Çelebi Alper | Moğolistan

Çelebi Alper

Tek başıma, tursuz, rezervasyonsuz, özgür seyahatler yapıyorum. Henüz Londra’ya gitmedim, Eyfel Kulesi’ni arkama alarak fotoğraf çektirmedim. Ama Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gittim. Finlandiya kırında kamp yaptım, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaştım, Moldova’da köy düğününde halay çektim, Litvanya’nın köyünde av eti yedim, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmandım, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini gördüm.

Güzel memleketim ŞARKÖY‘de çocukluğum yazları her gün denizde ve eğlenceli geçer, kışları soğuk ve ıssız bir yalnızlığa bürünürdü. Bu yıllar boyunca beni en çok mutlu eden şey okumak oldu. Edebiyat ve tarih okumaya başladığım yaşlardan daha önce, özellikle coğrafya ansiklopedilerine uzun saatler boyu dalar, okuduğum ülkeleri hayal ederdim. Ulan Bator, Sivastopol, Kudüs, Hollywood, Budapeşte gibi ismi bile tuhaf gelen yerlere gidebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Orhon Abideleri’ni, Çin Seddi’ni, Che Guevara’nın Anıt Mezarı’nı görebilmek o zamanlar imkansızdı. Yıllar sonra keşfetme tutkumu gerçeğe dönüştürmeye başladım ve devam ediyorum. Onlarca ülkede birbirinden ilginç insanlar tanıdım, unutamayacağım diyaloglar yaşadım, çeşit çeşit yerlerde kaldım. Bazen karlı yollarda, bazen kızgın güneşin altında günde 7-8 saat yürüdüm, ıssız Gobi Çölü’nde kum fırtınası yüzüme vurdu, Çin Seddi’nde yağmura yakalanıp iliklerime kadar ıslandım, Uruguay’da silahlı soyguna uğradım. Ama hiç şikayet etmedim, “keşke gelmeseydim” dediğim tek bir yer bile yok.

celebi-alper

Sitemde gezdiğim ülkelerden notlarımı, maceralarımı, fotoğraflarımı bulacaksınız. Şimdilik gezdiğim ülkelerin, kent ve köylerin listesini ÜLKELER sayfasından görebilir, üzerlerine tıklayarak veya ana sayfadaki bayraklı ülkeler menüsünden yazılarımı okuyabilirsiniz.

Alper Metin

www.celebialper.com

Booking.com

İlginizi Çekebilir!

Yol Sohbetleri: Aylak İlsu

İlsu Dirgin, takip edenlerin Aylak İlsu olarak tanıdıkları örnek alınası gezentilerden. Uzunca süredir gıptayla fotoğraflarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir