Yatak böcekleri - Tahta Kurusu ancak yetişkin haldeyken görülmesi kolaydır.

Yatak Böcekleri ve Korunma Yöntemleri

Paylaş:

Uzun süre seyahat edenler, özellikle düşük bütçeli hostellerde konaklayanlar, yatak böcekleri (tahtakurusu) ile eninde sonunda tanışma fırsatını elde ederler. Güney Asya ülkeleri bu konuda son derece kötü bir üne sahip olsa da Avrupa’nın göbeğindeki hostellerde yatak böcekleri sorunu yaşayan bir çok gezgin tanıdım. Evden binlerce kilometre uzakta iken yatak böcekleri en son ihtiyacınız olan problemler arasındadır.

Her geçen yıl çok daha fazla insan seyahat ettiği için son 10 yılda yatak böcekleri sebebiyle sorun yaşayanların sayısı 4 kat artmış. Sadece hostellerde değil nadir de olsa 4-5 yıldızlı otellerde bile bu sorun ortaya çıkabiliyor. Bir çok ülkede kimyasal DDT’nin kullanımı yasaklandığından beri yatak böcekleri ortalıkta rahatlıkla cirit atmaya devam edebiliyor.

Yatak böcekleri rahatlıkla görüp tespit edebileceğiniz canlılardan değildir. Daha da kötüsü hiç bir zaman göremeyeceğiniz şekilde saklanıp hiç beklemediğiniz bir anda saldırıya geçebilirler. Çoğunlukla yatak böcekleri saldırısından sonra varlıkları farkedilmektedir.

Yatak böcekleri - Tahta Kurusu ancak yetişkin haldeyken görülmesi kolaydır.
Yatak böcekleri – Tahtakurusu ancak yetişkin haldeyken görülmesi kolaydır.

Yatak böcekleri beslenmeden 18 ay hayatta kalabilirler. Muhtemelen yatak böceklerinin bulunduğu bir yerde yatmış bile olabilirsiniz. Gece uykunuzda sinsice ortaya çıkıp sizden beslenmemeleri odada olmadıkları anlamına da gelmez.

Her şeye rağmen bir takım ipuçlarına dikkat edebilirsiniz. İyi bir gezgin kiralamadan önce odayı görmek ister. Odaya girip lambayı açar açmaz banyo – tuvaleti kontrol etmek yerine doğruca yatağa göz atmanızda fayda vardır. Yatak böcekleri gece yaşayan canlılardır ve sadece etraf karanlık olduğunda hareket ederler. Eğer şansınız varsa bir kaç tanesini farketmek için en iyi zaman ışığı açtıktan hemen sonrasıdır.

Yatak Böcekleri İçin Nereye Bakmalı?

Böceklerin ardında bıraktıkları izleri tespit edebilirsiniz.
Böceklerin ardında bıraktıkları izleri tespit edebilirsiniz.

– Öncelikle yatağın altına bakmalısınız. Ufak siyah veya kahverengi lekeler olup olmadığını kontrol edin. Bunlar iğne başı büyüklüğünde lekelerdir ve yoğun bölgeler genelde böceklerin yuvalandıkları yerlerdir. Yatak etiketini de kontrol edebilirsiniz. Nedendir bilinmez ama etiketin olduğu bölgeyi çok seviyorlar.

– Çarşaf ve yastık kılıflarını kaldırarak altlarını kontrol edin. Böcekler beslendikten sonra ufak noktalar halinde kan izi bırakırlar. Bunların varlığı böceklerin varlığına işaret etmektedir.

– Duvarlarda çatlaklar olup olmadığına bakın. Bu çatlakların çevresinde kahverengi – siyah dışkı lekeleri gözünüze çarpabilir. Bir çok böcek cinsi yatakların 5-10 metre çevresinde yuvalanırlar.

– Odada sandalye, koltuk gibi mobilyalar var ise minderlerinin altını kontrol etmelisiniz. Yukarda bahsettiğim gözlemleri yaparak işaretlere bakabilirsiniz.
Yatak Böceklerinden Nasıl Korunmalı?

– Yapacağınız en iyi korunma şekli gözlem yapmaktır. Kiralamak istediğiniz odada yatak böceği olup olmadığını resepsiyona sorarak öğrenemezsiniz.

– Çantanızı asla yatakta veya yerde bırakmayın. Çantanızın yerden yüksek bir yerde durmasını sağlayın. Bir sehpa veya valizlik var ise mutlaka çantanızı buraya koyun. Hatta televizyonun üstü bile yerden daha iyidir.

– Seyahate çıkarken çantanızda böcek kovucu spreyi asla eksik etmeyin. Organik böcek kovucu spreyler pek bir işe yaramıyor. Bunun yerine DEET oranı en yüksek ürünü tercih etmelisiniz. Şüpheli bir yerde konaklamak zorundaysanız çok abartmadan çarşafın bir kısmına ve yatağın çevresine böcek kovucu sprey sıkabilirsiniz. Aynı şekilde açıkta kalan ayak, el, kol gibi yerlerinize de sprey uygulamak böcekleri uzak tutmaya yetecektir.

