Doğada Seyahat Kamp Malzemeleri

Daha İyi Görün Daha Çok Keyif Alın: Spor Gözlükler

İster rallide hız yapın, isterseniz su altında ilerleyin. Spor yaparken nerede olursanız olun en gerekli duyunuz görme duyusu olacaktır.

Hareketsiz yaşamın getirdiği sağlık sorunlarını aşmak, her zaman fit kalmak için günümüzde spor yapmak büyük zorunluluklardan biri haline geldi. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklardan kaçmak ve sağlıklı bir beden ile yaşayabilmek için iyi beslenme, bol su tüketme ve vitaminler gibi ek desteklerin yanında spor olmazsa olmaz alışkanlıklardan biri. Farklı hava koşullarında ve farklı zeminlerde yapılan faaliyetler de birbirinden farklı spor dallarını oluşturuyor. Ancak neredeyse tüm spor dallarındaki ortak nokta görme duyusu ile hareket edilmesi. Özellikle bazı spor dallarında net bir görüş karşılaşmalardan zaferle ayrılmak için en büyük etken.

Ne Kadar Net O Kadar İyi!

İnsanoğlunun izlenimlerinin %80’i etrafta gördüklerinden oluşuyor. Bu büyük oran da görme yetisini en önemli duyulardan biri haline getiriyor. Aynı zamanda kendini güvende hissetmek de spor yaparken en önemli noktalardan biri. Kişi ne kadar iyi görürse kendini o kadar güvende hissediyor böylece yaptığı sporun gerekliliklerine daha iyi konsantre olabiliyor. Bu da dikkatsizlik sonucu oluşacak sakatlanmaları belli bir oranda engelliyor.

Açık Havada Net Görüş Spor Gözlükler ile Mümkün

Macera sporları ile yürüyüş, koşu, bisiklet, tenis ve golf gibi açık havada yapabileceğiniz doğa sporlarında görüşünüzün hava koşullarından etkilenmemesi çok önemlidir. Özellikle tenis gibi belirli saha ölçüleri olan bir spor dalı ile ilgileniyorsanız görüşünüzün net olması kaçınılmazdır. Bozuk bir görüş sayı kaçırmanıza neden olabilir. Neredeyse tüm sporlar dallarında, derinlik ve hareket algısı ile odağı hızla ayarlayabilme yeteneği, rakiplere karşı sağlanan büyük bir avantajdır. Bunu da ancak kaliteli spor gözlükler ile yakalayabilirsiniz. Kırılmaya karşı dayanıklı gözlükler görüşünüzü tüm olumsuz koşullara karşı koruyacak ve sizi zafere ulaşmanız için destekleyecek ekipmanlardan biridir.

Su sporlarında da gözlük vazgeçilmezlerdendir. Özellikle havuzlarda gözlerinizi bakterilerden ve klordan korurken denizde de tuzlu sudan korur. Yüzünüze iyi oturan bir çift gözlük su altında görüşünüzü netleştirerek hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar. Cilde dost silikon malzemelerle oluşturulan basınca dayanıklı gözlükler kullanmanız çok önemlidir. Özellikle kontak lens kullanan bireyler mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır.

Tıpkı yüzme de olduğu gibi kış sporlarında da gözlükler oldukça önemlidir. Kar taneleri ışığın %95’ini yansıttığından ve insan gözü de 10,000 lux aydınlanma seviyesine programlandığından karla kaplı alanlarda görebileceğinin yaklaşık 10 katı oranında ışıkla karşılaşır. Bu durumun görüş kalitenizi engellememesi için UV filtresine ve üçüncü kategori renk seviyesine sahip gözlükler kullanmanız şarttır.

Spor yaparken hareket kabiliyetinizi ve performansınızı doğrudan etkileyecek çeşitli spor gözlükleri için Decathlon’un online mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.