Arnavutluk seyahati sırasında geçtiğimiz en ilginç yerlerden birisi de Guritop. Arnavutluk yeni keşfedilmeye başlayan bir ülke olması sebebiyle sadece yerli halkın bildiği bir çok rota ve patikalara sahip. Haritamızı kaybettikten sonra karşılaştığımız vatandaşlardan aldığımız bilgi ve öneriyle ana yoldan ayrılıp Guritop denen dağlık bölgede yürümeye devam ediyoruz. Oldukça vahşi bir doğaya sahip olan bölge tarihte Napolyon’un savaş için gelmesi sebebiyle stratejik öneme sahip. Savunma amaçlı tepelere yerleştirilen heybetli toplardan kaynaklı bu bölgeye Gür Top, Guritop adı verilmiş. İşaretli herhangi bir patika olmaması sebebiyle bölgeyi bilmeyenler için oldukça zorlu ve tehlikeli sayılacak bir parkur. Yol boyunca karşılaştığımız çobanlar bize yön bulmamız için yardımcı oluyorlar.

Hiç bir turistin uğramadığı, tek tük yaylacıların, çobanların bulunduğu bu bölgede tabii ki yalnız değildik. Dinlendiğimiz bir zamanda etrafımızda uçuşan bir arıyı takip ettim ve polen toplamak için konduğu bu güzel çiçeğe konduğu sırada denklanşöre bastım.

 

Paylaş
Önceki İçerikKamp Yapmanın 5 Olumsuz Yanı ve Korunma Yöntemleri
Sonraki İçerikDrina Üstündeki Köprü
Güneş AKDOĞAN
10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım. Google+

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın