Güncel Haberler
171048-ISTZA-NB-Istanbul-banner-728x90
Ana Sayfa / Seyahat İpuçları / Seyahat Ederken / En Güzel Yol Şarkıları – Yolculuk Müzikleri
Yolculuk Müzikleri

En Güzel Yol Şarkıları – Yolculuk Müzikleri

Geçen ay yazdığım En İyi Seyahat Filmleri listesine ilgi büyük oldu. Bu ay ise konumuz müzik. Müziksiz geçen bir yolculuk kesinlikle can sıkıcıdır. Özellikle uzun mesafe yürüyüşü sırasında atılan her adıma eşlik eden yol şarkıları moral ve motivasyon için oldukça önemli. Yolculuk boyunca farklı ruh halime göre açıp dinlediğim şarkılar arasında sizler için En İyi 10 Yol Şarkısı listesini oluşturdum. Bu şarkılar olmadan yola çıkmayın derim.
Not: Sıralama için herhangi bir kriter kullanılmamış olsa da ilk sırada Born To Be Wild bulunması da tesadüf değildir.

1- “Born to be Wild” – Steppenwolf
En iyi klasikler arasında yer alan Easy Rider filminin müziklerinden olan “Born To Be Wild” belki de Steppenwolf’un en çok tanınan şarkısıdır. “Heavy Metal” sözünün ilk kullanıldığı şarkı olmakla birlikte bu tarzın öncüsü olarak da kabul edilir. Özellikle araçla seyahat ederken hele ki uzun düz bir yolda iseniz bu şarkının ritm ve melodileri yolda adeta uçmanıza sebep olabilir.

2- “I’ve Been Everywhere” – Johnny Cash
ABD’nin folklörik değeri olan Country müzik olmadan yolculuklar çok sıkıcı bir hale gelir. Johnny Cash de Country tarzı müziğin üstadlarındandır. Üstad tarzına yakışır bir biçimde gidip gitmediğini bilmediğim bir sürü yer ismi belirterek nasıl seyahat ettiğini anlatmakta.

3- “Highway to Hell” – ACDC
Kendinizi çılgınca yola atıp nereye gideceğinizi bilmeden ve geri dönüş planınız olmadan seyahat ediyorsanız Highway to Hell tam size göredir. Özellikle otostopçular için kelimenin tek anlamıyla gaz şarkıdır.

4- “Hit the Road Jack” – Ray Charles
Yolculuk ve klasikler denildiğinde benim aklıma ilk gelen şarkılardandır Hit The Road Jack. Çikolata renkli sanatçı Ray Charles o muazzam sesi ve çılgın piyanosu ile yolculuk sırasında bizi bizden alabilme gücüne sahiptir. Hele ki yola çıktığınız sevgiliniz ile yollarınız ayrılma noktasıne gelmişse en yakın radyo istasyonunu arayıp bu şarkıyı eski sevgilinize hediye edebilirsiniz.

5- “Road Trippin’” – Red Hot Chilli Peppers
RHCP’ın en güzel şarkılarından biri olan Road Trippin gün batımı saatlerinde özellikle deniz kıyısında bulunan gezginler için günün tüm yorgunluğunu atmaları için elinden gelen çabayı gösterecektir. Hele ki bulunduğunuz yerde bir hamak ve soğuk bir şişe de bira varsa sıtçantanızı indirdiğiniz anda Road Trippin dinlemeye başlayın.

6- “Sweet Home Alabama” – Lynyrd Skynyrd
Yolda country müzik olmadan olmaz dedik. Country müzik de Sweet Home Alabama dinlemeden olmaz. Tabii ruh halinize göre Alabama’yı İzmir, İstanbul, Konya, Erzurum olarak değiştirmek ve ev özlemini bir nebze azaltmak elinizde.

7- “On the Road Again” – Canned Heat
Bir Woodstock klasiği olan On The Road Again, benim de her yeni seyahate çıkarken evden adımımı attığım anda büyük bir coşkuyla dinlediğim şarkıdır. Yollarda Canned Heat candır, canandır…

8- “Passenger” – Iggy Pop
Trainspotting filmini kim bilmez ki? Harika film için Iggy Pop’un unutulmaz şarkısı Passenger seyahatlere hareket katacak ritmleri ve eğlenceli nakaratı ile bulutlu günleri bile keyifli hale getirme gücüne sahip.

9- Side O’the Road – Credence Clearwater Revival
Country ve Blues’un harmanlandığı, tren yolculuğu ritmindeki bu şarkı favorilerim arasındadır. Özellikle gitar sevenler, ağır abiler ve akşam yorgunluğu atma egzersizi yapanlar için faydalı bir eser.

10- “Out on the Tiles” – Led Zeppelin
Otobanda yol alırken mutlaka dinlenmesi gereken parçalar arasında gelir. Özellikle kıvrımlı dağ yolları, sert zirvelerin olduğu bölgelerden geçerken Led Zeppelin Out on the Tiles yolculuğu keyifli kılacaktır.

Hakkında Güneş AKDOĞAN

10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım. Google+

Buna bakın

balkan-otobusle-seyahat

Balkanlarda Otobüsle Seyahat

Balkanlar özellikle vize istemeyen birbirine yakın ve ufak ülkeleri barındırması, ulaşımı kolay ve ekonomik olması …

18 Yorumlar

  1. tÜRKÇE YOL ŞARKILARIMIZ YOKMU?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir