Booking.com
Cebelitarık ve marina

Cebelitarık Görülmesi Gereken 10 Yer

Cebelitarık’ın eski çağdaki adı Calpe’dir. Şimdi ise Arap komutanı Tarık bin Ziyad’ın adını taşır. Tarık boğazın güvenliğini sağlamak için burada bir kale yaptırmıştır. Cebelitarık 1462’de Araplardan İspanyollara geçmiş, 1502’de resmen İspanyol topraklarına katılmıştır. 24 Temmuz 1704’te İngiltere-Hollanda deniz kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. 1705 tarihindeki Ultrecht Antlaşmasıyla İspanya kaleyi İngiltere’ye iade etmeyi kabul etmiştir.

Cebelitarık’ın statüsü iki ülke, İspanya ile İngiltere arasında hâlâ tartışılmaktadır. Kendi isteğiyle İngiliz sömürgesi olarak kalmak isteyen Cebelitarık, 6 km² yüzölçümü, 35.000 nüfusuyla bayrağı ve marşı olan ülke, dünya üzerinde küçük bir alan zaptetmesine rağmen iki ülke arasında zaman zaman büyük sorunlara neden olmaktadır. Akdeniz’in Atlas Okyanusu‘na açılan bu bölgesi özellikle deniz ticareti açısından büyük önem taşır.*

 

Teknestop çekerek Fransa’dan başladığım yelken seyahatimde ilk durağımız Cebelitarık olmuştu. Yola çıktıktan birkaç gün sonra yakıt tanklarından birisinin bağlantıları koptuğu için planımızın dışına çıkarak Cebelitarık’ta bir haftaya yakın vakit geçirme şansını elde ettik.

Costa del Sol ve Fas’ın kuzeyinden Cebelitarık Kayası’nı rahatlıkla görebilirsiniz. Kayanın yüksek bölgelerine çıktıkça gördüğüm manzara karşısında heyecanım kat kat artmıştı. Cebelitarık uzaktan bakıldığında sadece bir kaya gibi görünse de bu bölgede keşfedecek, insanı hayrete düşüren birbirinden ilginç yapılar mevcut.

Erken dönem Yunan ve Romalı kaynaklara göre Cebelitarık Dünya’nın sonunu işaretlemek için Herkül tarafından dikilen iki sütundan birisidir. Efsanevi Erytheia adasına doğru yol alırken Atlas Dağları’nı ikiye yaran Herkül böylece Atlas Okyanusu’nu Akdeniz ile birleştirmiştir. Böylece Cebelitarık boğazı oluşmuştur. Oldukça etkileyici bir hikaye, öyle değil mi?

Bir çok kişi Cebelitarık’a seyahat etmenin gereksiz olduğunu ve özellikle sahip olduğu statü yüzünden sınır kontrolleri ile uğraşmanın zorlu olduğunu düşünüyor. Denizaşırı İngiliz toprağı olması maalesef turist dostu bir ülke olduğu anlamına gelmez. Özellikle bu küçük ülkenin vergisiz dükkanları ve zengin yatırımcılara sunduğu avantajları göz önünde bulundurunca sırtçantalı turistlere pek ilgi göstermediklerini itiraf etmeliyim.

Cebelitarık Havalimanı ana cadde ile kesişiyor. Karşı taraf İspanya
Cebelitarık Havalimanı ana cadde ile kesişiyor. Karşı taraf İspanya.

Cebelitarık’a yelkenli tekne ile giriş yaparken bile binbir zorlukla karşılaştık. Önümüze bir sürü engel çıkarmaya çalışan marina yetkilileri ısrarla İspanya’ya gitmemiz için bizi ikna etmeye çabaladı. Özellikle Türk vatandaşının teknede olduğunu öğrendiklerinde tüm işlemler bitene kadar benim karaya ayak basmama izin dahi vermedileri. Amerikalı kaptanımızın ısrarlı ve inatçı tavrı sonunda denizcilik şirketinden yüklü bir ücret karşılığı 3 günlük liman izni alabildik. Her ne kadar liman bölgesinden dışarıya çıkmam yasak olsa da bu durumu pek takmadık ve bir çok sefer İspanya’nın La Linea şehrine geçtik. Sadece bir sefer polisin kontrolüne denk geldik ve bir kaç özür dileyerek durumu bilmediğimizi söyledik. Polisten fırça yiyen şirket sahibi de beş dakika içinde yanımıza gelerek bize fırça atmaktan geri kalmadı. Zavallı adam bizim yüzümüzden lisansını kaybetme tehlikesiyle karşılaştığı için sokakta bağrındı durdu.

Cebelitarık’ı ziyaret etmek için geçerli bir İngiliz vizesine ihtiyacınız var. Cebelitarık’ta bulunan sıradışı havalimanına direk uçabilir, İspanya’nın La Linea şehrinden yürüyerek sınırı geçebilir veya Fas’tan feribot ile bu minik ülkeye ulaşabilirsiniz.

Cebelitarık Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Cebelitarık son derece ufak bir ülke. Bu yüzden yürümeyi ve dik yokuşları seviyorsanız araç kullanmadan her yerini 1-2 günde gezebilirsiniz. Cebelitarık kayasında bulunan kale, kuşatma tünelleri, maymun sığınağı, St. Michael mağarası için bir günlük tur yeterli olacaktır. Cebelitarık kayası doğal koruma alanı olarak kabul ediliyor. Girişte bilet alırken her yere girmenizi sağlayan indirimli kombo biletlerden almanızı öneririm. Merkezde bulunan turizm bilgi ofisinden ücretsiz harita ve detaylı bilgiler almanız mümkün.

Maalesef Cebelitarık sırtçantalı, parasız veya kaba tabirle bitli turistlere uygun bir yer değil. Hatta o kadar ki ülkenin hiç bir yerinde çadır kurmanıza, karavan parketmenize izin verilmiyor. Ülkenin para birimi İngiliz Sterlini ve yemek, içmek, konaklama son derece pahalı. Bu sebeple tavsiyem yolunuz İspanya’nın güneyine düşerse La Linea kentinde konaklayıp günübirlik Cebelitarık ziyareti yapmanız olacaktır. Tabii bu durumda İspanya’ya giriş çıkış yapacağınız için çok girişli schengen vizesine ve Cebelitarık için de İngiliz konsolosluğundan alacağınız vizeye ihtiyacınız olacaktır. Durum böyle olunca Cebelitarık’a seyahat etmek zorlaşıyor.

Cebelitarık Tarih ve Kültür Müzesi

Şehir merkezinde Bomb House sokağında bulunan müze Cebelitarık’ın tarihi ve kültürünü incelemek için iyi bir başlangıç yeridir. Bölgenin tarihine dair 15 dakikalık kısa filmden sonra gerçek bir Neandertal kafatasını, açık hava arkeoloji sergisini ve bir çok askeri eserleri Cebelitarık müzesinde inceleyebilirsiniz.

St. Michael Mağarası

Cebelitarık’ta göreceğiniz hemen hemen her yer gibi St. Michael mağarası da efsanelere konu olmuştur. Bir zamanlar bu Katedral Mağarası’nın derinliklerinin sonsuzluğa uzandığı ve mağarada bulunan oyukların Hades’in Geçidi olduğuna inanılmaktaydı. Fakat bilimsel gerçekler efsaneler kadar etkileyici olmuyor. Yağmur sularının binlerce yıl boyunca aşındırdığı kireçtaşı sebebiyle bu muazzam büyüklükteki ve etkileyici yapıdaki mağara oluşmuş. Ve evet mağaranın bir sonu mevcut. Yine de mağarayı gezerken Hades’e saygılarımı iletmeden içim rahat etmedi.

Cebelitarık St. Michael mağarasında bulunan konser salonu.

Çok eski tarihlerde bu mağaranın insanlar tarafından sığınak olarak kullanıldığına dair sağlam izler mevcut. Cebelitarık’ın ünlü büyük kuşatması sırasında ise mağara hastane ve depo olarak görev yapmış.

Cebelitarık St. Michael mağarasında bulunan konser salonu.

Mağaranın içinde yer alan sarkıt ve dikitlerin çoğu insanı hayrete düşürecek denli göz alıcı güzelliğe sahipler. Yeraltı gölünün harika görüntüsünü kesinlikle kaçırmayın. Mağara içinde yer alan büyük konser salonunda içinizden gelen bir şarkıyı söyleyerek harika akustiğin tadını çıkarabilirsiniz.

Avrupa Noktası

Cebelitarık boğazı

Avrupa noktası kıtanın en uzak ucunu işaretlemek amacıyla yapılmış. Aracınız olmadan buraya ulaşmak biraz zorlu olabilir fakat bana güvenin bu noktanın manzarası tüm yorgunluğa değer. Eğer şansınız varsa buraya ulaştığınızda hava ve görüş açık olabilir. Afrika kıtasını, Fas’ın Rif dağlarını, İspanya kıyılarını ve Cebelitarık boğazını tek bir noktadan görmek son derece heyecan vericiydi.

Cebelitarık Körfezi

Cebelitarık son dönemlerde balina ve yunusları görmek için düzenlenen turlarla turistlerin dikkatini çekmektedir. Cebelitarık körfezine yapacağınız tekne turu ile tüm yıl boyunca yunusları doğal ortamlarında yakından görebilme şansınızı vardır. Eğer yavru yunusları da görmek isterseniz yaz aylarını tercih etmelisiniz. Cebelitarık boğazı aynı zamanda Akdeniz’de üremeye gelen bir çok okyanus köpekbalığının da göl yolu üzerindedir.

Ana Cadde

Cebelitarık ana caddesi gün boyu hareketli
Cebelitarık ana caddesi gün boyu hareketli

Gibraltar’ın ne kadar küçük bir ülke olduğundan bahsetmiştim. Cebelitarık bir ülkeden çok bir kasabayı andırıyor. Ana caddesi de ülkenin merkezi konumunda. Ana caddeye gelir gelmez sağlı sollu dükkanlar hemen dikkatinizi çekebilir. Bunlar Avrupa’nın vergi cenneti Cebelitarık için zenginlik kaynaklarından sadece birisidir. Elektronikten oyuncağa, parfümden çikolataya, alkol ve sigaradan hediyelik eşyalara kadar hemen hemen her şeyi vergi avantajı ile uygun fiyata bulabileceğiniz dükkanlarda sıkı pazarlık yapmanızı öneriyorum.

Cebelitarık içki dükkanlarında vergisiz içki ve sigara satışı yapılıyor.
Cebelitarık ana cadde üzerinde bulunan en ucuz ve leziz dükkan Mojo
Cebelitarık ana cadde üzerinde bulunan en ucuz ve leziz dükkan Mojo

Gündüz saatlerinde dolaşmaya veya alışveriş yapmaya gelenler ile dolu olan Cebelitarık ana caddesi akşam saatlerinde de eğlence sevenler için merkezi bir yerdir. Ocean Village’ta bulunan yeni kumarhane, Casemates Meydanı’ndaki barlar ve restoranlar geç saatlere kadar keyifli vakit geçirmek için ideal yerlerdendir. Canlı müzikten hoşlanıyorsanız, yerlilerin de bir numaralı tercihi olan Rock on the Rock kesinlikle uğramanız gereken yerlerdendir.

Cebelitarık Maymunları

Kuyruksuz makak maymunu.
Kuyruksuz makak maymunu.

Kuyruksuz Berberi makakları Cebelitarık’ın en ünlü yerleşimcilerindendir. Bu maymunlar Avrupa’da serbestçe yaşayan tek primat grubu olma özelliğini de taşır. (Tabii insanları saymazsak) Söylentilere göre Cebelitarık maymunları ortadan kalkmadan İngilizler de buradan yok olmayacaklarmış.

Cebelitarık kayasında maymunları her yerde görebilirsiniz.
Makak maymunları hırsızlıkta ustalar ve insanlardan hiç çekinmiyorlar.
Makak maymunları hırsızlıkta ustalar ve insanlardan hiç çekinmiyorlar.
Cebelitarık kayasındaki makak maymunlarına yaklaşmak mümkün yine de dikkatli olmak gerek.
Cebelitarık kayasındaki makak maymunlarına yaklaşmak mümkün yine de dikkatli olmak gerek.

Maymunları ziyaret etmek son derece popüler turistik turların başında geliyor. Her ne kadar insanlarla birlikte yaşamaya alışkın görünseler de halen vahşi olduklarını unutmayın. Hatta çoğu zaman pek de misafirperver davrandıklarını söyleyemem. Bir şeyleri çalmadıkları, kemirmedikleri veya kavga etmedikleri zaman emin olun uyuyorlardır. Eğer bu güzel canlıları ziyaret etmek isterseniz merkezden lisanslı tur taksilerinden birini kiralayabilir, teleferikle Cebelitarık kayasına çıkabilir veya bizim yaptığımız gibi tüm yolu merkezden yukarıya kadar yürüyebilirsiniz.

Cebelitarık maymunlarının merkezi Apes Den
Cebelitarık maymunlarının merkezi Apes Den

Maymunların bulunduğu bölgelere giderken üstünüzde herhangi bir takı bulunmadığından emin olun. Bu maymunlar gerçek bir kapkaç uzmanı olmuşlar. Bir anda üstünüze atlayıp siz daha ne olup bittiğini anlamadan kolye, yüzük, küpe, cüzdan, şapka, telefon ve hatta çantanızı açıp içindekileri kapıp kaçabilirler. Arabayla maymunların bulunduğu yere gidiyorsanız camlarınızı kapalı tutmanızda fayda var. Açık gördükleri camdan içeriye dalarak arabanızda ne var ne yoksa yağmalayabilirler.

Mağribi Kalesi

Cebelitarık Fas Kalesi | Moorish Castle
Cebelitarık Mağribi Kalesi | Moorish Castle
Cebelitarık Mağribi kalesindeki merdivenlerden yukarıya çıkabilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Kale ilk olarak 1068 yılında inşa edilmiştir. İki yüzyıl sonra İspanyollar tarafından talan edilen kale 14. yy’da ikinci Fas işgalinde tekrardan inşa edilmiştir. Günümüzde kale ilk kurulduğu orjinal yerinde bulunmaktadır. Kalede dalgalanan bayrak Cebelitarık’ın her yerinden görülebilir.

Rosia Körfezi

Rosia körfezi Cebelitarık’ta yer alan tek doğal limandır. Trafalgar deniz savaşının sonunda Lord Nelson’un bedeninin brendi varilinde getirildiği yeri burada görebilirsiniz. Tabii ilginizi çekerse.

Botanik Bahçesi

Cebelitarık botanik bahçesi oldukça güzel düzenlenmiş ve son derece büyük.
Cebelitarık botanik bahçesi oldukça güzel düzenlenmiş ve son derece büyük.

Doğal güzelliği ve evlilik törenleri için en popüler yerlerin başında gelen Alameda Botanik Bahçesi birbirinden alımlı gelinler ve meraklı botanikçileri aynı yerde buluşturmayı başarmaktadır. Alameda Botanik Bahçesi içinde oldukça nadir bulunan bir çok bitki türünü görme şansınız var. Sadece bu bölgeye özgü bir çok tür arasında özellikle Cebelitarık Deniz Lavantası dikkatleri üstüne çekmektedir. Bahçe içinde yapay göller, dereler, çocuk bahçesi, savaş topları ve açık hava tiyatrosu gibi farklı alanlar da mevcut.

Cebelitarık botanik bahçesi merkez caddenin sonunda yer almaktadır ve giriş ücreti bulunmamaktadır.

Büyük Kuşatma Tünelleri

Cebelitarık kayasında yer alan kuşatma tünelleri
Cebelitarık kayasında yer alan kuşatma tünelleri
Cebelitarık kayasında yer alan kuşatma tünelleri
Cebelitarık kayasında yer alan kuşatma tünelleri

Savaş topları demişken, Cebelitarık kayasındaki en ilginç yerlerden birisi de Büyük Kuşatma Tünelleri’dir. Bölge 18. yy’da Fransız ve İspanyollar tarafından kuşatma altına alındığı sırada İngilizler tarafından kazılan bu tünellerde dolaşmak tarihi tekrar yaşamanıza sebep olabilir.

Duvara yazı yazan temsili asker. Duvarda kazınmış yazılar halen duruyor.
Duvara yazı yazan temsili asker. Duvarda kazınmış yazılar halen duruyor.
Ortam savaş sonrasında olduğu gibi korunmuş.
Ortam savaş sonrasında olduğu gibi korunmuş.
Büyük kuşatma sırasında Cebelitarık'ta yaşayanların temsili hayatları
Büyük kuşatma sırasında Cebelitarık’ta yaşayanların temsili hayatları

Tünellerin yapım amacı oldukça çılgın bir fikre dayanıyor. Savaş toplarını (gerçekten de büyük toplar) kayanın içinden ilerletip açılan deliklerden dışarıya doğru ateş ederek bölgeyi korumak. Tünellerin içinde yürürseniz bir çok alanda bu topları görebilirsiniz. Tünel zemini pek düzgün olmadığı için rahat ve kaymaz tabanlı ayakkabı giymeniz fayda sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir!

Cebelitarık İspanya Sınırı | Stresli Yürüyüş

Planımız sabah erken kalkıp Cebelitarık‘ın ünlü kayasına çıkmak. Burada bulunan mağaraları, dünya savaşından kalma sığınak …

4 Yorumlar

  1. Çok mükemmel bi yazı olmuş uçağa gibraltar uçağına binmeme dakikalar kala denk geldi çok iyi çok teşekkürler

  2. güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir