Altın saatler doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezidir. | Orinoco Delta, Venezuela

Daha Güzel Doğa Fotoğrafları İçin 15 İpucu

Merhaba sevgili günce dostu okuyucu. Bu sefer blogun genel konularının biraz dışına çıkarak aslında uzun zamandır sitede yer almasını istediğim bir konuda ahkam kesiyorum: Doğa Fotoğrafçılığı.

Seyahat etmeyi, doğayı ve fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kameranızı otomatik ayarından çıkarıp bazı teknik konulara dikkat etmelisiniz. Böylece gittiğiniz yerlerden çok daha etkili, estetik ve keyifle paylaşacağınız anılarla ayrılabilirsiniz. Binbir zahmete girip, hazırlık yapıp Norveç fiyordlarına, Fransa’nın lavanta tarlalarıyla ünlü bölgelerine, Afrika’nın savanalarına kadar gidip sıkıcı ve sıradan fotoğraflarla eve dönmeyi kim ister ki? Bu yazıda yer alan basit ipuçlarına dikkat ederek daha güzel doğa fotoğrafları ile eve döneceğinizden hiç şüphem yok.

Yazıda bazı fotoğrafçılık terimleri ile karşılaşabilirsiniz. Enstantane, diyafram, iso gibi kavramlar size çok yabancı görünüyor ise temel fotoğrafçılık eğitimi almayı veya piyasada bulunan çok sayıda kitaptan kendiniz için en uygununu seçerek bilginizi pekiştirmenizi öneririm.

1) NET ALAN DERİNLİĞİNİ ARTTIRIN

f22 ve 1/200 enstantane ile en yakından uzağa her bölge net olacaktır. | Karadağ, Virpazar
f22 ve 1/200 enstantane ile en yakından uzağa her bölge net olacaktır. | Virpazar, Karadağ

Bazı durumlarda net alan derinliğini dar tutmak gerekse de doğa fotoğrafçılığında genel kanı kadrajda görünen her şeyin odaklanmış ve net olması gerektiğidir. Bunu başarmanın en kolay yolu küçük diyafram (büyük diyafram sayısı) kullanmaktır. Diyaframınızı ne kadar çok kısarsanız net alan derinliğiniz de o kadar artar. Diyaframınızı f20 – f22 gibi değerlere kadar kısmaktan çekinmeyin.

Kısık diyafram objektiften içeriye giren ışığı azaltacaktır. Bunu dengelemek amacıyla yüksek iso ve/veya uzun enstantane kullanmanız gerekeceğini unutmayın. İsoyu yükselterek kumlanma riskini almamak için enstantaneyi arttırmayı tercih ederim.

Hakkında Güneş AKDOĞAN

10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım.

İlginizi Çekebilir!

Seyahat Ederken Fotoğraflarınızı Güvende Tutun

Seyahat ederken çektiğiniz fotoğraf ve videoları vakit harcamadan yedeklemek ve uygun şekilde muhafaza etmek son …

Bir yorum

  1. Çok güzel bir konuya dikkat çekmişsin, basit tüyolar ama inanılmaz faydalı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir