Cebelitarık Görülmesi Gereken 10 Yer

Cebelitarık son derece ufak bir ülke. Bu yüzden yürümeyi ve dik yokuşları seviyorsanız araç kullanmadan her yerini 1-2 günde gezebilirsiniz. Cebelitarık kayasında bulunan Mağribi Kalesi, kuşatma tünelleri, maymun sığınağı, St. Michael mağarası, O’hara bataryası için bir günlük tur yeterli olacaktır. Cebelitarık kayası doğal koruma alanı olarak kabul ediliyor. Girişte bilet alırken her yere girmenizi sağlayan indirimli kombo biletlerden almanızı öneririm. Merkezde bulunan turizm bilgi ofisinden ücretsiz harita ve detaylı bilgiler almanız mümkün.

Maalesef Cebelitarık sırtçantalı, parasız veya kaba tabirle bitli turistlere uygun bir yer değil. Hatta o kadar ki ülkenin hiç bir yerinde çadır kurmanıza, karavan parketmenize izin verilmiyor. Ülkenin para birimi İngiliz Sterlini ve yemek, içmek, konaklama son derece pahalı. Bu sebeple tavsiyem yolunuz İspanya’nın güneyine düşerse La Linea kentinde konaklayıp günübirlik Cebelitarık ziyareti yapmanız olacaktır. Tabii bu durumda İspanya’ya giriş çıkış yapacağınız için çok girişli schengen vizesi ve sınırdaki görevli polisi İspanya’ya geri döneceğinize ikna etmeniz gerekecek. Bazı durumlarda sizden geçerli bir İngiltere vizesi bile istenebilir. Durum böyle olunca Cebelitarık’a seyahat etmek zorlaşıyor.

Ana Cadde

Cebelitarık ana caddesi gün boyu hareketli
Cebelitarık ana caddesi gün boyu hareketli

Gibraltar’ın ne kadar küçük bir ülke olduğundan bahsetmiştim. Cebelitarık bir ülkeden çok bir kasabayı andırıyor. Ana caddesi de ülkenin merkezi konumunda. Ana caddeye gelir gelmez sağlı sollu dükkanlar hemen dikkatinizi çekebilir. Bunlar Avrupa’nın vergi cenneti Cebelitarık için zenginlik kaynaklarından sadece birisidir. Elektronikten oyuncağa, parfümden çikolataya, alkol ve sigaradan hediyelik eşyalara kadar hemen hemen her şeyi vergi avantajı ile uygun fiyata bulabileceğiniz dükkanlarda sıkı pazarlık yapmanızı öneriyorum.

Detaylı bilgi: Casemates Meydanı & Ana Cadde

Cebelitarık Tarih ve Kültür Müzesi

Şehir merkezinde Bomb House sokağında bulunan müze Cebelitarık’ın tarihi ve kültürünü incelemek için iyi bir başlangıç yeridir. Bölgenin tarihine dair 15 dakikalık kısa filmden sonra gerçek bir Neandertal kafatasını, açık hava arkeoloji sergisini ve bir çok askeri eserleri Cebelitarık müzesinde inceleyebilirsiniz.

St. Michael Mağarası

Cebelitarık’ta göreceğiniz hemen hemen her yer gibi St. Michael mağarası da efsanelere konu olmuştur. Bir zamanlar bu Katedral Mağarası’nın derinliklerinin sonsuzluğa uzandığı ve mağarada bulunan oyukların Hades’in Geçidi olduğuna inanılmaktaydı. Fakat bilimsel gerçekler efsaneler kadar etkileyici olmuyor. Yağmur sularının binlerce yıl boyunca aşındırdığı kireçtaşı sebebiyle bu muazzam büyüklükteki ve etkileyici yapıdaki mağara oluşmuş. Ve evet mağaranın bir sonu mevcut. Yine de mağarayı gezerken Hades’e saygılarımı iletmeden içim rahat etmedi.

Detaylı Bilgi: St. Michael Mağarası

Avrupa Noktası

Cebelitarık boğazı

Avrupa noktası kıtanın en uzak ucunu işaretlemek amacıyla yapılmış. Aracınız olmadan buraya ulaşmak biraz zorlu olabilir fakat bana güvenin bu noktanın manzarası tüm yorgunluğa değer. Eğer şansınız varsa buraya ulaştığınızda hava ve görüş açık olabilir. Afrika kıtasını, Fas’ın Rif dağlarını, İspanya kıyılarını ve Cebelitarık boğazını tek bir noktadan görmek son derece heyecan vericiydi.

Cebelitarık Körfezi

Cebelitarık son dönemlerde balina ve yunusları görmek için düzenlenen turlarla turistlerin dikkatini çekmektedir. Cebelitarık körfezine yapacağınız tekne turu ile tüm yıl boyunca yunusları doğal ortamlarında yakından görebilme şansınızı vardır. Eğer yavru yunusları da görmek isterseniz yaz aylarını tercih etmelisiniz. Cebelitarık boğazı aynı zamanda Akdeniz’de üremeye gelen bir çok okyanus köpekbalığının da göl yolu üzerindedir.

Cebelitarık Maymunları

Kuyruksuz makak maymunu.
Kuyruksuz makak maymunu.

Kuyruksuz Berberi makakları Cebelitarık’ın en ünlü yerli canlıları arasındadır. Bu maymunlar Avrupa’da serbestçe yaşayan tek primat grubu olma özelliğini de taşır (Tabii insanları saymazsak). Söylentilere göre Cebelitarık maymunları ortadan kalkmadan İngilizler de buradan gitmezmiş.

Detaylı Bilgi: Cebelitarık Berberi Makakları

Mağribi Kalesi

Cebelitarık Fas Kalesi | Moorish Castle
Cebelitarık Mağribi Kalesi | Moorish Castle

Kale ilk olarak 1068 yılında inşa edilmiştir. İki yüzyıl sonra İspanyollar tarafından talan edilen kale 14. yy’da ikinci Fas işgalinde tekrardan inşa edilmiştir. Günümüzde kale ilk kurulduğu orjinal yerinde bulunmaktadır. Kalede dalgalanan bayrak Cebelitarık’ın her yerinden görülebilir.

Detaylı Bilgi: Mağribi Kalesi

Rosia Körfezi

Rosia körfezi Cebelitarık’ta yer alan tek doğal limandır. Trafalgar deniz savaşının sonunda Lord Nelson’un bedeninin brendi varilinde getirildiği yeri burada görebilirsiniz. Tabii ilginizi çekerse.

Botanik Bahçesi

Cebelitarık botanik bahçesi oldukça güzel düzenlenmiş ve son derece büyük.
Cebelitarık botanik bahçesi oldukça güzel düzenlenmiş ve son derece büyük.

Doğal güzelliği ile ziyaretçileri hayran bırakan ve evlilik törenleri için en popüler yerlerin başında gelen Alameda Botanik Bahçesi birbirinden alımlı gelinler ve meraklı botanikçileri aynı yerde buluşturmayı başarmaktadır. Alameda Botanik Bahçesi içinde oldukça nadir bulunan bir çok bitki türünü görme şansınız var. Sadece bu bölgeye özgü bir çok tür arasında özellikle Cebelitarık Deniz Lavantası dikkatleri üstüne çekmektedir. Bahçe içinde yapay göller, dereler, çocuk bahçesi, savaş topları ve açık hava tiyatrosu gibi farklı alanlar da mevcut.

Detaylı Bilgi: Alameda Botanik Bahçesi

Büyük Kuşatma Tünelleri

Cebelitarık kayasında yer alan kuşatma tünelleri
Cebelitarık kayasında yer alan kuşatma tünelleri

Cebelitarık kayasındaki en ilginç yerlerden birisi de Büyük Kuşatma Tünelleri’dir. Bölge 18. yy’da Fransız ve İspanyollar tarafından kuşatma altına alındığı sırada İngilizler tarafından kazılan bu tünellerde dolaşmak tarihi tekrar yaşamanıza sebep olabilir.

Detaylı Bilgi: Büyük Kuşatma Tünelleri

Kuşatma Altındaki Şehir Müzesi

Büyük kuşatma zamanında Cebelitarık kayasında bulunan, cephanelik ve mühimmat üretim tesisinin olduğu alana çok sayıda sivil göç etmek zorunda kalmıştır. Burada sıkışıp kalan asker ve sivillerin hayatını betimleyen figürler ve detaylı bilgiler kuşatma zamanı yaşananları gözler önüne seriyor.

Detaylı Bilgi: Kuşatma Müzesi

4 YORUM

  1. Çok mükemmel bi yazı olmuş uçağa gibraltar uçağına binmeme dakikalar kala denk geldi çok iyi çok teşekkürler

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.