı doğa yürüyüşü için kolay bir rota sunuyor. | Fotoğraf: Ilya Schurov

5. Polonya, Kuzeybatı Zirvesi, Rysy Dağları

Rysy dağı doğa yürüyüşü için kolay bir rota sunuyor. | Fotoğraf: Ilya Schurov

Bir çok kaynak Polonya’ya kadar gidip Karpat sıradağlarının en yükseği olan Tatra Dağları’nı görmeden olmaz diyor. Rysy dağları Polonya ve Slovakya arasında yer alır. Krakow yakınlarında yer alan Zakopane kasabasından ulaşımı da oldukça kolay.

Rysy dağının oldukça ünlü üç farklı zirvesi vardır. Polonya bölümünde yer alan kuzey batı zirvesi 2499 metre ile en yükseğidir. Rysy’nin bu harika zirvelerine hem Polonya’dan hem de Slovakya’dan ulaşmak mümkün. Her iki bölümden de zirveye tırmanmak için teknik malzemeye ve özel eğitime ihtiyaç duyulmamaktadır. Böylesine kolay bir zirve olduğu için yaz aylarında buraya bir çok doğa sever keyifli doğa yürüyüşleri yapmaya gelmektedir.

Tırmanışa başlamak için en uygun yer Polonya tarafındaki Oko göl evi veya Slovakya tarafında Strbske Pleso’dur. Patika boyunca yer alan kırmızı işaretleri ve diğer doğa yürüyüşü yapanları izleyerek Avrupa’nın zirvelerinden birine bir kaç saat içinde kolayca ulaşabilirsiniz.

5 YORUM

  1. Alçak Tatra’da Chopok ve Dumbier zirvelerine yürüme şansına eriştim. Parkur herkesin yürüyebileceği gibi, basit bir parkur ama iki zirveyi de yürüyebilmek biraz kondisyon gerektirir. Toplamda başlangıç noktasına dönüşümüz 17Km sürmüştü. Büyük bölümü tırmanış tabi. Bizim çıktığımız tarafta ilginç de bir adet var. Tepedeki restoran, otel, dinlenme noktasına çıkan patika yolunda koca kütükler bırakılmış. Devrilen ağaçları kesmişler ve buralara dizmişler. Yukarı çıkan ve totosuna güvenen babayiğitler, bu kocaman kütüklerden birini sırtlanıp, yaklaşık 1700 metredeki bu dinlenme tesisine kadar omuzlarında çıkarıyorlar (4,5 – 5 km ve 600 civarı rakım). Yukarı çıkaranları da gördüm, yukarı çıkarttıktan sonra şöyle bir yüklendim ama taşınacak gibi de değil namussuz 🙂 Yazına ekleme yapacak olursam da, eğer bu yazıyı okuyan ve o tarafa giden olursa o dinlenme bölgesinde bir çorba içsin. Slovakların yılbaşında yaptığı geleneksel bir çorba var, lahana turşusundan yapılıyor ve bol acılı ve muhteşem güzel. Yanına da bir rakija içtikten sonra, enerjiyi fulleyip, yola devam edebilirsiniz. 🙂

    Oralarda kamp yapmanın yasak olmasının sebebi çok fazla ayı olması. Bu bölgeye gelmeden önce yaptığım bir kampta sağolsunlar, gece çadırda biraz yusuflamama sebebiyet verdiler. Bir de Slovaklar doğalarına çok saygılı. O bölge doğal koruma alanı olarak sayılıyor ve saygılarından, mantar vs gibi insanların toplayıp yiyebilecekleri bir bitki görseler dahi koparmıyorlar. “Onlar burada yaşayan hayvanlar için” demişti, beni buraya getiren Duşan. 🙂

  2. Şu anda orta ve liselere yönelik proje yapıyorum. Ve projede seçtiğim dağları sizin yaptığınız bu sitedeki açıklamalarınıza borçluyum. Elinize sağlık. Güzel bilgiler aktarmışsınız. Ne mutlu bilgilerini paylaşanlara.Sizi tebrik ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

    Not: Bu bilgileri aşağıda adresini belirtiğim sitemde yayımlayabilir miyim.
    Saygılarımla.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.