– Eğer yatak böceklerinin saldırısına uğradığınızı düşünüyorsanız tüm eşyalarınızı hemen toplayın ve resepsiyona giderek durumu anlatın. Neler olduğunu yetkiliye anlatın ve odanızın değiştirilmesini veya ücret iadesini talep edin. Şahsen ücret iadesi almayı tercih ederim. Sonuçta böcekler tarafından ele geçirilmiş bir oda var ise muhtemelen tüm binada aynı sorun vardır.

– Ekonomisi düşük bir ülkede 5 € ücret karşılığı bir odada kalıyorsanız uğraşmaya hiç değmez. Sadece durumu anlatın ve oradan ayrılın.

Yatak Böceği İstilasında Ne Yapılmalı?

Yatak böceği ısırıkları hizalı ve genelde 3lü gruplar halindedir.
Yatak böceği ısırıkları hizalı ve genelde 3lü gruplar halindedir.

– Sivrisinek ısırıkları ile yatak böceklerinin ısırığını birbirinden ayırmalısınız. Yatak böcekleri genelde hizalı 3 ısırık izi bırakırlar. Sivrisineğin aksine yatak böceği ısırığının ortasında kan izi olan bir noktacık olmaz. Yine de emin değilseniz çevrenizdekilere sorabilirsiniz.

– Sıcak, çok çok sıcak su yatak böceklerine karşı en büyük savunmadır. Yıkayabildiğiniz tüm eşyalarınızı bulabildiğiniz en sıcak suyla yıkamalısınız. Kaynar su hazırlayıp kıyafetlerinizi bunun içine daldırabilirsiniz. Bunu bir kaç kez tekrarlamak faydalı olacaktır. Yatak böceklerinin bir çoğu 38°C’ye kadar dayanabilir. Bu sebeple kıyafetlerinizi yıkadığınız su en azından 50°C veya üstü olmalıdır. Bu şekilde yoğun bir temizlik süreci kıyafetlerinizin tamamen böceklerden arınması için tek güvenilir yoldur. Böylece eşyalarınızla birlikte evinize kadar yatak böceği taşımazsınız.

– Böcekleri soğuk ile öldürmeyi sakın denemeyin. Bu onları sadece uyku durumuna sokacaktır. Uygun sıcaklığa ulaşınca tekrar canlanacaklardır. Aynı şekilde kimyasal ürünlere de çok güvenmeyin. Çoğu kimyasal ürün böceklerin çok azına karşı gerçekten etkilidir. Eğer kimyasal bir ürün kullanmak zorunda kalırsanız bu konunun uzmanı birilerini bulmalısınız.

– Cildinizde çok fazla ısırık var ise bir doktora görünmeyi düşünebilirsiniz. Bir takım krem veya ilaçlar iyileşme sürecinizi hızlandırır ve kaşınma derdinden sizi kurtarabilir.

– Bir kere böcekler tarafından ısırılmanın travmasını yaşarsanız daha sonrası için zihninizi rahatlatmanız gerekir. Temizliğinden emin olduğunuz bir yerde uyumaya çalışırken ısırılmadığınızı kendinize hatırlatın. Çoğu zaman travmadan kaynaklı sanki her an ısırılıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Bunun psikolojik olduğunu hatırlamaya çalışın.

Seyahat ederken yatak böcekleri ile karşılaştınız mı? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak aktarabilirsiniz.[/box] Booking.com

Paylaş:

10 Yorumlar

  1. Yatak böcekleri, pire, tahta kurusu, mayt, mite, toz akarı, toz böceği, deri böceği, kum böceği olarak isimlendirilen böcekler olup, pire ve tahta kuruları daha kolay imha edilirler. Gözle görülmeyen minik toz ve nem böcekleri ancak koyu zeminlerde ve el feneri yardımı ile fark edilebilir ve ciddi rahatsızlık sebebi olurlar. Bu konuda şikayetçi olan insanların hayli fazla olması ve pek çoğunun psikolojik çöküntü yaşaması sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Güzel bir konuya değinmişsiniz oldukça faydalı bir yazı olmuş tebrikler.

  2. Daha once hic karsilasmamistim ama bugun Goa’da 1 haftadir kaldigimiz hostelde bes dakika kestirdikten sonra acayip kasinmaya basladim. Ustune bu yazi denk geldi. Tesaduf olamaz bence kesin bocekler yedi.

  3. New York’ta sikca karsilasilan bir durum: Bed Bug. Sirf bu bocekleri yok etmek icin kurulmus sirketler mevcut.

  4. kanada-TORONTO SEHRINDE BİR OTELDE LKALMISTIM VE 7 GUN BOYUNCA BU TAHTAKURUSU ISIRIGINA MARUZ KALDIM. COK KOTU BIR DURUM SUREKLI KASINIYORSUNUZ VE CILT UZERINDE YARALAR CIKIYOR. TURKIYEYE GELINCE ECZANEDE KREM ALDIM VE GECTI

  5. Bulgaristanda eski bir köy evinde kalırken bu durum başıma geldi çok fazla kaşındırıyor fakat ezcaneden alınacak bir vücut spreyi iş görüyor

  6. lan şimdi hostellerden korktum ya 😀

  7. askerde iken tahtakuruları 11-11 üstümüzde maç yaparlardı 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir