Çadır Kazıkları

Çadır kazıkları çok konuşulmayan fakat kamp için gerekli malzemeler listesinin başında yer alır. Çadırı yere sabitlemek için kullanılan kazıkların çok farklı tipte modelleri mevcut. Bunlar arasında “en iyisi” gibi bir şey söz konusu değil. Kamp kuracağınız zemine “en uygun” çadır kazığını bilmeniz ve bunu uygun şekilde kullanmayı öğrenmeniz gerekir.

Çadır satın aldığınız zaman yanında standart çubuk kazık hediye ederler. Bunlar belli zeminlerde kullanışlı olsa da bunları yedek olarak ayırıp daha kaliteli çadır kazığı kullanmanızı tavsiye ederim.

Oldukça farklı tipte çadır kazıkları bulunsa da temelde kullanım şekli benzerdir. Kazıklar çadır ipine doğru yaklaşık 45 derece eğimli olacak şekilde zemine sabitlenmeli. Bu sayede hem çadır ipinin gerginliğini ayarladığınızda kazığınız kaymaz hem de sert havalarda ipin gücüyle zeminden çıkmaz.

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Çadır kazıkları eninde sonunda yamulur, bükülür ve hatta kırılabilir. Bükülen kazıkları ucu kauçuk çekiç yardımıyla düzeltmek son derece kolaydır. Yine de her müdahale kazığın direncini ve gücünü azaltır.

Kazıkları zemine sabitlerken zaman zaman güç uygulamak gerekebilir. Bunu yaparken elinizi kaydırıp yaralanmamaya dikkat edin. Bazı zeminlerde ilk denediğiniz yere girmezse biraz sağda veya solda tekrardan deneyin.

Kazıkları çıkartırken önce yavaşça ileri geri hareket ettirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Farklı Tipte Çadır Kazıkları

Standart Çubuk Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Hemen hemen tüm çadırların yanında standart olarak verilen kazıklardır. Çeşitli uzunluklarda üretilirler. Çayır, çimen gibi yumuşak zeminlere uygundur. Zemindeki taşlara veya sert bir bölgeye denk gelirse kolayca bükülebilir. Uzunluğu, kalınlığı ve yapıldığı malzemenin sertliği arttıkça fiyatı da dayanıklılığı da artar.

Bu tip kazıkları yedek olarak kullanmak daha doğru olur. Çok güvenli sayılmaz.

Vida Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Çubuk kazıklar gibi vida kazıklar da çeşitli uzunlukta ve kalınlıkta üretiliyor. Kıvrımlı yapısı sayesinde daha iyi bir zemin tutuşu sağlıyor. Zemindeki sert yüzeyler veya taşlar bunların da kolayca bükülmesine sebep olabilir.

Dalgalı Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Kum ve çakıl yüzeylerde kullanılır. Dalgalı desenli geniş alanı sayesinde çok daha güçlü tutunma sağlar. Aynı zamanda yumuşak ve orta sert zeminlerde de kullanışlıdır. Zeminden yukarıya veya çadır iplerine doğru çıkması oldukça zordur.

Y Profil Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Kesinlikle favori kazığımdır. Y profil kazıklar mümkün olan en az ağırlıkla en iyi tutuşu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Doğa yürüyüşü yapanların sıklıkla kullandığı bir modeldir. Çeşitli zeminlerde kullanıma uygundur. Uygun şekilde sabitlendikten sonra çıkması, gevşemesi neredeyse imkansızdır. Bükülmesi zor olsa da bazı sert zeminlerde, çok zorlanınca bükülebilir fakat şeklini geri kazandırmak oldukça kolay.

Delta Kazık

delta çadır kazıkları

Daha önce hiç kullanmadığım bir kazık türü. Yıllarca en iyi kazık tasarımı olarak kabul edildi. Çok sayıda kampçının oldukça sert hava şartlarında dahi çok iyi performans gösterdiğini okudum. Zemine daha derin çakıldıktan sonra çadır iplerinin baskısıyla adeta çakılı kalır. Zemine oldukça yakın ve paralel duruşu sayesinde görünmez kazaların da önüne geçer.

Delta çadır kazıkları görece pahalı bir üründür. Kimi kampçı tüm çadır için delta kazık kullansa da kimisi sadece ana çadır ipleri için kullanmayı tercih ediyor. Çoğunlukla sert hava ve zemin koşullarında kamp yapıyorsanız bu tür kazıklara yatırım yapmak mantıklı olabilir.

Plastik Çadır Kazıkları

plastik çadır kazıkları

Bu tip plastik kazıklar standart çubuk kazıklara göre daha güvenlidir fakat sadece taş olmayan, yumuşak zeminde kullanılır. Doğru zeminde kullanıldığında oldukça iyi tutuş sağlar. Oldukça hafiftir. Kullanım alanı kısıtlı olduğu için çok tavsiye edilmez.

Bükülen plastik kazıkları kaynar suya koyarak yumuşattıktan sonra tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Zemin Örtüsü Kazığı

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Son derece hafif ve zeminde çıkıntı yapmayan bu kazıklar kamp çadırı altına serilen zemin örtüsünü sabitlemek için kullanılır. Amacına uygun kullanıldığında işini layığı ile yapar.

Yarım U Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Yüksek tutuş sağlayan ve farklı zeminlerde kullanıma uygun oldukça güçlü kazık türüdür. Sert veya yumuşak her tür zeminde kullanılabilir. Uzunluğu arttıkça tutuşu da artar.

Kaya Kazığı

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Kocaman bir çivi tasarımına sahip bu kazıklar çok sert veya taş zeminler için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Zemine sabitlemek için çekiç kullanmak gerekir. Bazı modellerin üst bölümünde plastik bölümü vardır ve uzun süreli kullanımlarda zarar görebilir.

Vida Tipi Kaya Kazığı

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Kaya kazıklarının bir başka türü olan vida tipi kazıklar daha iyi tutuş sağlamak için tasarlanmıştır. Zeminde kayaya denk gelince çevirerek daha derine sabitlenir. Kimi modeller matkaplara uygun uçlara sahiptir.

Vida Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Vida tipi çadır kazıkları sabitlemek için matkap veya benzeri bir el aleti kullanmak gerekmektedir. Sert veya yumuşak zeminlerde çok iyi tutuş sağlasa da beton, kaya, asfalt gibi zeminlerde kullanıma uygun değildir. Çok sert zeminlerde standart matkap ile klavuz delik açıldıktan sonra kullanılabilir.

 

Bio-Geri Dönüşümlü Kazıklar

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Kamp alanında unutulan, kaybedilen bio-geri dönüşümlü çadır kazıkları tekrar doğaya geri dönüşünü sağlamak için patates nişastası veya benzer malzemeden üretilirler. Festivaller için son derece kullanışlı olduğu söyleniyor. Unutulan kazıkların doğaya geri dönüşü oldukça uzun zaman alıyor. Bu yüzden kullanırken herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değil. Yapıldığı malzemesi yüzünden standart tip kazıklara göre daha kırılgandır.

Zıpkın Tip Kazık

Çadır Kazıkları – Yolda Kal

Yeni tip tasarımlardan olan zıpkın tip kazıklar orta sertliğe sahip ve yumuşak zeminde harika bir tutuş sağlar. Geniş yüzeyi ile fazladan tutuş sağladığı gibi zeminde gevşemesi de pek mümkün değildir. Kum, çakıl ve çimenlik alanlarda kullanıma uygundur.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.