17
Eki-2013

En Güzel Yol Şarkıları – Yolculuk Müzikleri

Geçen ay yazdığım En İyi Seyahat Filmleri listesine ilgi büyük oldu. Bu ay ise konumuz müzik. Müziksiz geçen bir yolculuk kesinlikle can sıkıcıdır. Özellikle uzun mesafe yürüyüşü sırasında atılan her adıma eşlik eden yol şarkıları moral ve motivasyon için oldukça önemli. Yolculuk boyunca farklı ruh halime göre açıp dinlediğim şarkılar arasında sizler için En İyi 10 Yol Şarkısı listesini oluşturdum. Bu şarkılar olmadan yola çıkmayın derim.
Not: Sıralama için herhangi bir kriter kullanılmamış olsa da ilk sırada Born To Be Wild bulunması da tesadüf değildir.

Yolculuk Müzikleri

1- “Born to be Wild” – Steppenwolf
En iyi klasikler arasında yer alan Easy Rider filminin müziklerinden olan “Born To Be Wild” belki de Steppenwolf’un en çok tanınan şarkısıdır. “Heavy Metal” sözünün ilk kullanıldığı şarkı olmakla birlikte bu tarzın öncüsü olarak da kabul edilir. Özellikle araçla seyahat ederken hele ki uzun düz bir yolda iseniz bu şarkının ritm ve melodileri yolda adeta uçmanıza sebep olabilir.

2- “I’ve Been Everywhere” – Johnny Cash
ABD’nin folklörik değeri olan Country müzik olmadan yolculuklar çok sıkıcı bir hale gelir. Johnny Cash de Country tarzı müziğin üstadlarındandır. Üstad tarzına yakışır bir biçimde gidip gitmediğini bilmediğim bir sürü yer ismi belirterek nasıl seyahat ettiğini anlatmakta.

3- “Highway to Hell” – ACDC
Kendinizi çılgınca yola atıp nereye gideceğinizi bilmeden ve geri dönüş planınız olmadan seyahat ediyorsanız Highway to Hell tam size göredir. Özellikle otostopçular için kelimenin tek anlamıyla gaz şarkıdır.

4- “Hit the Road Jack” – Ray Charles
Yolculuk ve klasikler denildiğinde benim aklıma ilk gelen şarkılardandır Hit The Road Jack. Çikolata renkli sanatçı Ray Charles o muazzam sesi ve çılgın piyanosu ile yolculuk sırasında bizi bizden alabilme gücüne sahiptir. Hele ki yola çıktığınız sevgiliniz ile yollarınız ayrılma noktasıne gelmişse en yakın radyo istasyonunu arayıp bu şarkıyı eski sevgilinize hediye edebilirsiniz.

5- “Road Trippin’” – Red Hot Chilli Peppers
RHCP’ın en güzel şarkılarından biri olan Road Trippin gün batımı saatlerinde özellikle deniz kıyısında bulunan gezginler için günün tüm yorgunluğunu atmaları için elinden gelen çabayı gösterecektir. Hele ki bulunduğunuz yerde bir hamak ve soğuk bir şişe de bira varsa sıtçantanızı indirdiğiniz anda Road Trippin dinlemeye başlayın.

6- “Sweet Home Alabama” – Lynyrd Skynyrd
Yolda country müzik olmadan olmaz dedik. Country müzik de Sweet Home Alabama dinlemeden olmaz. Tabii ruh halinize göre Alabama’yı İzmir, İstanbul, Konya, Erzurum olarak değiştirmek ve ev özlemini bir nebze azaltmak elinizde.

7- “On the Road Again” – Canned Heat
Bir Woodstock klasiği olan On The Road Again, benim de her yeni seyahate çıkarken evden adımımı attığım anda büyük bir coşkuyla dinlediğim şarkıdır. Yollarda Canned Heat candır, canandır…

8- “Passenger” – Iggy Pop
Trainspotting filmini kim bilmez ki? Harika film için Iggy Pop’un unutulmaz şarkısı Passenger seyahatlere hareket katacak ritmleri ve eğlenceli nakaratı ile bulutlu günleri bile keyifli hale getirme gücüne sahip.

9- Side O’the Road – Credence Clearwater Revival
Country ve Blues’un harmanlandığı, tren yolculuğu ritmindeki bu şarkı favorilerim arasındadır. Özellikle gitar sevenler, ağır abiler ve akşam yorgunluğu atma egzersizi yapanlar için faydalı bir eser.

10- “Out on the Tiles” – Led Zeppelin
Otobanda yol alırken mutlaka dinlenmesi gereken parçalar arasında gelir. Özellikle kıvrımlı dağ yolları, sert zirvelerin olduğu bölgelerden geçerken Led Zeppelin Out on the Tiles yolculuğu keyifli kılacaktır.

Yolculukta hangi şarkıları, müzisyenleri dinlemeyi tercih ediyorsunuz?

0

 Beğeni / 18 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:
  1. Ahmet /

    tÜRKÇE YOL ŞARKILARIMIZ YOKMU?

Yorum Bırakın


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Oca Sub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara
Oca Sub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara
Oca Sub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara