Cebelitarık Berberi Makakları

Kuşatma tünellerini gezip ilginç fotoğraflar çektikten sonra Cebelitarık kayasının güney ucuna doğru yavaş yavaş yürümeye devam ediyoruz. Cebelitarık uzaktan kendi başına duran devasa bir kayalık gibi görünse de içinde çok farklı canlı türlerini barındırıyor. Doğa koruma alanı Akdeniz tipi bitki örtüsü, martılar, çeşitli sürüngenler ve ilginç kuşların yanında Cebelitarık’ın ünlü berberi makakları için de bir yuva olmuş. Büyük kuşatma tünellerinin girişine yakın karşılaştığımız Berberi makakları Avrupa’nın doğal ortamda yaşayan tek primat topluluğudur – insanları saymazsak. Tam olarak bu makakların ne zaman ve nasıl buraya ulaştığı bilinmiyor. Bu konuda çeşitli söylentiler var. Bir kısım araştırmacı Fas kıyılarından yüzerek Cebelitarık’a ulaştıklarını söylüyor. Bir başka araştırmacı grubu ise Afrika ile Cebelitarık arasında eskiden bazı tünellerin var olduğunu, bunlar sayesinde berberi makaklarının Cebelitarık’a ulaştıklarını söylüyor.

Bu sevimli fakat haylaz canlılar için hazırladığım videoyu yazının sonunda izleyebilirsiniz.

Söylentilere göre Cebelitarık maymunları ortadan kalkmadan İngilizler de buradan gitmezmiş.

Maymun Sığınağı – Apes’ Den

Makak Barınağı

Maymunları ziyaret etmek son derece popüler turistik turların başında geliyor. Kayada yaşayan yaklaşık 300 tane makağın büyük çoğunluğu kayanın güneyindeki maymun sığınağı (Apes’ Den) çevresinde yaşıyor. Sığınak çevresindeki maymunlar çok daha sakin ve çekinmeden insanlara yaklaşıyor. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar şirin, cana yakın ve oyuncu görünseler de her biri usta birer hırsız.

İnsanlarla birlikte yaşamaya alışkın görünseler de halen vahşi olduklarını unutmayın. Hatta çoğu zaman pek de misafirperver davrandıklarını söyleyemem. Bir şeyleri çalmadıkları, kemirmedikleri veya kavga etmedikleri zaman emin olun uyuyorlardır. Bir anda siz ne olduğunu anlamadan üstünüze atlayıp çantanızı açabilir, takınızı, telefonunuzu göz açıp kapayana kadar çalıp kaçabilirler. Makakların olduğu bölgeden arabayla geçerken camları kapalı tutmanızı öneririm. Açık pencerelere karşı ayrı bir ilgileri var. Arabaların içine atlayıp ortalığı birbirine katabilirler.

Bu şirin fakat aynı zamanda haylaz canlıların fotoğraflarını çekebilir, kendileri ile çok haşır neşir olmadan çeşitli oyunlar oynayabilir veya sadece uzaktan izleyebilirsiniz. Makakları beslemek kesinlikle yasak ve bu konuda uygulanan cezalar var.

Eğer bu güzel canlıları ziyaret etmek isterseniz merkezden lisanslı tur taksilerinden birini kiralayabilir, teleferikle Cebelitarık kayasına çıkabilir veya bizim yaptığımız gibi tüm yolu merkezden yukarıya kadar yürüyebilirsiniz.

Fotoğrafların büyük halini görmek için üstüne tıklayın!

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.