Bosna Hersek | Tünellerde Yürümek

0

Uzun mesafe yürüyüşleri sırasında ana yollardan yürümek oldukça can sıkıcıdır. Sürekli akan bir trafik ve kaldırım olmadan yolun kenarında minicik bir alana sıkışığ kalarak yürümeye çalışmak. Yorulunca durup dinlenmek için uygun yer de bulmak oldukça zordur. Daha da kötüsü ise ana yolun bir kanyonda olmasıdır. Bir tarafta yükselen dağ ve diğer yanınızda uçurum. Dağdan kopup gelen taşlar zaman zaman burnunuzun ucundan mermi gibi fırlarlar. Yola düşmüş olan irili ufaklı taşların araba lastikleri tarafından size fırlatılma ihtimalini her saniye düşünmeden duramazsınız. Oldukça korkutucu bir durumdur.

Bosna Hersek | Vişegrad Tüneli
Bosna Hersek | Vişegrad Tüneli

Fakat bundan daha da sıkıcı, tehlikeli ve korkutucu yollar vardır ki üstünde 30dan fazla tünel bulunan kanyonda ilerleyen bir ana yoldan yürümek. Karanlık tünellerde önünüzü görmek oldukça zordur. Yoldan geçen araçların sizi görmelerine de pek imkan yoktur. Sürekli olarak tünellere girip çıkmak ise gözleri ağrıtır. Tüneller rüzgarlı ve soğuk olurlar. Dışarıda güzel bir hava var ise vay halinize. Bir sıcak bir soğuk.

Bosna Hersek’te Vişegrad – Ustipraça arasında bulunan 26 kmlik yol üzerinde 30dan fazla tünel bulunmakta. Çoğu tünelin arası 100 metre bile değil. Yol boyunca çadır kurmaya elverişli yer olmadığı için tüm yolu tek seferde geçmek zorunda kaldık. Eğlenceli başlayan yol gitgide psikolojimizi zorlama başladı ve sonunda iş saçmalamaya kadar vardı. Neyse ki tüm yolu tek seferde kazasız atlattık.

Paylaş
Önceki İçerikEn Keyifli Yunan Adaları
Sonraki İçerikYalından Uzak Kalmış Yalnızlık
Güneş AKDOĞAN

10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım.
Google+

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın