Çağlayan – Şimdi Uzaklardayım

28 yaşında, banka müfettiş yardımcılığı ve finans sorumlusu olarak görev yaptığım 6 yıllık bir iş deneyiminin ardından son çalıştığım şirket, İstanbul’daki ofisini benim yaşamayı tercih etmediğm bir şehre taşımak isteyince işten ayrıldım. Ve yolculuk 4 Mayıs 2009’da böyle başladı. 135 gün sonra 16 yabancı ülkenin giriş-çıkış damgasınyla beraber geri döndüm. Bu websitesi bu yolculuk boyunca yaşananların kaydıdır.

“If I’d learnt one thing from travelling, it was that the way to get things done was to go ahead and do them. Don’t talk about going to Borneo. Book a ticket, get a visa, pack a bag, and it just happens.”
— Alex Garland (The Beach)

Yola çıkmadan hemen önce yazdığım Dünya Turu? başlıklı yazı aşağıda.

macchi picchu-caglayan

Dünya Turu?

Jack Kerouac’in “On The Road”unu okuduktan sonra bir gun ansizin karar verip vurmadim kendimi yola. Jules Verne’un yazdigi “Seksen Gunde Devr-i Alem” cocuklugumun bas ucu kitabi degildi. Daglara tirmananan, yildizlardan yon bulan ve yamac parasutu yapan bir doga adami da degilim. Ben sadece yeni yerler ve farkli kulturler kesfetmeye merakliyim. Uygun sartlarin tesadufen ayni zaman diliminde meydana gelmesiyle birlikte karar verdim dunya turu yapmaya.

Aslinda, dunya turu fikri web sitelerine baglanti verdigim Cüneyt‘in, Barış‘ın ve Özlem‘in sanal gunlukleriyle uzun bir suredir aklimdaydi ama yapabilecegime pek ihtimal vermiyordum. Sonra tesadufler birbirini kovaladi ve ben kendimi rota planlarken buldum. Bana bu konuda cesaret ve ilham veren Alaeddin Bey’e de buradan acik tesekkurlerimi sunmak isterim.

Bu gezinin omurgasini olusturan sey ozel bir ucak bileti cesidi. Cesitli havayollari birliklerinin (Star Alliance, Oneworld, Sky Team) sundugu Round-the-World Ticket sayesinde uygun bir fiyatla dunya etrafinda bir tam tur atmak mumkun. Bu biletin 2 temel sarti var, surekli doguya ya da surekli batiya gitmek ve baslangic sehrine geri donmek. En fazla 16 ucus alinabiliyor ve ekonomi sinifi bir bilet yaklasik olarak 2.500 eur tutuyor.

Benim gitmek istedigim iki bolge var: Guneydogu Asya ve Guney Amerika. Bu iki bolgeyi birbirine ya Avustralya ve Yeni Zelanda uzerinden baglayabilirim ya da Japonya ve Kuzey Amerika. Avustralya ve Yeni Zelanda’nin vize prosedurleriyle ayri ayri ugrasmak istemedigimden benim icin vizesiz bir secenek olan Japonya ve Kuzey Amerikayi tercih ettim. Boylece rotam su sekilde olustu:

Istanbul – Amman (aktarma) – Bangkok – (karayolu) – Singapur – Hong Kong – Tokyo – Hawaii -Los Angeles (aktarma) – Chicago – Miami – Caracas – Lima – Santiago – Rio de Janeiro – (karayolu) – Buenos Aires – Madrid (aktarma) – Istanbul

Bu saydiklarim havalimanlarini kullanacagim sehirler. Burada yazili olmayan bir cok yere ugramayi dusunuyorum.

Sureyi yaklasik 4 ay olarak on goruyorum. Asagi yukari her ulke icin 1 hafta. Beni guzelce gezdirecek ama lukse alistirmayacak bir butce planladim.

Gunlerdir uzerinde calistigim SimdiUzaklardayim.Com web sitem araciligiyla yolculugumu gun gun paylasmayi planliyorum.

Simdilik bu kadar.

Hakkında Güneş AKDOĞAN

10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. Binlerce km yolu yürüdüm, okyanusu yelkenle geçtim, yağmur ormanlarında yaşadım.

İlginizi Çekebilir!

Yol Sohbetleri: Aylak İlsu

İlsu Dirgin, takip edenlerin Aylak İlsu olarak tanıdıkları örnek alınası gezentilerden. Uzunca süredir gıptayla fotoğraflarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir